Pot simti copilul la 10 saptamani ??!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Gina, m-a emotionaat foarte tare situatia ta si ma bucur foarte mult ca il pastrezi pe bebe , sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate, sa ai o sarcina fara probleme si bebe sa va aduca multe bucurii.
De cand citesc aici am realizat cat de mult imi doresc un bb

de

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Giana am citit cu sufletul la gura tot ce ai scris pana acum. Ma bucur nespus ca ai hotarat sa pastrzi sarcina si iti doresc din tot sufletul sa ai O sarcina usoara si un bebe sanatos.
Despre intepaturi ce sa-ti spun...eu am avut intepaturi si dureri la ambele sarcini, in special la a doua sarcina erau asa de puternice de ma chirceau (e adevarat ca nu aveam cezariene facute, dar...).
O sa ne rugam si pt tine sa fie bine!

Monica ...nu stiu ce sa-ti zic...m-ai lasat fara cuvinte...esti tare...te apreciez mult (mai ales ca suntem de o seama)

Mai vreau si eu un bebe ...dar se pare ca momentan nu sunt functionala

Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Fetele,din pacate trebuie sa va spun ca situatia nu sta chiar asa de bine.Aseara inainte sa merg la nani am fost la baie si-am observat o scurgere rozalie.Asta stiu sigur ca nu suna a bine...nu mi s-a intamplat la nici una din sarcini nici macar data trecuta cand am avut colul intre-deschis.Ma gandesc ca sigur e de la agitatia mea,de la ridicarea celui mic...

In dimineata asta am avut o discutie cu sotul meu...una in care am privit lucrurile la rece,m-am detasat ca si cum nu ar fi fost vorba de puiul meu.Am vazut limpede...nu fac decat sa ma mint singura,sa ma amagesc crezand ca am sanse sa ajung la final.Acum practic trebuie sa merg urgenl la ginec. pentru cerclaj.Ceea ce nu pot face.asta ar insemna ca copii mei sa fie foarte neglijati.Sotul meu a stat cateva zile acasa si se simte deja...nu mai poate.Trebuie sa plece aproape toata ziua ca sa fie banuti care ne trebuiesc pentru atatea...Copii ma agita la maxim..nu pot sa le pun in fata papa si sa ma duc in pat...sunt in continua miscare,cel mic e la faza cu olita...trebuie sa fug mereu sa-l iau si sa-l duc rapid in brate la baie cand cere...si lista poate continua...cine-i va scoate ziua in parculet si-i va plimba.Au nevoie,vine iarna iar sotul la ora la care vine e deja intuneric.

Daca sarcina asta ar fi venit acum un an ar fi avut mari sanse de reusita.Pe atunci ne permiteam o femeie in casa pentru ajutor...mi-asi fi permis si toate aceste chieltuieli de sustinere a sarcinii...de stat in pat sau plimbat doar usor prin parc nu alergat la propriu dupa puiutii astia care nu au nici o vine.Sunt copii si trebuie sa-si traiasca copilaria cum e mai bine.In plus si sotul ar fi putut sta pe acasa mai mult,asi fi putut vizita N medici sa gasesc cel cu cele mai mari sperante...alta soarta am fi avut.Asi fi dat pe cel mare la o gradinita particulara si pana la urma la una particulara il primea si pe cel mic ca sunt grupe pt varsta lui.Ei sigur s-ar fi simtit bine acolo cateva ore pe zi si eu acasa...dar ne este practic imposibil in momentul de fata.Dupa cum vedeti,vrem nu vrem ne invartim in jurul banilor.


La fel va spun...NU ESTE VORBA CA-I A 3-A CEZARIANA.Stiu ca in afara se fac si 5 si femeile sunt bine mersi fara riscuri mari.Numai ca la mine e chestia ca-i a 3-a dupa 2 ani de la ultima avand in vedere ca am uterul infantil si foarte subtire pe cicatrice.Deci pana la final....va dati seama,cu tot cerclajul sunt cele mai mari sanse sa se rupa pe cicatrice?Si atunci?Este si viata mea pusa in pericol...a mamei puisorilor pe care-i am si pentru care am de luptat muult timp de-acum incolo.

Stiu ca vreti sa ma ajutati,sa iau alegerea cea mai buna...stiu ca puiutul din mine merita sa traiasca si ca ma voi simti groaznic...dar eu azi,dupa discutia cu sotul meu mi-am dat seama ca oricat asi lupta,e o lupta pierduta.Sarcina mea nu poate continua...oricat de mult imi doresc mi-e imposibil sa ma menajez sa pot ajunge la final.

Stiu ca printre noi sunt fete care lupta pentru un puiut de ani si ani.Poate ca va vine sa ma faceti in toate felurile...poate chiar merit.Poate nu sunt o mama buna pt acest pui...poate nu simt cum trebuie..ma doare foarte mult...dar asta este!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Ai sa regreti toata viata...ai sa vezi...o sa te invinovatesti,o sa suferi enorm...poate vor aparea si certuri in familie...dintr-o situatie dinasta se poate ajunge rau...si nu o sa mai poti face nimic.
Nimeni nu-ti poate garanta ca nu vei duce sarcina la bun sfarsit.Nimeni!De ce nu-l lasi pe Dumnezeu sa hotarasca ce se va intampla cu acest copil???Daca se va pierde pe drum sau se va naste sanatos...De ce sa omori o fiinta nevinovata,cand poate totul va fi bine?Si eu am avut col scurt si a fost bine pana la urma.Nu zic sa-ti neglijezi copiii,dar deja sunt destul de marisori si pricep daca le explici,mai aeles la cel mic ca mami nu il poate lua in brate ca o doare burtica,sau spatele...Sotul tau te poate ajuta cu curatenia,cu mancarea dupamasa.
Mai ales daca in adancul sufletului tau ti-l doresti...De ce sa traiesti cu vina toata viata???Macar sa fi linistita ca ai facut tot ce ai putut...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)
Ingeras mic,mami,tati si Bea nu te vor uita niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

eu nu pot decat sa tare de tot...imi plange sufletul in mine cand am citit ce decizie ai luat...nu te condamn...n-as putea eu sa fac asta...dar ma doare tare sa aud ca o viata e curmata cu buna stiinta



de David
Poveste




HAIDETI LA BAZAR SA O AJUTAM PE EMA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Giana, nu vreau sa te supar, dar, daca stiati ca sunt atatea probleme de ce nu ati folosit metode contraceptive?
Avortul nu e metoda de contraceptie. Pacat de sarmanul Bebe mic din burtica :((((.




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

M-am gandit foarte bine. Am pus in balanta tot...nu am sa regret pentru ca stiu sigur unde asi ajunge si nu vreau!Imi pare rau pentru toate aspirantele dar fiecare are viata lui si fiecare si le stie cel mai bine pe-ale lui.Eu imi cunosc copii,imi cunosc sotul si se pare ca si trupul mi-l cunosc.Simt ca nu pot sa merg mai departe si nu am sa merg.Am dureri si voi pierde sarcina..cerclaj nu pot face.In plus medicii la care am fost nu m-au incurajat sa pastrez,in cel mai bun caz mi-au spus ca-i alegerea mea si riscurile mele.(pe care vi le-am expus).

Imi scria o anumita persoana PM care a fost intr-o situatie similara si care a facut bebele in Elvetia unde a gasit medici.Daca aveam posibilitatea nu stateam pe ganduri.Dar eu nu-mi mai permit nici vizite la alti medici.Iar medicul meu care este si prieten nu ma incurajeaza deloc.La el asi fi mers si fara bani ca ne stim,dar spune ca-s nebuna!

Imi cer scuze pentru traume fetelor care va doriti bebe si care ma vedeti un monstru acum! Dar este alegerea cea mai buna din punctul meu de vedere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Din punctul tau de vedere se poate sa fie cea mai buna decizie si oricum bb nu poate sa isi spuna parerea.
Uite ca odata sunt si eu de acord cu Denizel

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

" Am dureri si voi pierde sarcina.." CINE ZICE?

Nu ma intelege gresit, departe de mine gandul sa te condamn, asa cum zici tu este familia ta ,trupul tau, copilul tau.......
Dar ,asa cum te-a intrebat si denizel....pana la urma a fost cu buna stiinta acest copil.
mama ei de criza..cum poate curma o viata

Doamne, daca ai stii cum imi doresc inca un copil, repede , urgent, si stiu ca poate va dura inca 4 ani(atat l-am asteptat pe LUCA)sau poate nu va mai fi deloc(sper sa nu )

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput