schimbare de comportament

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Strunfita,

In primul rand nu te mai stresa despre compatimirile lor. Numai cine n-are, sau n-a crescut, nu intelege. :D

Si Matei a avut o perioada cu dat in spectacol in fata altora. Tot asa, cu mine si/sau cu tati e super ok. Eiiiii, dar daca avem bunici in peisaj....alta treaba. Uneori am impresia (falsa evident) ca-mi face in ciuda, ma provoaca sa ma reped la el si sa-mi iau mustruluiala de la bunici. Care bunici, oricat de vinovat e kinderul de obraznicie, sar imediat in transee: LASA BAIATUL!!! F pedagogic, nu?
Daca avem musafiri, uita ca nu trebuie sa se bage in vorba si nu mai poti vorbi om cu persoana de gura lui. Cand musafirii-s mai de-ai casei si-i permit, li se urca in cap la propriu.

Cand sare calul, il iau deoparte si il rog frumos sa se poarte cum a fost invatat, ca e o placere sa fim impreuna cu alti oameni dar ca trebuie sa fim mai linistiti, astfel incat si ceilalti sa se simta bine. In general intelege....pt vrun sfert de ora, dupa care o luam de la capat.

Dar eu sunt convinsa ca e doar o faza (parca parca au inceput sa se rareasca aceste "cornite" in prezenta musafirilor).

Asa ca fruntea sus, e doar o manifestare a personalitatii in formare.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Oare va trece etapa cu obrazniciile sau vor fi din ce in ce mai obraznici?
Asta ma intreb mereu.
Fetitza mea de aproape 5 ani este din ce mai in ce mai neastimparata si mai obraznica.
Eu sunt singura care a impus reguli si singura care am pedepsit-o daca a facut ceva rau. Problema e ca bunica, cu care ea a stat cat eram eu la serviciu, i-a permis orice si n-a pedepsit-o deloc, iar acum i s-a urcat in cap rau de tot (asa cum am avertizat-o de cativa ani ca se va intimpla).
Este obraznica, raspunde urat, nu asculta deloc ce i se spune.
Si toate astea s-au accentuat dupa nasterea fratiorului ei.
Oare ce ar fi de facut?

Vlad Stefan 04.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Si eu am trecutcu Damiana (care mai are o luna si face 5 ani) prin faza asta, cuminte cu mamii, iar cand apare tatii sau altcineva incepe sa sara calul. dar vad ca a mai rarit-o nitel acuma. In general, insa, comportamnetul razgaiat pe care-l are cand apare taica-sau este din cauza ca-i face orice moft si chiar imi spune de fata cu ea "lasa fata". Ori copilul profita. Dar cand se enerveaza pe cate o prostioara de-a ei si o cearta, imediat fii-mea schimba macazul si vine la mine.
Copiii sunt profitori si speculeaza slabiciunile adultilor.

Am avut deseori discutii cu sotulmeu pe tema asta, dar este atat de fericit de Damiana, incat nu poate sa se abtina si iar incepe sa ii faca toanele.

Cand apare inca un fratior, mai mic, adica sa necesite aentie mai multa, revolta copilului creste si atunci se manifesta. Ori devine obraznic ori trist depinde de fiecare temperament.

Are Damiana un baietel cu care se joaca ori de cate ori se intalnesc. Acesta are o sora mai mare cu cativa anisori decat el, care de cate ori o vede pe Damiana devine foarte rea si nici macar nuintoarce capul cand aceasta o saluta sau o intreaba ceva. Atat este de geloasa pe comunicarea dintre fratele ei si fii-mea.

Copiii sunt tare posesivi si au manifestari vizibile atunci cand ceva le perturba spatiul.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput