"A da" si "a lua"

"A da" si "a lua" | Autor: anna-mama

Link direct la acest mesaj

Buna,

Baietelul meu are opt luni, este inca mic, dar deja merge de manute prin parc si vrea sa puna mana pe tot ce vede interesant. Din punctul meu de vedere nu cred ca este frumos sa controbaie prin lucurile altora (prin carucuioare, jucarii...) asa ca l-as invata ca nu e voie sa faca asta, dar in acelasi timp mi-e frica sa nu devina egoist si sa nu vrea sa dea nici el la randul lui jucariile altor copii sau sa tipe cand alti copii vin la lucrurile lui. Cum e bine sa-i educam? Voi cum ati proceda?

Ana mamica de Luca-Vlad (09.02.2009)

Poze cu Vladut:
http://picasaweb.google.ro/annavladut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Oh, dar este atat de micut... si pt. mers, si pt. "a da" cat si pt. "a lua".
Va veni vremea sa-l inveti "a face schimb" .
Atat de repede la mers???


Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
(1),(2),(3),(4)
(5)
[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Ce face bebelusul tau in parc nu e "cotrobait printre carucioare si jucariile altuia", ci curiozitatea specifica varstei. Si eu nu m-as ingrijora pt. asta ... cel mult, daca "proprietarul" obiectelor s-ar uita stramb la noi, as explica frumos si as cere scuze, cu zambetul pe buze. Si eu, la randul meu, as permite altor copii sa atinga, sa se joace cu lucrurile mele personale. Pe masura ce va creste va "invata" sa dea sau sa ia ... e inca prea mic pt. a-i interzice acum explorarea si curiozitatea.



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

E atat de mic, nu se pune problema in termeni de " a lua si a da"! Pana la urma cam toti copiii fac asa, si cei mai maricei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Stiu ca el e mic, de abia de acum incolo exploreaza, dar sunt de parere ca educatia se face de cand e mic, de geaba acum are voie orice si pe la 3 ani incep interdictiile.
Eu mi-am pus intrebare asta oricum la un mod viitor in educatia lui si chiar nu am gasit raspunsul potrivit, de aceea am apelat la parerea voastra.

Ana mamica de Luca-Vlad (09.02.2009)

Poze cu Vladut:
http://picasaweb.google.ro/annavladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_c spune:

Are tot timpul sa invete de "a da" si "a lua". De la 1 an si jumatate poti incepe educarea lui. Incet, incet, o sa invete sa faca schimb de jucarii si asta este prima treapta de socializare.Lasa-l sa exploreze acum. Este ceva normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Inceraca sa eviti pe cat posibil celebra fraza "nu e voie". Pastreaz-o pt situatiile cu adevarat importante, unde este pusa in joc siguranta copilului sau altceva la fel de important.
Daca ii repetam tot timpul, nu, nu e voie, e posibil ca bebe sa dezvolte o aversiune impotriva "exploratului" si a cunoasterii lucrurilor noi (ceea ce de altfel este normal la aceasta varsta, el este f curios acum).Plus ca nu va mai sti diferenta intre ceea ce este important a nu face si ceea ce nu este important (gen situatie banala in care vrea sa puna mana pe o jucarie ce nu ii apartine). Lasa-l sa exploreze, ce se poate intampla dc pune mana pe jucariile altora?

personal pe mine nu ma intereseaza sa am un copil bine crescut la varsta de 9 luni:))) ma intereseaza sa am un copil fericit, care sa cotrobaie, sa exploreze, sa cunoasca, sa pipaie, sa guste.....




www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Anna, Vladut e mic si pentru el inca nu exista notiunile de "a da", "a lua", "a face schimb". El la varsta asta stie doar de "a explora".
De acord cu Miereamara, e de evitat "nu" si "nu e voie"... pentru mai incolo eu as folosi "hai sa facem ... (lucrul dorit) in loc de... (ce vrei sa eviti)". Educatie prin explicatii, nu interdictii, prin oferire de alternative, explorare, exemple...dar asta mai incolo, nu la 8 luni



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

Eu ador copii exploratori. Nu cred ca exista persoane care sa se supere ca puiul tau se uita prin lucrurile lor. Stai linistita, e ceva normal.
Eu iti propun ca in momentul in care copilul tau mananca biscuiti, de exemplu, sa ii dai pachetul, sa le ofere si prietenilor de joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui trutzi

Eu ador copii exploratori. Nu cred ca exista persoane care sa se supere ca puiul tau se uita prin lucrurile lor. Stai linistita, e ceva normal.
Eu iti propun ca in momentul in care copilul tau mananca biscuiti, de exemplu, sa ii dai pachetul, sa le ofere si prietenilor de joaca.


Fata mea numai dupa copilasi de-astia se uita prin parc ... care rontaie cate ceva, au ceva de mancare in mana ... hahhahhaa. Nu le smulge din mana biscuitele, dar se posteaza in fata lor cu fata de milog, ca nu poti sa nu ii dai si ei (eu una n-as putea). Si nu e nici asa de mancaciosa, doar ca de la altu' e mereu mai bun decat ce ii ofer eu. Sunt ff dragalasi copiii exploratori.



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Petro, asa e si Sophia ! Zau ca daca n-ar fi a mea as zice ca e saracuta nemancata ! In realitate e super mofturoasa, nu-i place mai nimic, dar e foarte curioasa sa guste din ce mananca altii. Probabil ca undeva are suspiciunea ca exista mancare buna in univers, dar n-a gasit-o ea...

Mergi la inceput