Diabet zaharat la copii *6*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Daca ai modificat dozele, nu mai modifici hc. Il lasi putin sa se aseze dozele. (se face ori una, ori alta, nu amandoua).



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

un joc pentru copii:

http://prevenirh1n1.qoveo.com/

un articol de anul trecut despre raceala si gripa, in general:

http://www.topsanatate.ro/articol/vaccinul-antigripal-la-copil-si-gravida-27590.html



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Cristinei ii curge nasucul de ieri dimineata si se simte si la glicemii raceala, un pic.
Dani, ai gasit Levemir in farmacie ?
Noi am gasit Levemir(contra cost, bine-nteles!), dar n-am gasit Actrapid. Nu au nici la depozit, trebuie sa mai asteptam. Noroc, ca avem cateva cartuse de rezerva.
Adriana, Alex face vaccinul antigripal, l-a mai facut pana acum ?
Eu nu i-am facut Cristinei decat vaccinurile obligatorii. N-as vrea sa-i dau peste cap sistemul imunitar cu virusi pe care nici nu e sigur ca-i va contacta.
Cu dantura cum sta, Alex ? Intreb de el, ca este mai mare si cu un diabet mai vechi.
Cristinei au inceput sa-i apara maselele definitive la 5 ani si 4 luni, iar vara asta au aparut primele carii la acele maselutze, dupa 2 ani de la aparitie. In ciuda periajului strict, maselutzele din spate, tot s-au cariat(carii mici).
Stiu ca atunci cand glicemia este mare si saliva este dulce. Asadar trebuie sa avem mare grija la maselutzele si dintisorii dulcineilor nostri.
Mirela.d, eu am auzit de Tonotil la o d-na. pt. baietelul ei, scolar, sa prinda pofta de mancare si sa fie mai activ la scoala, sa prinda mai repede materia, desi este un elev bun.
Symo, va asteptam cu vesti bune de la Iasi !
Sunt curioasa ce va spune de Levemir.
Noua nici nu ne-a mai fost prescris Levemir-ul, la cabinetul de specialitate. Ni s-a zis ca vom trece pe alta schema de tratament, sa mergem la pediatra care s eocupa de diabetul copiilor in HR.
dar am zis ca noi maia vem levemir si vrem sa contiunam cu el, iar luna viitoare cand vom merge la control, vom discuta despre schema de tratament cu pediatra.
Ana, cum e Alex ? S-au mai reglat glicemiile ?
La Cristina dura cel putin 1 sapt. pana se obisnuia organismul cu noile insuline, de cate ori le-am schimbat.
Te asteptam cu vesti bune !
Sanatate si numai bine, tuturor dulcineilor !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna,
Inca mai avem de lucru la glicemii. Se mentin maricele la orele de gustare din timpul zilei. Desi de 2 zile are dozele de insulina marite. Dar speram sa se regleze. Nici un semn de raceala sau vreo alta stare de rau. Ma gandesc ca poate sunt hormonii de crestere, poate si din cauza lipsei de miscare(fiind frig afara , nu prea mai iesim ).
Nina , sper sa gasiti o schema ok si pentru Cristina. Cat despre dintisori, nu stiu ce sa zic, eu am fost cu Alex la stomatolog de 2 ori pana acum, la control de rutina. Si nu sunt probleme. Se spala zilnic pe dinti , de cate ori poate , uneori si de 5-6 ori, pentru el este o placere .
Cum rezolvati problema miscarii acum iarna? teo , stiu ca voi aveti acel joc ...dar restul fetelor ? Noi mai facem baie seara , cu spuma , bile , jucarii si se agita in apa. Si mai iesim la 2 zile , la cumparaturi de fructe , mergem un pic pe jos. In rest in casa....
Va pupam si va dorim glicemii superbune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Ana, acum daca au trecut 2 zile de la modificarea dozelor si glicemiile sunt mai mari la gustari, poti sa iei 5 hc de la mesele principale. La mesele principale vine cu glicemii bune?

Cand Alex era mic, iarna ii puneam o saltea ca la sala de sport si il puneam sa faca exercitii pe ea. Sa se rostogoleasca si altele. Asa reusea sa-si mai consume energia. Roxi se antrena si ea si faceau alternativ.

Anina, Alex nu a avut si nu are probleme cu dantura. Este totul ok. Nici cu ochii. Acum vreo 2 ani i s-au prescris ochelari, dar dr. a spus ca sigur nu are nevoie de ei pt. ca nu vazuse bine la control din cauza atropinei. Ochelarii i-am facut, dar nu are nevoie de ei. Sta insa o mare parte din timp cu ochii in calculator...

Numai eu si Alex am facut cu ani in urma vaccin antigripal. Eu la serviciu, mai mult obligata si Alex i l-am facut eu. Am zis ce e bine sa-l fac, dar nu-i voi mai face. Nu intentionam sa facem vaccinuri antigripale, mai ales H1N1 asta. Am sa intreb si medicul.




studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Adrianaa, deja am inceput sa umblu si la hc. La ora 16.00 avea 176 si am scazut 5 hc si acum are 115.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Teste de glicemie pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037&whichpage=1" target="_blank">Bazar umanitar Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Anina, la multi ani, sa fii sanatoasa si sa te bucuri de tot ce este mai frumos alaturi de familia ta mica si mare.






studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

La multi ani, draga Ninutza!!!!
Sa fii puternica sa ai grija de printesa ta minunata!
sa fii iubita si sa ai parte de tot binele din lume!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Anina, la multi ani!
Sa ai parte de tot ceea ce iti doresti dar in primul rand de sanatate pentru tine si familia ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Adriana, Ana si Mirela.d, va multumesc frumos pentru urari !
La fel va doresc si eu, voua !


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput