Gravide sau mamici cu RH negativ

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KRISTA spune:

Primul vaccin se face de obicei in saptamana 28 de sarcina. Urmatorul, daca BB-ul este RH pozitiv, cel tarziu la 72 ore dupa nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Draga Laura,
Daca vrei sa scapi de spaime, mergi si-ti fa o dozare de anticorpi antiRh.Daca ei nu exista,totul e in regula.Daca ei deja exista,nu e bine, dar nu e totul pierdut.Exista si posibilitatea ca fetusul pierdut(spuneai ca ai avut o intrerupere de sarcina) sa fi avut Rh negativ si atunci cu siguranta nu ai anticorpi antiRh.
Toata chestia asta cu pozitiv/negativ e legata de prezenta/absenta factorului Rhessus.Daca sangele mamei nu poseda ac.factor iar sangele fatului il poseda,iar sangele acestora intra in contact(in mod normal acest lucru nu se intampla pe parcursul sarcinii, ci la nastere),atunci organismul mamei percepe fact.Rhesus al fatului ca pe un "non-self"-corp strain si se straduieste sa-l elimine-de aici pericolul de avort spontan,dar nu in prima luna, din cate stiu eu.
Daca-ti faci dozarea de anticorpi antiRh, spune-ne si noua cum a iesit.Numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

vreau sa va intreb si eu ceva.daca am RH+ mai e nevoie sa-si faca si sotul Rh-ul?adica ar avea vreo importanta sau ar fi vreo problema daca a lui at fi-?

va pup

cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Draga Carrie,
Daca tu ai Rh pozitiv, nu e nici o problema daca sotul tau are Rh negativ.

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

La inceputul sarcinii, si eu si sotul meu stiam ca avem RH negativ, dar la nasterea lui Tudor, Surpriza, avea RH pozitiv. Dupa anliae ulterioar, am aflat ca eu am OI negativ, iar sotul meu, A2 pozitiv.In timpul sarcinii nu am avut nici o problema, dar a avut bb: imediat de la nastere a facut un icter foarte puternic care s-a prelungit pana aproape de o luna.Dupa nastere, avand dubla incompatibilitate cu bb(de grupa si de RH, mie nu mi s-a facut nici un vaccin). Acum Tudor este un voinicel de 7,7kg la 4 luni.

Mergi la inceput