Humana sau Milumil?

Humana sau Milumil? | Autor: aditapop

Link direct la acest mesaj

Stiu ca au mai fost discutii, am incercat sa gasesc ceva cat mai concludent, dar mai am nevoie de pareri, va rog.
As vrea sa-l trec pe micut in perioada urmatoare pe HUMANA 2, desi pana acum am folosit Aptamil... produsele de la Humana nu m-au dezamagit pana acum (ceaiurile mai ales mi se par f bune) si ma gandesc ca nu-i strica schimbarea. Mai ales ca e predispus la alergii si am vazut ca exista ceva special de la Humana - HA?
Suntem in concursul KLORANE si speram sa ne sustineti cu un vot
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Fetita mea a baut toate felurile de lapte praf posibile.Nu pentru ca asa ma vrut eu,ci pentru ca nu le mai bea dupa 2 luni.In sfarsit a ramas la Humana.Si eu cred ca este bun.Si mai ales daca zici ca e predispus la alergii,poti sa-i dai HA.
Dar cel mai bine e sa intrebi pediatrul,si trebuie sa vezi la ce sunt aceste alergii.Cu siguranta el iti va recomanda ce este mai bine pt el.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)
Ingeras mic,mami,tati si Bea nu te vor uita niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

La fel ni s-a intamplat si noua, pe la 2 luni jumate nu mai vroia laptic! M-am alarmat si atunci l-am trecut de pe NAN pe MILUMIL si apoi APTAMIlLa fost o nebunie
Pana la urma si-a revenit de la sine, cum a zis si pediatra...ai dreptate cu alergiile, inca nu e clar de la ce anume le face iar teste e prea devreme sa le facem, a zis pediatra ...piticul are doar 6 luni
O sa intreb si pediatra noastra, dar stiu ca ne va spune sa nu mai schimbam, sa ramanem pe ce am folosit pana acum
Mersi mult de raspuns! O seara linistita!
Suntem in concursul KLORANE si speram sa ne votati
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2
Multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Si noi am inceput cu Nan si la un moment dat a trebuit sa-l schimbam(bb a facut dermatita atopica,dar pana sa-si dea seama medicii ce este,au zis ca e alergie si printre altele am schimbat si laptele).La noi Humana n-a mers deloc,bb se constipa ffff tare,asa ca am trecut pe Milumil,de cate papa si acum si de care suntem ff multumiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Flori, vad ca baietelul tau e mai marisor (sa va traiasca!), cum ati scapat de dermatita atopica? a trecut de la sine? posibil sa fie si la noi din cauza laptelui NAN, sper sa depasim momentul pana la 1-2 ani
Suntem in concurs, va rugam un vot
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aditapop

Flori, vad ca baietelul tau e mai marisor (sa va traiasca!), cum ati scapat de dermatita atopica? a trecut de la sine? posibil sa fie si la noi din cauza laptelui NAN, sper sa depasim momentul pana la 1-2 ani


Deci,nu putem spune ca am scapat de dermatita.Chiar acum suntem din nou pe tratament,pentru ca a aparut un nou val de bubite.Dar,daca la inceput a avut pe tot corpul,acum s-a localizat pe fata si e rosuuuu Chiar ieri am fost la medic si ne-a dat Topyalise gel si crema sa-l dau dimineata,apoi seara spalat cu gelul si aplicat fucidin H,plus dimineata si seara cate 2 picaturi de zyrtec.Noi am mai folosit si crema si gelul din gama Avene,dar din cate am inteles,dupa o perioada pielea se obisnuieste cu crema respectiva si tb inlocuit tratamentul.Speram si noi din tot sufletul ca pana la 2 anisori sa scapam de dermatita asta care ne da de furca mai mereu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Din pacate si la al meu ii raman pe obrajori cateva pete, chiar daca il dau zilnic cu AVENE. ZIcea undeva ary v de o crema fara cortizon care se pare ca are efect: HALICAR...nu se gaseste in RO, din pacate... ce sa zic, speram ca dupa 2 ani, dermatita sa fie istorie pentru pustii nostri.
Numai bine
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa101 spune:

Buna ziua,
Am si eu o problema - fata mea are 7 luni jumatate si de la 5 luni nu mai vrea lapte formula, il bea doar dupa ce adoarme putin si atunci cu greu o conving sa -l bea.
Papa cereale, fructe cu biscuiti si branzica, piure cu diverse (pui, ficatel, galbenus, branzica), iaurt cu biscuiti sau cereale, si lapte doar cand adoarme putin.
La 5 luni jumatate - i-am schimbat Humana 2 cu Nan 2 si degeaba, am pus si cereale sa-i schimb gustul nimik.
Vi sa intamplat si voua? Nu stiu cum sa o fac sa bea lapte.

am incercat din toate biberoanele si canute speciale, degeaba cand ii vine in gurita lapte il inghite dar imi ia cu mainile biberonul sau canuta si mi-o arunca intr-o parte, nu vrea lapte, parca nu-i mai place deloc, stie ffffffff bine care este biberonul de ceai si care de lapte, cand il vede intoarce capul si tine buzele stranse sa nu-i mai dau. Abia reusesc cand adoarme seara sa ii dau 50 ml lapte Nan 2.

Ce sa-i mai fac sa bea lapte, vii sa intamplat ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

de curand am vazut ca exista si aptamil fara lactoza, daca asta ar fi problema

noi am inceput cu nan 1 dar se constipa cumplit, facea o data la 5 zile... am trecut pe aptamil cu care a mers foarte foarte bine. la nr 2 nu am gasit o data aptamil si am luat nan 2 - iarasi a avut probleme cu scaunul, apoi am gasit aptamil si nu o sa mai facem incercari sa il schimbam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa101 spune:

nu a facut alergie la nimik pana acum nici la Humana, nici la Nan sau cereale cu banane si alte fructe, papa tot ce ii dau inafara de laptic, cand vede biberonul cu lapte il arunca, intoarce capul, tine gurita inchisa sa nu-i dau si renunt o las sa adoarma putin apoi incerc iar si bea cat vrea 50 sau 100 ml lapte Nan 2.
Nu, inca nu am vorbit cu pediatra, desi incerc sa folosesc tot ce pot, branzica, iaurt, cereale Grau cu 5 fructe si lapte Nestle ...
Sa speram ca va incepe iar sa bea laptic intr-o buna zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

Eu le-am dat copiilor NAN. Vladi il soarbe cu placere si la 2 ani. La Viki a fost mai greu, dar de fapt nu-i placea tetina, nu laptele. Nu ii place sa bea decat din biberoane Nuk.
hranita exclusiv cu NAN1, Viki are 6.800 la 3 luni si jumatate.

Mergi la inceput