Anticonceptionale

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanta spune:

Draga Mirela,


La problemele de tiroida am ajuns in urma unui control la medicul internist care nu-si explica de ce eu am bufeuri, transpir si am stari de lesin in mijloacele de transport in comun. Asa mi-a recomandat sa fac o vizita la cabinetul de endocrinologie. Acolo dr mi-a facut o serie de analize, chiar si o echo pelvina si analize de sange speciale si nu a descoperit nimic, dar totusi de unde vedeau aceste simptome. Am incercat si o alta dr. Am refacut unele analize, dar dupa ce i-am povestit pe scurt ce simt, fara sa mai stea la discutii mi-a dat un tratament cu euthyrox, deci era ceva in neregula la tiroida. Si chiar dupa analize s-a constatat ca asa este. Atunci mi-a marit doza si chiar mi-a spus ca ar trebui la anticonceptionalele pe care le iau sa ma hranescu cu ceva vitamine. In special vitamina K.

Cu colesterolul este alta problema. In urma unei crize biliare m-am dus sa-mi fac niste analize. La rezultat dr. mi-a spus ca am colesterol mare si sa nu mai mananc gras, frisca, smantana, creme de ciocolata etc. si sa vin pest eo luna sa refacem analizele. Dupa ce ma duc la analize o sa-ti spun ce rezultate sunt mai ales ca eu nu am luat in serios ce mi-a spus dr., dar am luat altfel de pastile (o sa-ti spun cu alta ocazie, dupa rezultate) si in plus este prima zi cand m-am lasat de Marvelon.

Toate cele bune si tinem legatura.

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Oana draga, mi-ai dat de gandit. Aceleasi simptome am si eu de un an si le-am pus pe seama pastilelor anticonceptionale. Dar vad ca nu mi-au disparut de tot desi pot sa spun ca nu mai sunt asa frecvente ca la inceput.
Aveam, la fel ca tine, stari de ameteala brusca fara motiv anume, stari de neliniste, agitatie. Ma treceau transpiratiile, iar dupa cateva minute ma luau niste frisoane groaznice.
Am facut toate analizele de sange, am crezut ca-s anemica sau am lipsa de calciu dar, culmea ca au iesit toate bine. Mai putin colesterolul, care a iesit cam mare pentru varsta mea (30 ani)si mai ales ca nu mananc asa gras.
La tiroida nu m-am gandit dar ma voi duce sa-i cer parerea medicului de familie.
Mai vorbim si sa-mi spui si mie ce-ai mai facut. Vad ca ai un baietel de 4 ani jumate (la fel ca mine).
Ai adresa de mail?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanta spune:

Draga Mirela, am intrerupt Marvelonul acum o luna si deja ma simt mai bine. Dar sa-ti spun de ce. Imediat dupa ce am luat rezultatul la analize am inceput sa iau ulei de catina si redigest. Ma simt mult mai bine, in afara durerilor de ovare care s-au dovedit a fi o mica cistita care ma cam deranjeaza in continuare. Vreau sa ajung si la gineco saptamana asta, dar sa termin intai tratamentul pe care l-am inceput.

Sa revenim la uleiul de catina care are foarte multe vitamine pe care nu le gasesti in alte pastile. O sa iau un prospect de acasa si o sa ti-l scriu sa vezi ce contine. OK ?

Deocamdata iti doresc sanatate si mergi totuși si fa o scintigrama pentru tiroida.
Succes

Oana
PS e-mail: ioana.tanase@cultura.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanta spune:

Mirela,
revin cu completari in favoarea uleiului de catina si a redigestului. La cele doua mai pot sa adaug si spirulina.

ULEI DE CATINA

Principii active:
Vitamine (A, D, E, K, F), carotenoizi (în special beta.caroten), fitosteroli, oligoelemente (K, Mg, Fe, Mn, etc.) lecitine și fosfoleticine, acizi grași polinesaturați

Acțiune:
- tinifiant general, antianemic, vitaminizant
- imunostimulator
- protector coronarian
- încetinește procesul de imbatranire
imbunatateste functia de detoxifiere a ficatului și asigura troficitatea celulei hepatice

Indicatii:
profilactic - pentru cresterea rezistentei organismului la infectii, stimularea imunitatii, tonic general in situatii de stres, incetinirea proceselor de imbatranire și prevenirea aparitiei cancerului

SPIRULINA

mai pe scurt

Indicatii:
- hepatite cronice, ciroza hepatica, ....ulcer
- insuficienta renala
- obezitate
- anemii
- hipertensiune arteriala
- carenta de calciu si magneziu
- stimuleaza si regleaza productiahormoni tiroidieni etc.

NU ARE CONTRAINDICATII SI EFECTE ADVERSE

REDIGEST

In principal hepatoprotector, regleaza motilitatea tubului digestiv și a colesterolului

Mirela, daca vrei mai multe informatii despre ele scrie-mi pe mail si iti dau mai multe informatii.

In curand vor scoate Siropul de spirulina pentru copii, de abia astept

Te pup

Oana

Mergi la inceput