Anticonceptionale

Anticonceptionale | Autor: oanta

Link direct la acest mesaj

Vreau sa stiu daca a folosit cineva MARVELON și dacă da, ce simptome a avut dupa ce le-a oprit.
Multumesc
Oana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bombonica spune:

Eu am folosit Marvelon 6 ani, m-am simtit extraordinar de bine cu ele, nu mai luam in greutate etc. Dupa ce le-am schimbat (din cauza unor probleme cu inima), nu am avut nici un fel de simptome, a fost absolut OK. Acum iau Exluton (doctorita mi-a spus ca sunt mai bune pentru persoanele care au tensiunea mare) si e la fel de OK, cu exceptia faptului ca am mai pus pe minme, dar de asta se fac vinovate dulciurile, nu pastilutele, ca sunt o pofticioasa la dulciuri de numa-numa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Eu folosesc acum Marvelon, de circa 8 luni. Mi se pare super. Nu am avut nici un fel de simptome neplacute, nu am luat in greutate. Inainte de a ramane insarccinata foloseam Microgynon, de care nu am fost multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca spune:

Am folosit marvelon cca 4 ani, m-am simtit super si le-am oprit acum 1 luna ca sa fac BB.De cand nu mai iau ma simt bine, nu am mai avut dureri menstruale si totul e OK.Vrei sa le opresti?Te pui pe treaba?

Irinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanta spune:

Si eu m-am simtit bine cu aceste pastile pe care le iau de aproape 3 ani de cand am ramas insarcinata si am facut un avort pentru ca nu voiam deocamdata sa mai avem un copil. Primul avea un an si ceva. Asa ca am zis sa mai asteptam. Acum ne-am hotarat sa mai facem unul si am intrerupt pastilele de doua saptamani si am dureri in zona genitala si parca sunt balonata.
Voiam sa stiu daca sunt normale aceste simptome sau trebuie sa merg la doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Durerile shi balonarea pot fi semne ale unei anexite, ceva inflamator in zona genitala. Mai bine sa te controleze un medic (e neplakut, dar mai bine o iei din pripa, akum shi cu frigurile astea....). Bafta!

P.S. De obicei, pilulele mascheaza suferintzele din zona


danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Draga Oanta,
eu am luat 2 ani Marvelon si a fost super OK. In octombrie anul trecut am descoperit ca am un nodul autoimun pe glanda tiroida. Ma rog a trecut, dar doctorul care m-a operat mi-a zis ca se poate sa fie de la anticonceptionale. Deci sfatul meu este sa faci niste dozari hormonale inainte de a incepe sa iei orice fel de anticonceptionale, fie el marvelon sau oricum l-ar chema.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Eu am luat Marvelon 2 ani.
Acum le-am intrerupt pentru ca la analizele ulterioare mi-a iesit colesterolul cam mare si aveam si niste palpitatii cam ciudate si cateodata ameteli. Restul analizelor mi-au iesit bine. Medicul meu ginecolog m-a sfatuit sa fac o pauza de 6 luni sa vad daca cumva este de la ele (desi 90% nu crede) si acum am 5 luni de cand le-am intrerupt. Peste o luna voi face analizele sa vad cum stau cu colesterolul.
Stari de ameteli si palpitatii mai am cateodata dar parca nu asa ca inainte.
Ce simt acum dupa ce le-am intrerupt?
Dureri de sani inainte de ciclu (ceea ce nu se intampla cand le luam)si deasemenea au revenit vechile dureri de ovare in timpul menstruatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanta spune:

Mirelam, multam pentru informatii. Nici nu sti cat de importante sunt pentru mine. Si eu mi-am facut analize acum 2 luni si mi-a iesit colesterolul mare, ceea ce eu nu aveam inainte, plus ca mai am ceva probleme de dereglare a tiroidei. Incep sa cred ca toate sa intampla din cauza pastilelor. Fac bine pe o parte (pentru ca nu am avut nici o problema din punct de vedere al sarcinilor), dar deregleaza alte functii.
In ceea ce priveste durerea de la ovare, este adevarat ca sunt racita, am o infectie urinara de toata frumusetea, ceea ce cred ca nu descopeream daca luam in continuare Marvelon pentru ca este prima luna de intrerupere.
Sunt convinsa ca si eu o sa am din nou dureri la menstruatie, dar asta este. Am intrerupt pastilele deoarece vrem sa mai facem un bb.
Daca tot esti asa de documentata, poti sa-mi spui daca este indicat sa raman insarci8nata imediat dupa intreruperea pastilelor sau trebuie sa astept cateva luni ... ?
Merci inca o data si astept un raspuns de la tine.

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Draga Oana, ma bucur ca ti-au fost de folos informatiile mele.
In acelasi timp am ramas oarecum surprinsa ca mai exista cineva careia i-a crescut valoarea colesterolului de cand i-a Marvelon. Stii de ce spun asta? Pentru ca eu, la toata lumea la care am spus, mi-a zic ca nu-i de la pastile, ci din cauza ca mananc gras, ceea ce nu-i deloc adevarat.
Referitor la intrebarea ta nu stiu ce sa-ti spun. N-as vrea sa-ti dau un sfat care sa nu fie bun. Pe prospect, ai vazut si tu, cred, scrie ca poti ramane insarcinata fara probleme.
Eu zic, totusi sa intrebi un medic, poate ca-i mai bine sa mai astepti 2, 3 luni.
Iti doresc multa sanatate si sa ai cat de curand bebicul dorit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Oana, am uitat sa te intreb. Ce valoare ti-a iesit la colesterol?
Cum ti-ai dat seama ca ai probleme cu tiroida? Ce analize ai facut?

Mergi la inceput