Trecerea de la doua la un somnic

Trecerea de la doua la un somnic | Autor: beshter

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici si tatici,

Cand ati trecut de la doua perioade de somn la una - in timpul zilei, bineinteles? Cum v-ati prins ca e momentul? La ce trebuie sa fiu atenta?

Fi-miu are un an si cinci luni si da niste semne cum ca dar nu stiu daca le interpretez corect.

Multumesc!

____________________________________________________
Trouve avant de chercher

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Parca pe la un an si cateva luni (2-3-4). Al doilea somn a inceput sa fie din ce in ce mai tarziu. Eu n-am intervenit prea mult in programul ei, a fost o perioada oricum mai dificila, ca un singur somn nu-i era de ajuns dar doua erau prea multe.

Stiu ca si eu ma asteptam sa renunte la primul somn, dar de fapt a renuntat la cel de-al doilea si in timp s-a dus si primul somn mai spre dupa pranz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

1 an si 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La 7 luni Pur si simplu nu mai adormea, nu mai functiona nimic. Asa ca in loc sa ne facem nervi, ne-am reorganizat activitatile si apoi dormea foarte bine dupa orele 14,00, si cate 3-4 ore

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

dupa 1 an . si-a facut singura programul buburuza. un singur somn de 3 ore chiar si mai bine!

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

La un an si o luna, deci relativ recent.tot asa am avut si eu senzatia la inceput ca parca ar renunta la un somnic, dar nu eram sigura.Am lasat-o intr-o zi sa faca numai un somn si daca am vazut ca in restul timpului nu da semne de oboseala ,mi-am zis ca intr-adevar asta e momentul.Si asa a fost!


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133111-povestea nasterii

minunea care ne-a luminat viata

Violeta ,mamica de nazdravana mica -Alexandra Valentina(2.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

La noi acum se desfasoara transformarea: primul somn mai tarziu, al doilea sarim ca atunci vine tati acasa si avem emotii, eventual seara ne culcam mai devreme, dupa ce ne saturam de tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Multumesc pentru raspunsuri!
'Ostilitatile' s-au desfasurat astfel: duminica un somnic (de fapt, un somnoi) de trei ore la pranz; astazi doua somnicuri pen'ca pica de somn si m-am gandit ca n-are sens sa-l tin treaz cu forta (ar fi absurd, de altfel). Imi dau seama ca e un proces intreg; adica nu trebuie sa ma astept sa treaca brusc de la doua la un somn si asa sa ramana, nu?


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Philip, acum cu varsta de 5 ani, a trecut la un singur somn dupa varsta de un an, 13-14 luni si mi-am dat seama ca e necesara manevra din cauza ca nu mai voia al doilea somn, si dupa cum am citit, asta e cel la care renunta de obicei bebeii. asa ca l-am tinut dimineata treaz mai mult decat de obicei, deci daca inainte avea primul somn la 9, l-am tinut pana la 9.15, apoi 9.30 si tot asa. pana la urma am ajuns la o ora cate de cat acceptabila (parca 12) si a inceput sa doarma un singur somn de vreo 2 ore. tranzitia n-a fost placuta insa rezultatul satisfacator. succes.

US

www.youtube.com/watch?v=2-KuPRYed1Q" target="_blank">Depeche Mode August 25, 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu as zice sa-l lasi in ritmul lui. chiar daca o sa adoarma de vreo doua ori la ore nepotrivite, dar n-ai ce face cu el daca ii e somn si nici n-ai cum sa-l adormi daca nu are chef.
relax ... isi face singur program



www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Multam!
Il las sa se hotarasca pentru un somn sau doua:)


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput