schimbare de comportament

schimbare de comportament | Autor: strunfita

Link direct la acest mesaj

Vreau sa va povestesc un pic de baietelul meu Bogdan si sa va cer sfatul.
Are patru ani si 8 luni, e un copil ascultator, cuminte, intelegator in cea mai mare parte a timpului. Daca sunt doar cu el si fetita acasa totul e ok, in 99% din timp asculta, ne intelegem foarte bine. Daca e si taica-sau in peisaj, ne intelegem bine cam in 80% din timp, devine mai neascultator, mai agitat...
E, problemele mari incep in momentul in care e mai multa lume in jurul lui. Nu conteaza cine, bunici, prieteni, daca sunt mai mult de 2 persoane adulte e jale. Face numai prostii, e un fel de dat in spectacol si nu asculta nimic, dar nimic, nu merg nici pedepsele, nici amenintarile, nici vorba buna, nici recompensele, e un copil total schimbat.
Problema e ca nu mai stiu cum sa ma manifest in astfel de situatii. E clar ca nu ne putem izola, dar nu stiu cum sa ma mai comport cu el.
Ati trait cumva ceva asemanator? Vreau o idee, poate merge ceva, poate gresim noi undeva, efectiv nu pot sa inteleg ce-l determina sa fie astfel.

Carmina + Andreea (21.05.2009) si Bogdan (04.02.2005)
Poze *** Poze *** Si iar poze

"Live like you were to die tomorrow, learn like you were to live forever." Gandhi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Da...baietelul meu are 4 ani si 2 luni aproape si e la fel. Cand avem musafiri "se da peste cap". Alearga,sare,tipa....ne intrerupe,povesteste musafirului ce-a facut sau ce-a mancat...

Eu cred ca e o faza normala.Vrea sa atraga atentia,sa fie el in centrul atentiei. De obicei il chem frumos in camera lui si ii dau cuburile sau lego-ul...ii spun sa se joace frumos cu fratiorul lui si-i explic ca nu-i frumos sa te comporti asa cu musafirii sau cand sunt musafiri. Uneori asculta/intelege...alteori nu. Oricum dupa un timp inceteaza...ori oboseste ori se satura sa se maimutareasca.

Inca-odata...cred ca-i o perioada normala si va trece odata cu maturizarea.

Astept si eu pareri de la alte mamici cu mai multa experienta...mamici care au trecut peste perioada asta sa ne spuna cum sa facem fata sau cum sa modificam in bine comportamentul micutilor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

si noi pe lista....codrin e nascut in 15.02.2005 deci aceeasi varsta!
eu sper sa treaca cu varsta!
la noi e putin invers ca e 99% cand e tati si 80% cand e doar cu mine

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

alexia are 3 ani.
si la fel...cand e doar cu mine, nu am treaba...e copilul perfect. f cuminte, intelegatoare, cooperanta...cand e si tati, la fel...ceva mai zvapaiata...dar nu excesiv....daca mai apar in peisaj si bunicii...e dezastru!!!! si cel mai rau face atunci cand mergem undeva la cumparaturi, in hipermarketuri. e de groaza...plec de acolo un pachet de nervi.....mai ca imi vine sa plang. si uneori chiar nu am ce sa fac si trebuie sa o luam cu noi. si pe mine ma sperie cum se poate transforma, si nu stiu cum s-o mai iau...

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Trece cu varsta, asa facea si al meu cel mare. Acum la 8 ani dimpotriva, e rusinos.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

[b]Legat de comportamentul la cumparaturi am citit undeva si am aplicat...a avut mare succes la noi.

Inainte de a pleca il anunt unde mergem si facem o listuta cu ce avem de cumparat.Pun si pentru el...specific ca-i pentru el...iaurtele,cateva deserturi sa ne ajunga cateva zile.Il anunt ca nu avem banuti de jucarii ca cele de acasa sunt multe si-i ajung. Eventual daca vreau sa-i cumpar una ii spun ca trebuie sa fie pana intr-o anumita suma.Il implic la intocmirea listutei si in magazin il rog sa-mi aduca la carucior ce scrie pe listuta.Ma ajuta si se simte foarte important.

Daca scapa de sub control e de preferat sa parasesti hipermarketul imediat fara sa-i faci pe plac cumparandu-i ce-si doereste. La noi nu s-a intamplat inca din fericire!

In caz ca vede cine stie ce minunatie o punem pe "lista de dorinte". O va avea dupa ce-si va strange bani pt lucrul acela.ii dau banuti de buzunar saptamanal si si-i strange sau nu. Acum vad ca nu mai vrea "nimic bun" ca sa-i ajunga banutii pentru acuarele si ceva carti ce-a vazut ultima data.

Sper sa va ajute si pe voi.Si noi am inceput cu astea tot de pe la 3 ani.Bine...pe atunci nu primea si banuti de buzunar dar ma ajuta la adus la cos si evitam mult pe atunci raionul de jucarii pentru ca nu se putea abtine sa nu vrea de-toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

aaa, nu...a mea nu face circ pt ca vrea jucarii sau altceva.dimpotriva, ea nu vrea niciodata nimic, daca o intreb.
chiar odata, o vanzatoare s-a socat. era un magazin pliiiin de jucarii, si am intrat si noi sa ii luam ceva. si vanzatoarea o intreba: ce vrei de la noi? uite, vrei x? sau y? uite ce frumoase sunt...la care fii-mea: "nu, nu vreau nimic, multumesc! avem de toate acasa!"...a ramas vanzatoarea ca la dentist, a zis ca n-a mai vazut asa ceva...

ea alearga, se catara...ia produse de pe rafturi, le pune in alta parte. si nu o pot lasa sa faca chiar toate astea. e periculos sa alerge asa haotic, se poate lovi, o pot lovi ceilalti cu carucioarele...nu ma pot opri sa analizez produsele pe care le cumpar ca trb sa alerg dupa ea. totul se petrece in viteza....

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Asta-i altceva! In caruciorul de cumparaturi nu sta? S-ai dai ceva de lucru acolo,nu stiu..un caiet si-un pix sau ceva ce-i place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Al meu sta la cumparaturi, ca mergem doar noi 4, si nu se da el asa in spectacol la toata lumea din magazin Nu mai sta in momentul in care ne intalnim cu cineva si stam de vorba de exemplu, atunci incepe show-ul.
Sa stiti ca pe al meu nu l-a apucat de-acum, asa a fost de cand a mai crescut, cam dupa un an. Da' parca e din ce in ce mai rau
Luna, sper sa treaca cu timpul.
Si ce ma enerveaza la culme e ca in general toata lumea fara copii sau chiar parintii mei (n-am fost crescuta de ei, ci de bunici) ne compatimeste cum ne descurcam cu el asa, bla, bla, bla, degeaba explic eu ca nu e asa tot timpul ca se pare ca n-am cui ...

Carmina + Andreea (21.05.2009) si Bogdan (04.02.2005)
Poze *** Poze *** Si iar poze

"Live like you were to die tomorrow, learn like you were to live forever." Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

cand era mai mica statea...o mai lua tati in brate...mai mergea...dar acum e caprita mare, nu mai merge...se da singura jos...are un stil...unic!

daca e doar cu mine, sau doar cu tati, e ok si la cumparaturi. de multe ori aplicam aceasta metoda. merge doar unul din noi....dar uneori avem de cumparat chestii care ne necesita pe amandoi prezenti.

in magazinele haine nu mai zic....se baga printre haine....o caut, n-o mai gasesc...o strig...in final o iau frumos si ma uit pe dedesubt sa vad unde zaresc picioruse....

sunt unele magazine care au tv si scaunele pt copii...acolo sta cuminte, nu am treaba.

problema e ca ea se plictiseste, si o inteleg....

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Fetita mea e un ingeras de copil in general, cand ramane singura cu mine. Ne intelegem de minune, parca nici nu-mi vine sa cred ca e acelasi copil. Ne jucam impreuna iar daca am treaba prin casa vine si ma ajuta din proprie initiativa. Din pacate momentele in care ramanem singurele noi doua sunt fff rare. Cand suntem si eu si tati acasa, se schimba treaba. Face prostioare, nu asculta aproape niciodata, plange sau tipa fara vreun motiv anume... Cand e multa lume din contra, e cea mai fericita. In general la noi in casa intra adulti dispusi sa se joace cu ea, astfel ca e cea mai fericita, ii pune pe toti sa umfle baloane, s-o fugareasca, etc. Bine, o las sa faca toate astea in masura in care stiu ca persoana respectiva e dispusa sa-i faca pe plac. Dar in general, fiind vorba de rude si ea fiind extrem de iubita de toata familia, i se face pe plac mai mereu.
Cu cumparaturile e alta poveste. Eu nici nu concep sa o dau jos din caruciorul de cumparaturi si de altfel, ii si place sa stea acolo. uneori am mai dat-o jos dar ii place sa umble pe la sticle, borcane, pachete de faina, zahar, etc si mi-e frica. De evitat raionul de jucarii il evit si eu cat pot pentru ca daca ar fi dupa ea ar vrea tot raionul. Dar cu toate astea nu scapam fara sa-i luam si ei fie creioane colorate, fie baloane de sapun, fie suc, fie ou Kinder, etc. Altfel ne urla si 3-4 ore ca nu a primit ce si-a dorit si desi stiu ca nu procedez corect, nu mai am nervi sa o las sa ma urle atat. De vreo cateva zile am inceput sa facem cumparaturile separat, fara ea. Fie merg eu si ramane sotul cu ea, fie invers.
Eu cred ca e o etapa normala din viata lor care in timp va trece.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet
PENTRU SEBI

Mergi la inceput