Trecerea de la doua la un somnic

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

eu zic ca depinde la ce ora se trezeste prichindelul dimineata...
noi de cateva zile facem cam asa:
- daca se trezesc la 8 dimineata dormim 2 reprize una la 11 shi una la 16 cam cate o ora jumatate
- daca se trezesc dupa 9 dimineata dormim o singura data pe la 13 cam 2 ore...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

In perioada respectiva eu i-am ajutat un picut, ca era clar ca usor usor nu mai aveau cum sa doarma de 2 ori pe zi si ne indreptam spre un alt program. E normal, sunt mai curiosi, vor sa ne stea mai mult in preajma, vor sa invete lucruri noi, ce atita nani:)Cum am vazut ca e timpul sa renunte la un somnic? Daca la somnul de noapte isi impingeau ora de culcare prea tirziu, daca aveau energie mare inainte de o ora de culcare rezonablia seara. Aici copilasii sunt obisnuiti sa doarma seara la ore care pt noi par barbare, 6-7 seara la copiii mici si 8 maxim la copii mai maricei, 9 seara e ceva maxim, 10 seara deja te cred ca esti o mama denaturata:))). Noi am ales varianta de 8-9 seara si am incercat sa le imprimam ritmul asta. e bine si pt ei un somn de pe la 8 dar e bine rau pt parinti sa aiba serile mai eliberate, plus ca nici nu tre sa te vada la sfirsit de zi cu nervii mai in pioneze cind nu mai are nimeni chef de colorat si de facut castele. la noi ritualul de dinainte de nani incepea de pe la 6.30 seara iarna si 7.30 vara, baita, povesti, pupaturi, stat in pat cu ei..stii tu.Si daca erau pe la 8-9 seara treji si cu energie proaspata si tineau asa pina la 10-11 noaptea e clar ca trebuia sa fie scos un somn. Cum ziceau si fetele ala de dimineata aminat cu o ora doua si prelungit. Decit 3 nani in 24 de ore ciopirtit mai bine un somn bun si lung noaptea si numai unul cit e nevoie ziua. E normala virsta de un an si citeva luni, multi copii dupa 2 ani-2 ani jumate il scot si pe ala de prinz.Procesul dura cam o luna. Ca e normal nu-si intra in ritm deodata. Cam asa se manifesta trecerea, 2 zile cite un nani pe zi ca sa vina a treia cind sunt frinti si vor 2 somnicuri ziua si tot asa. Nu inseamna ca nu e pregatit deloc si acum trebuie pus in permanenta la 2 somnicuri, doar ca sunt zile si zile in fct de activitate, vreme, dispozitie. Ca si la noi de altfel. Aici trebuie ceva rabdare.Vikinga 29+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Multam de sfaturi si ponturi, doamnele mele.

Azi am intrezarit si niste canini sus, ceea ce explica 'escaladarea conflictului' cand vine vorba de culcareala. Pica de somn dar adoarme...maine.

Oricum, m-am lamurit din ce spuneti voi ca a cam sosit vremea. Fi-miu da semne ca vrea sa renunte la somnul de dimineata asa ca-l voi deplasa (cand se poate) spre pranz. Multam din nou!


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexas spune:

De la un an am renuntat si noi la al doilea somn , de obicei al doilea era pe la 3jumate si am renuntat acum durmim de la 12 jumate 1 pana pe la trei



mami de 2 ingerasi miruna si andrei

Mergi la inceput