Ati avut program redus de 6 ore pt cr copil???

Ati avut program redus de 6 ore pt cr copil??? | Autor: mikim

Link direct la acest mesaj

Voi ati avut (aveti) program redus de 6 ore pentru ca ati renuntat la indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani???

Am inteles - am mai scris despre asta prin februarie - ca toate firmele trebuie sa respecte Contractul colectiv de munca la nivel national, acolo la art.17 este prevazut ca poti avea acest program redus.
Eu am program redus, peste o luna expira, dar dir de resurse umane a spus ca poate sa-mi acorde programul de 6 ore doar conf legii privind protectia mamelor, art. cu alaptarea
Acum vreau sa vorbesc cu dir general, sa-mi acorde pr redus cf CCMNN.

Nu o sa par "ograznica"??????!!!!! Voi ce ati facut??? Ce ati face????

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicici spune:



Eu am beneficiat de program redus. Este dreptul tau si angajatorul nu ti-l poate refuza. Este treaba lui daca te considera obraznica sau nu, in mod sigur nu are de ce sa se bucure. Oricum eu nu am avut pretentia sa fac cariera lucrand 6 ore pe zi. Adica fiind senior in echipa nu am avut niciodata asteptari sa mi se dea vre-o raspundere, sau sa mi se dea proiecte mari care necesitau multa implicare. Mi-am asumat perioada de regres profesional fara regrete, mai ales ca as fi avut si alte optiuni. Normal ca angajatorul ar prefera sa stai acasa decat sa-l incurci cu un program preferential.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamov spune:

buna, imi cer scuze ca nu te pot ajuta cu trimiteri exacte la legi si alineate, etc....dar iti pot spune ca mie in noiembrie imi expira acest program de 6 sase ore. Baietelul meu face 2 ani. Nu-mi aduc aminte exact ce lege dar exista (avand in vedere ca m-am folosit de ea) cf careia daca te intorci mai repede de 2 ani ai voie sa-ti reduci programul cu 2 ore pana face bebe 2 ani.

daca-ti cunosti drepturile, nu ezita sa ti-i le ceri.
Eu lucrez la particular si n-am avut nicio pb. Acum sunt iar insarcinata si voi lucra decat noiembrie 8 ore dupa care, in decembrie cand voi implini 6 luni de sarcina, voi intra iar pe prog de 6 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

am depus o cerere de reducere program cu 2 ore la serviciul personal, si am beneficiat de asta pana a facut cel mic 2 ani.

*toate ciupercile sunt comestibile.....unele dintre ele doar o singura data!!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Da, ai dreptul acesta conform CCM la nivel national pe 2007/2010 care are caracter de lege! Nu are legatura cu mamele care alapteaza.

Este dreptul tau, cere-l! Nu-ti fie frica ca vei parea obraznica! Desi nu vad de ce te-ar crede lumea obraznica ca-ti ceri un drept pe care ti-l acorda statul perfect legal... Nu furi, nu dai in cap la nimeni...

Crede-ma, conteaza enorm acele ore in plus pe care le vei petrece cu copilul tau. Eu lucrez acum 6 ore pana in aprilie, cand implineste fii-mea 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikim spune:

Am discutat azi cu seful meu direct si i-am spus ca intentionez sa mai am si anul viitor program de 6 ore. A avut si el copii si intelege situatia.
Ma bucur sa aflu ca si alte persoane au beneficiat de aceasta facilitate. Imi da curaj sa imi cer drepturile.
Ma gandesc si la angajatori, ca trebuie sa plateasca un angajat ca si cum ar lucra 8 ore, si de fapt lucreaza 6. Ma mir ca sunt si firmele cu capital privat ai caror patroni accepta asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Eu am avut program redus dar pana cand copilul a implinit 1 an si doar pentru alaptat. Uite temeiul legal:
ART. 17 din OUG 96/2003
(1) Angajatorii sunt obligati sa acorde salariatelor care alapteaza, in cursul programului de lucru, doua pauze pentru alaptare de cate o ora fiecare, pana la implinirea varstei de un an a copilului. In aceste pauze se include si timpul necesar deplasarii dus-intors de la locul in care se gaseste copilul.
(2) La cererea mamei, pauzele pentru alaptare vor fi inlocuite cu reducerea duratei normale a timpului sau de munca cu doua ore zilnic.
Am facut o cerere adresata directorului si am dus o adeverinta de la dr cum ca alaptez.

Dar subliniez ca eu beneficiat doar de aceasta reducere intrucat la noi nu se aplica prevederile contractului colectiv de munca încheiat la nivel national.
Daca insa in cazul tau sunt aplicabile prevederile CCMN, si acolo exista o dispozitie care iti permite sa ai acest program redus, atunci nu vad care e problema. Nu mi se pare deloc o obraznicie sa ceri sa iti fie respectate drepturile.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstine spune:

Am avut-o si eu pe colega mea de birou care avea program de 6 ore,insa asta pana a implinit baietelul 1 an.Nu stiu in baza carei legi,dar stiu ca ai dreptul.Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gologanii spune:

Buna, si eu sunt in aceeasi situatie, adica bebe are 10 luni si in curand astept sa mi se ceara sa merg program intreg; e posibil sa fiu si in al doilea an al lui bebe in program redus la 6 ore?
cred ca tine doar de disponibilitatea sefilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikim spune:

Am beneficiat de prevederile legii privind protectia maternitatii.

Nu inteleg cine respecta CCMN si cine nu!!!!
eunice78, la voi de ce nu se respecta??? Am citit in lege ca toti angajatorii trebuie sa respecte legea.

Art. 3. - (1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti salariatii incadrati in unitatile din tara, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt), in cazul contractelor colective de munca la nivel national;
b) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt);
c) pentru toti salariatii incadrati la angajatorii care fac parte din grupul de unitati pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt);
d) pentru toti salariatii angajatorului, in cazul contractelor colective de munca incheiate la nivel de unitate, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Gologanii, nu e la latitudinea sefilor. E obligatoriu pentru sefi, e dreptul tau. Doar ca e diferentiat dupa cum ti se aplica sau nu CCMN.
Mikim, la noi nu ca nu se respecta, ci nu se aplica, nu ne sunt opozabile prevederile acestui contract. Nu se aplica pentru ca eu fac parte dintr-o categorie de functionari care nu sunt angajati pe baza de contract individual de mumca ci in baza unor statute speciale.Adica functionar publica cu statut special. Iar in legislatia (legi, HG, OUG, ordine interne ) care guverneaza raporturile noastre de serviciu nu avem facilitatile (nu toate) din CCMN.

Baietzii mei

Mergi la inceput