V-ar placea ?? (in fiecare zi cu Dumnezeu)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Draga Ireland,

Mi-au placut foarte mult ambele citate pe care le-ai scris !!

Imi spui si mie, te rog frumos, de unde le-ai luat ? Te intreb pentru ca mi-ar place sa citesc mai mult din autorul/ii respectiv/i..

Pupici,

Elena&Laura
Noi ne straduim sa-i invatam pe copiii nostri totul despre viata, cand de fapt ei ne invata pe noi ce este viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireland spune:

pentru Elena,

Iti pot trimite cu cea mai mare placere lucrarea care aduna multe si minunate pilde si cugetari dar imi trebuie o adresa de mail unde sa-ti pot atasa fisierul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by Ireland

pentru Elena,

Iti pot trimite cu cea mai mare placere lucrarea care aduna multe si minunate pilde si cugetari dar imi trebuie o adresa de mail unde sa-ti pot atasa fisierul.






Ireland,
Ti-am trimis ieri un mesaj (la adresa de la pagina ta personala) in care ti-am scris adresa mea de email. L-ai primit ?
Daca fisierul nu este prea mare, poti sa-mi trimiti si la adresa:
rcpopa@hotmail.com

Pupici,

Elena&Laura
Noi ne straduim sa-i invatam pe copiii nostri totul despre viata, cand de fapt ei ne invata pe noi ce este viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

"Am visat ca murisem. Dumnezeu si cu mine mergeam unul langa altul, lasind doua seturi de urme de pasi in nisip. La capatul drumului m-am uitat in spate sa mai vad odata toate urmele de pasi pe care le-am lasat in viata. Am observat ca in momentele usoare si placute ale vietii mele erau doua seturi de urme de pasi in nisip, dar in momentele grele ale calatoriei mele in aceasta viata era doar o singura urma de pasi. L-am intrebat pe Domnul: " Doamne, am crezut ca tu o sa fii alaturi de mine toata viata mea, atat in momentele bune, fericite, cat si in cele grele, dar vad ca in timpul momentelor grele este doar o singura urma de pasi. De ce ?" Dumnezeu mi-a raspuns: "Copilul meu, am fost cu tine tot timpul calatoriei tale, dar in momentele grele Eu am fost cel care te-am tinut in brate."

"L-am rugat pe Dumnezeu
Sa-mi dea putere,
Dar el m-a facut slab
Ca eu sa invat simplitatea si smerenia.
L-am rugat sa ma ajute
Sa fac fapte mari,
Dar El m-a micsorat
Ca eu sa fac fapte bune.
L-am rugat sa-mi dea bogatia
Ca eu sa fiu fericit,
Dar El m-a facut sarac
Ca eu sa devin intelept.
L-am rugat sa-mi dea toate lucrurile
Ca eu sa pot gusta viata,
Dar El mi-a dat viata
Ca eu sa pot gusta lucrurile.
Nu am primit nimic
Din ce am cerut,
Dar am primit tot
Ce a fost bun pentru mine.
Impotriva vointei mele
Au fost ascultate rugamintile mele.
Sunt printre oameni
Un om binecuvantat."

"Cand vrei ceva, tot Universul conspira ca sa poti obtine ce doresti"
Alchimistul, P.C.

Sunt tulburata pur si simplu ....Imi pare rau ca abia acum am descoperit subiectul...Fiecare mesaj postat aici si-a pus amprenta asupra mea,insa cele selectate mai sus m-au marcat foarte tare,pana la lacrimi...nu credeam ca o sa trec printr-o asa stare...noroc ca sunt singura la birou...
Parca Bunul Dumnezeu v-a trimis cu un mesaj catre mine...si sunt fericita ca e cel care-l asteptam de mult...

Pe mine m-a impresionat ceea ce a spus Mahomed (cu toate ca sunt crestin-ortodoxa !!) in Coran, si de cand am citit vorbele acelea,le repet in fiecare zii,ele dandu-mi speranta,curaj si putere :

"Rabdarea este cheia fericirii"
Mahomed,Coran

Sanatate maxima si sa ne ajute Bunul D-zeu tuturor,Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireland spune:

“Multe persoane se tem de fericire. Pentru ca astfel de persoane s#259; fie fericite īn via#355;#259; īnseamn#259; s#259; schimbe multe din obiceiurile lor – s#259;-#351;i piard#259; sim#355;ul identit#259;#355;ii lor. Deseori avem rezerve fa#355;#259; de lucrurile bune care ni se īntīmpla. Nu le accept#259;m, pentru c#259; ne-ar face s#259; ne sim#355;im datori fa#355;#259; de Dumnezeu.
Gīndim: ”Mai bine s#259; nu bem din cupa fericirii pentru c#259; atunci cīnd va fi goal#259; vom suferi cumplit”
Din cauza acestei frici de a ne mic#351;ora nu reu#351;im s#259; cre#351;tem.
Din cauza fricii de plīns nu avem curaj s#259; rīdem.”

Elena, ti-am trimis pe mail fisierul. Lectura placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireland spune:

oau, ce a iesit

“Multe persoane se tem de fericire. Pentru ca astfel de persoane sa fie fericite īn viata īnseamna sa schimbe multe din obiceiurile lor – si sa-si piarda simtul identitatii lor. Deseori avem rezerve fata de lucrurile bune care ni se īntīmpla. Nu le acceptam, pentru ca ne-ar face sa ne simtim datori fata de Dumnezeu.
Gīndim: ”Mai bine sa nu bem din cupa fericirii pentru ca atunci cīnd va fi goala vom suferi cumplit”
Din cauza acestei frici de a ne micsora nu reusim sa crestem.
Din cauza fricii de plīns nu avem curaj sa rīdem.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Multumesc mult, Ireland, pentru fisier!



"Caci sunt bine incredintat ca nici moartea, nici viata, nici ingerii, nici stapinirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare, nici inaltimea, nici adincimea, nici o alta faptura, nu vor fi in stare sa ne desparta de dragostea lui Dumnezeu care este in Isus Hristos, Domnul nostru."
Romani 8:38-39


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Imi pare nespus de bine ca am descoperit acest subiect.

Cred ca am citit aici toate citatele apropiate inimii mele.

Sunt multe de spus, dar cred ca le pot sintetizav in:

CRED,DOAMNE AJUTA NECREDINTEI MELE !

Si intr-un indemn: Cititi "Jurnalul Fericirii" de N. Steinhardt.

Dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaruth spune:

Plutesc doar de cateva zile printre mesaje care mai de care mai interesante si surprinzatoare pentru mine. Credeam ca pe un site ca acesta voi gasi doar articole si informatii reci si obiective, dar ma bucur din inima ca m-am inselat!
Ma bucur ca sunteti asa de multe si ca vreti sa fiti in fiecare zi cu Dumnezeu.
Mi s-a umplut inima de bucurie ca am gasit atatea suflete (si cate care inca nu au descoperit subiectul...) care zic, impreuna cu mine )si cu psalmistul): "Laudati pe Domnul, caci este bun, Caci in veac tine indurarea Lui!" (Psalmul 136:1)

Dana si Iubirea ei, Oana-Ruth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaruth spune:

Ce frumoase sint, pe munti, picioarele celui ce aduce vesti bune, care vesteste pacea, picioarele celui ce aduce vesti bune, care vesteste mintuirea! (Isaia 52:7)

sau

Cit de frumoase sint picioarele celor ce vestesc pacea, ale celor ce vestesc Evanghelia! (Romani 10:15)

Am auzit o predica datorita careia am tinut minte aceste citate, prin plasticitatea exemplificarilor ei. Era vorba despre niste misionari undeva, (nu are mare importanta unde...), care, o data, la ora de scoala duminicala, au venit in picioarele goale. Si nu numai atit, dar aveau picioarele pictate cu flori, fluturi si cite si mai cite minunatii, care mai de care mai colorate si mai frumoase. Pastorul, care era obisnuit ca la biserica oamenii sa vina imbracati cit mai decent cu putinta, s-a mirat si i-a intrebat discret ce s-a intimplat. "Nu s-a intimplat nimic, vrem doar sa oferim material de studiu, planse vii pentru studiul nostru de azi!" Bineinteles, studiau capitolul 10 din Epistola catre Romani (sau poate Isaia 52...?)

Dana si Iubirea ei, Oana-Ruth

Mergi la inceput