Si daca e prea grasa?

Si daca e prea grasa? | Autor: Adela

Link direct la acest mesaj

Uf! Ca nici slaba da nici grasa nu-i bine!
Pai la 4 luni are 7,500kg si asta numai cu formula. I-am mai dat ceva sucuri de mar si de morcov. Acum am inceput diversificarea cu piureuri de morcovel si mar ras si banana.....
Julia mananca la 4 ore....si uneori chiar la 5 ore. Bea aptamil 2. (cate 150ml sau 180 ml la o masa)
UNDE gresesc ???

Adela si Julia (4luni si jumatate)

Sarbatori Fericite!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Nu gresesti ma, stai linistita. Bine ca e grasunica...si nu slaba ca Alex :)))).
Sa nu-i dai cereale. Si alimente cu calorii multe. Fainoase in nici un caz! Nujtu cu banana cum e...s-ar putea sa ingrase. In rest....multe exercitii, joaca. Alex e ffffffff activ si creca de asta nu pune pe el..ca de mancat mananca acceptabil.

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Hihi...Nu-ti fa griji,Adela.Cica pana la un an si jumatate nu e nici o problema daca-s mai rotunzi.Andrew avea la exact 4 luni(pe 13.04.2001) 8200g(stiu pentru ca il cantaream dupa fiecare tzoshcaiala...si am notat TOT zilnic).In momentul de fata(1 an si aproape 11 luni),are vreo 12kg si ceva si in jur de 90cm...n-a devenit elefantel.
Juliei

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

adela, bun venit in clubul mamicilor de grasune....
abia acum a inceput sa mai arate si ea a copil normal, desi burtoiul e la locul ei si spatele e late, bine mersi, dar s-a mai lungit o tzira....
am batut si eu medicul la cap si imi spunea mereu ca tabelele sint tabele, d-aia sint facute sa mai si iasa bebii din ele; daca proprtia intre greutate si inaltime e ok stai linstita; copiii cu adevarat obezi, si la virsta juliei nu poate fi vorba de asa ceva, au un aspect 'pufos'; nu stie ce e ala zahar, gris, nici acum, abia la gradi a mai papat si ea ceva dulce, sau paste fainoase; incearca sa eviti gisul, biscuitii in exces cind o incepe sa rontaie, zaharul si sarea; si sati linistita si fa-i poze multe!!!
s-a nascut cu 3, 5kg si 52 cm ,
la 6 luni avea 7,5 kg si 64 cm;
la 9 luni 11 kg , 76 cm;
la un an 12 kg, 81 cm;
la doi ani avea 19 kg , 93 cm;
la 3 ani 21 kg 104 cm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Fetelor va multumesc pentru incurajari . Oricum nu o sa "pupe" Julia asa repede fainoase, gris sau alte cele care o ingrasa.

Luizax daca vrei iti mai dam noi ceva kile pentru Alexutu .

Lia sper sa-si revina si Julia ca iepu al tau ....

Iris la 6 LUNI avea 7,500 nu....la 4 !!!!

Uf! O vedeti pe grasuna la paginutza....

Adela


Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Hi hi hi!!! Tu iti faci probleme ca Julia e mai plinuta noi ca Patrick e cam slabutsi tot asa ...
Nici eu nu cred ca e atat de importanta greutatea lor pina dupa 1 an si jum. oricum fiecare bebelus e atat de individual si in afara de asta daca doctorul zice ca-i in ordine las-o sa manince mai departe cit are nevoie. Patrick n-a luat asa de mult in greutate pt. ca-i ff. vioi; nu sta un moment locului.
Sanatoasa sa fie
narcisa + Patrick

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Narcisa cand te gandesti ca Julia s-a nascut cu 2,900.... Cine sa creada? Hm...

Adela

Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza spune:

Draga Adela,te rog mult sa ma crezi ca nu trebuie sa-ti faci nici o grija.Ti-am vazut dulceatza de fetita,e scumpa foc si nici nu e grasa.
A mea s-a nascut cu 4Kg si 55cm,iar la 4 luni avea 8Kg.Si eu ma ingrijoram,bineinteles ca nu i-am dat cereale,paste,cartof,biscuiti,etc,la un an avea 12Kg si acum la doi ani si trei luni are 13Kg,adica dupa ce incepe sa mearga o sa slabeasca foarte mult,se inalta si nici nu o sa sti cand devine slabutza.Atunci o sa te uiti cu nostalgie la pozele in care era "carnacica" cum ii ziceau niste prieteni de-ai nostri.Asa sunt simpatici foc,grasani,of...ce repede se fac mari!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Si una dintre fetele mele, Carina, a avut la 3luni 6850g si 64cm, iar la nastere avut 3200g si 54cm.Medicul ne-a spus ca e bine proportionata si sa nu ne facem probleme. Acum la 3 luni jumatate are vreo 7200g.Pina acum am baut doar lapte Milumil ( cam 870-900ml pe zi)
Pupici de la,
Cristina, Alexandra si Carina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Adela, in primul rind vreau sa-ti spun ca Julia ta e un "Pufulet" dulce, dulce de tot ...
Eu zic sa nu-ti faci griji in privinta greutatii, e in limitele normalului ... se pare ca abia dupa doi ani jumate poti sa-ti dai seama daca bebele are tendinte de obezitate sau nu ...eu una am fost "balon" pina la 3ani si dupa aceea m-am facut "prajina" ...
Cit despre scoaterea anumitor produse din alimentatia copilului, eu nu sunt de acord cu aceasta, doar in cazul in care medicul o recomanda si asta in urma unor teste de laborator. Nu stiu daca ai citit articolul de pe prima pagina, despre alimentatia si necesarul de vitamine al copilului, e super ... acolo e si o piramida cu clasificarea si necesarul grupelor de alimente ... piinea, pastele fainoase, cerealele, sunt la baza piramidei, fructele si legumele impart o treapta, iar dulciurile si grasimile sunt in virf ... gindeste-te ce se intimpla daca scoti "baza" din alimentatie, sau nu-i dai copilului dulciuri, ramine piramida fara "virf" ... zaharul si sarea au si ele rostul lor in alimentatia omului, cu atit mai mult a unui copil ... tu faci cum crezi, dar nu uita ca organismul unui bebe stie mai bine ce si cit are nevoie pentru a se dezvolta, iar "infometarea" numai la sanatate nu duce ... cerealele si biscuitii de bebei sunt toba de vitamine si ai face o greseala daca ai priva organismul bebelui de asa ceva, atunci va trebui sa incepi suplimentarea cu vitamine medicale si eu cred ca nu are rost sa te complici cu asa ceva, mai ales ca bebica ta papa bine si e sanatoasa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

Adela, pai zic eu ca e justificata cresterea in greutate daca-i dai formula. eu vad asta pe bebeul meu de 4 saptamani:
- la nastere 3.6 kg- la 3 zile (dupa ce in prima zi scazuse la 3.350 kg) recuperase la 3.8 kg. inca nu-mi venise laptele si-i dadeam Similac
- la 3 saptamani 4.6 kg deci a luat 1 kg in mai putin de 1 luna, asta in conditiile in care-i dadeam si san si formula
- in ultima saptamana am trecut numai pe san, asa ca sunt curioasa saptamana viitoare cand merg la doctor sa vad rezultatele. banuiesc ca cresterea nu mai e asa accentuata.

Mergi la inceput