"A da" si "a lua"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihuta

Probabil ca undeva are suspiciunea ca exista mancare buna in univers, dar n-a gasit-o ea...


Aaa, deci asta e explicatia faptului ca mai toti copiii vor mancarea altor copii!

Mami de Denis (17.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Si toti copii prefera jucariile altora mai mult decat ale lor, cel putin in parc...a, si sa dea, ca doar ceilalti doar se joaca cu ele si apoi le primesc inapoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

eu te felicit ca ai asa un copilas curios, ceea ce inseamna ca ii face placere sa descopere lucruri noi...(mie si acum imi place sa cotrobai prin lucrurile bunicii...poate mai gasesc ceva care mi-e util :D)
Nici un om normal la cap nu se poate supara pe un bebe care exploreaza lumea..si nici nu isi va invata copiii s-o faca.
mai tarziu, cand va intelege mai multe, poti sa iei cu tine muuuulte jucarii in parc, sa dai ocazia astfel si altor copii sa se joace cu ele.



Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adastero spune:

Of, da! Ai sanse mari sa ajunga la cealalta extrema! Comportamentul lui e super normal, nu-l ingradi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Multumesc pentru sfaturi, sunt foarte utile pwntru noi deoarece este foarte importanta atitudinea mea fata de descoperirile lui pentru dezvoltarea lui armonioasa. Totusi, e destul de greu sa nu spun "nu" cand el baga absolut orice prinde in gura, el asa descopera. In casa e in regula, dar afara trebuie controlat.


Ana mamica de Luca-Vlad (09.02.2009)

Poze cu Vladut:
http://picasaweb.google.ro/annavladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Hmm, poate sunt singura de pe-aici care am un pic alta parere, dar, poate pentru ca al meu fiu a crescut (desi urmeaza in curand al doilea...).

Da, sunt de acord ca la 8 luni nu trebuie ingradit prea mult, e super sa exploreze. Insa eu sunt de principiul ca "libertatea ta se intinde pana in punctul unde incepe libertatea sau dreptul altcuiva". Iar daca copilul e prea mic ca sa priceapa unde incepe dreptul sau libertatea altui copil, consider ca parintii trebuie sa observe asta si sa actioneze.

Spre exemplu - am o vecina cu un copil de un an si un pic. Cand vine pe-afara si vede copii jucandu-se cu jucariile, se duce direct la jucariile acestora si incepe sa le...exploreze. Dar mama micutului pare sa nu observe ca acei copilasi, fiind mai mari, au asezat jucariile intr-un anume mod, jocul lor are un sens si totul se duce praf cand puiul ei incepe explorarea. Ea doar le raspunde copiilor care se plang de chestia asta "Ti-o da inapoi, vrea doar sa vada cum e, se plictiseste repede!".

Sincer, pe mine ca adult ma deranjeaza atitudinea mamei (nicidecum a copilului, care functioneaza perfect normal pentru varsta lui!). As vrea ca vecina mea sa inteleaga ca, asa cum puiul ei are dreptul de a explora lumea, copilasii mai mari au dreptul sa se joace linistiti, fara ca micul ei explorator sa le dea peste cap tot jocul cu stilul caracteristic varstei. As vrea ca mama lui sa-l ia de-acolo cu tact si sa-i distraga atentia spre altceva - ca doar sunt atatea chestii interesante de explorat in lume!

Iar cand mai creste nitel puisorul, cand incepe sa priceapa ce-i spui, nu cred ca-i face niciun rau daca il invata sa-si ceara voie inainte de a se baga in jocul altor copii sau inainte de a le "imprumuta" jucariile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Citat:
citat din mesajul lui witeflower

Hmm, poate sunt singura de pe-aici care am un pic alta parere, dar, poate pentru ca al meu fiu a crescut (desi urmeaza in curand al doilea...).

Da, sunt de acord ca la 8 luni nu trebuie ingradit prea mult, e super sa exploreze. Insa eu sunt de principiul ca "libertatea ta se intinde pana in punctul unde incepe libertatea sau dreptul altcuiva". Iar daca copilul e prea mic ca sa priceapa unde incepe dreptul sau libertatea altui copil, consider ca parintii trebuie sa observe asta si sa actioneze.

Spre exemplu - am o vecina cu un copil de un an si un pic. Cand vine pe-afara si vede copii jucandu-se cu jucariile, se duce direct la jucariile acestora si incepe sa le...exploreze. Dar mama micutului pare sa nu observe ca acei copilasi, fiind mai mari, au asezat jucariile intr-un anume mod, jocul lor are un sens si totul se duce praf cand puiul ei incepe explorarea. Ea doar le raspunde copiilor care se plang de chestia asta "Ti-o da inapoi, vrea doar sa vada cum e, se plictiseste repede!".

Sincer, pe mine ca adult ma deranjeaza atitudinea mamei (nicidecum a copilului, care functioneaza perfect normal pentru varsta lui!). As vrea ca vecina mea sa inteleaga ca, asa cum puiul ei are dreptul de a explora lumea, copilasii mai mari au dreptul sa se joace linistiti, fara ca micul ei explorator sa le dea peste cap tot jocul cu stilul caracteristic varstei. As vrea ca mama lui sa-l ia de-acolo cu tact si sa-i distraga atentia spre altceva - ca doar sunt atatea chestii interesante de explorat in lume!

Iar cand mai creste nitel puisorul, cand incepe sa priceapa ce-i spui, nu cred ca-i face niciun rau daca il invata sa-si ceara voie inainte de a se baga in jocul altor copii sau inainte de a le "imprumuta" jucariile.

"Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")


Multumesc pentru parerea ta, la situatii de genul asta ma gandeam si eu cand am deschis subiectul

Ana mamica de Luca-Vlad (09.02.2009)

Poze cu Vladut:
http://picasaweb.google.ro/annavladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaivan spune:

este inca micut, nu constietizeaza, isi exprima doar curiozitatea

Mergi la inceput