Gravide sau mamici cu RH negativ

Gravide sau mamici cu RH negativ | Autor: Lavv

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!
Iarasi eu! Dar ma macina rau problema mea!
Ma adresez gravidutzelor cu RH negativ sau cele ce au nascut avand RH negativ.
Vreau sa stiu ce investigatii se fac, ce tratamente , indicatii..asta din experienta voastra.
Am doua- trei luni de relache si apoi ne punem pe treaba. Ce-a fost urat sa se spele!Imi fac si eu curaj deh!
Multa sanatate si astept vesti de la voi. Incurajarile voastre si-au facut cat de cat efectul...dar rana va exista mereu
Va pup, Lavv

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Analiza pe care am facut-o eu a fost cea de anticorpi RH; se face la institutul de hematologie;
La nastere copilului i s-au facut analizele de sange si mi s-a spus ca avand aceeasi grupa de sange ca mine si acelasi RH nu am nevoie de vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexy spune:

Eu am facut o analiza HLA care tot la inst. de hematologie se face si este ptr compatibilitate,si bineinteles anticorpi..Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Si eu am aflat ca am RH negativ cind eram insarcinata in 4 luni. Medicul mi-a spus ca si sotul meu trebuie sa vada ce RH are si dupa ce am aflat ca si el are tot negativ n-a mai trebuit sa fac decit o analiza pentru incompatibilitate de grup (eu am grupa O , iar sotul meu are B)de 2 ori, odata imediat dupa ce am aflat de Rh si odata in luna a 9-a. Totul a fost OK, iar baietelul nostru e frumos ca un soare si nu are probleme legate de asta (a preluat grupa de singe a tatalui). Concluzia este ca nu trebuie sa-ti faci probleme din cauza Rh-ului (se spune ca o femeie cu Rh negativ trebuie neaparat sa faca primul copil cu care ramine insarcinata, ori eu am facut 2 intreruperi si am pierdut si o sarcina inainte de a-l avea pe Dragos).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Eu am RH negativ iar sotul il are pozitiv si acceasi grupa. In timpul sarcinii (prima) am facut teste la Instit. de Hematologie incepind din luna a4-a.Urma sa mai fac citeva (in luna a5-a, a7-a...)dar doctorul meu a spus ca in sapt 28 sa fac vaccinul preventiv ca sa nu mai fie nevoie sa fac atitea analize.Mi-a propus sa ma interneze o zi in spital pt. a nu plati vaccinul.Asa ca m-am dus, m-a internat dar surpriza...nu mai aveau decit 2 vaccinuri pt. urgente si urma sa stau un week-end in spital ca sa mai aduca.Am refuzat si m-am dus si l-am cumparat (2.300.000 lei in apr. 2002).Am avut noroc fiindca sotul meu a facut un decont la unitatea militara unde lucreaza si ne-au dat banii inapoi.Dar repet eu l-am facut preventiv fiind prima sarcina. In cazul tau vaccinul se face mai devreme in anumite[b][/b] saptamini.Cind am nascut bebe a avut RH-neg,deci nu a mai fost nevoie de alt vaccin.
Asa ca stai linistita .
Te pup
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

eu am o fetita de un an si patru luni si am rh negativ..am facut dozarile de prin luna a sasea sau a saptea..in fiecare luna si nu mi-au iesit anticorpi...cind am nascut nu mi s-a facut nici un vaccin desi atentionasem toti medicii ca am rh negativ dar cel putin la ginecologi nu le-a pasat iar cel care a preluat fata nu am avut cum vorbi cu ea la inceput pt ca am nascut prin cezariana...oricum nu i-a facut nici un fel de vaccin...fata a avut un icter prelungit..aproape o luna jumatate si atunci a trebuit sa-i fac analizele...si am avut noroc ca fetita are tot rh negativ....altfel trebuia sa-mi fi facut vaccinul ala mai ales ca euu mai vreau un bb...iti inteleg ingrijorarea ca si eu am trecut prin asa ceva..desi cind eram gravida stateam mai linistita ca auzisem ca la prima sarcina nu ar fi probleme....dar acum am citit ca tocmai..daca la prima sarcina nu sint probleme la a doua nici atit...nu prea stiu ce sa mai cred...
oricum sintem neputinciosi cind e vorba de asta...
eu iti zic sa faci dozarile si apoi vezi tu dupa ce nasti
cu prilejul asta vroiam sa va intreb pe mamicile cu doi copii cu rh negativ..la a doua sarcina cum a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Eu am Rh- si o bebela de 10 luni. Sotul mea are alta grupa si Rh+ deci in timpul sarcinii am facut din 2 in 2 luni doza de anticorpi si nu au aparut anticorpi +. Dupa nastere in 24 de ore i-au facut analize de sange bebelei, are Rh+ asa ca mie mi s-a facut vaccinul respectiv-gratis.Cam atat!
Probleme ar fi daca ai avut avorturi anterioare si nu ai facut vaccinul ...cam asa ceva mi-a zis dr. cand a aflat ca am Rh-.Dar cel mai bine te poate informa un dr.

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavv spune:

Raluca,
dupa al doilea avort mi-au facut vaccinul asta gamaglobulina antiD (sau cam asa ceva) pentru ca am INSISTAT si cica AM AVUT NOROC sa-l gaseasca in farmacia spitalului(daca am dat la doctorita ce trebuia). Peste o luna o sa merg la control si zicea ceva dr. ca ma trimite sa fac dozarea. Incerc sa stau linistita ..incerc. dar tot nu-mi vine sa stau..de-abia astept..Vom trai si vom vedea!Asta e cel mai bun raspuns pentru mine,nu?
Lavv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura V. spune:

Buna. Am tot citit si citit mesajele voastre si am inceput sa-mi pun semne de intrebare. Eu am avut o intrerupere de sarcina si nu am facut nimic dupa. Acum stiu ca am Rh negativ. Daca reusesc in sfarsit sa raman insarcinata, as putea risca sa pierd sarcina in prima luna din cauza asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Laura,
si eu am facut o intrerupere de sarcina si cind ne-am hotarit sa-l facem pe Patrick am ramas imediat in prima luna insarcinata, pe timpul sarcinii nici o problema... , acum Patrick are 4 luni; eu am A RH negativ iar in timpul sarcinii la 6 luni mi-au facut vaccinul la fel ca si dupa nastere a doua zi(sotul are tot A cred ca pozitiv oricum eu n-am fost niciodata intrebata de grupa lui) din cite stiu se pune problema RH negativ al mamei(viitoarei mamici).
Asa ca fruntea sus si nu-ti face probleme.
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura V. spune:

Multumesc. Mi-e un pic teama pt. ca am auzit ca primul vaccin trebuie sa-l faci chiar in prima luna de sarcina si nu intotdeauna pot sa-ti dai seama de la inceput daca ai ramas (mie mi s-a dereglat ziua de menstruatie). Te pup

quote:
Originally posted by narcisa

Laura,
si eu am facut o intrerupere de sarcina si cind ne-am hotarit sa-l facem pe Patrick am ramas imediat in prima luna insarcinata, pe timpul sarcinii nici o problema... , acum Patrick are 4 luni; eu am A RH negativ iar in timpul sarcinii la 6 luni mi-au facut vaccinul la fel ca si dupa nastere a doua zi(sotul are tot A cred ca pozitiv oricum eu n-am fost niciodata intrebata de grupa lui) din cite stiu se pune problema RH negativ al mamei(viitoarei mamici).
Asa ca fruntea sus si nu-ti face probleme.
narcisa



Mergi la inceput