Diabet zaharat la copii *6*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Asa e, Mirela ! Nici nu noi stam prea bine financiar, nu suntem nici macar din clasa de mijloc, dar incercam sa facem tot ce este mai bine pentru minunea noastra de fetita !
Cine nu-si va permite sa cumpere insulina, va trece la schema de tratament cu insuline compensate si va sta ca pe ace, mereu, cu gandul la varfurile de actiune ale insulinelor. Zic si eu !


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Teo_H


Thx



Multumesc, Teo. Oricand, cu multa placere.

Si tie pt. reusita.



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna
Teo ma bucur mult ca puiutul tau are asa glicemii,bv,sa o tineti tot asa.
despre insulina ,nici nu stiu ce sa mai zic,e greu tare,si asa cumpar teste din luna iulie,pt ca nu ne-au m-ai eliberat gratuit,de acum si insulina ,asta ee...trebuie sa luptam pt puiutii nostri.
noi ne-am programat duminica plecam la Iasi,acolo e dr diabetolog,vreau sa facem toate analizele si hemoglobina si sa cerem sa ne schimbe pe levemir,noi deocamdata facem lantus,sa vedem cu ce rezultate venim.
va dorim tuturor copilasilor o vacanta placuta cu glicemii super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_roby spune:

Buna,

Si pe mine ma ingrozeste gandul cu insulina, sunt de acord sa o cumpar atat cat va mai fi pe piata in Ro, si apoi de "prin vecini ". Momentan nu pot accepta ideea ca nu va mai fi insulina, Doamne in ce tara traim :(.
Nina, maine merg si eu la farmacie sa iau o cutie cu 5 flexpen.Sper sa gasim. Offff.
Va pup pe toate si pe puiuti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna,

Alex este ok cu noua schema. I-a mai fost introdusa o doza de insulina Novorapid la pranz pentru ca nu se acopereau HC de la ora 13 si 16. Acum schema este urmatoarea:
7 dim si 7 seara = 6 ui Humalog Mix 50 si la pranz = 2 ui Novorapid.
Am fost plecati la parintii mei 3 zile si vreau sa va spun ca s-au dat peste cap glicemiile de nu stiam ce sa mai fac. Chiar nu stiu care a fost cauza.
Am ajuns in Bucuresti vineri seara ....a mers super de la 10 seara (am ajuns la 6 cu gl= 258) a mers Ok.
Adica:
22.00 = 155
01.00 = 99
07.00 = 100
10.00 = 92
12.30 = 102
16.00 = 168
19.00 = 124
In mare , sunt multumita de noua schema, desi la inceput am fost destul de speriata si reticenta. Dar este mult pana cunosti insulina , cum lucreaza si apoi te obisnuiesti.
Vad ca mai sunt copilasi cu ceva probleme. Dar cu rabdare si grija reusim sa ii echilibram.
Noroc cu Adrianaa ca nu ne lasa la greu .
Cat despre insulina Levemir , se pare ca am avut dreptate, deh ...asta este Romania noastra draga ! De parca nu ar fi de ajuns ca le cumparam testele , mai dam bani si pe insulina acum.

Cam astea sunt ultimele noutati , va pupam si glicemii bune copilasilor.

P.S. Intrebare:
Voi ati vaccinat copiii impotriva gripei ? Ce faceti pentru a-i proteja . Vad ca este nebunie cu racelile si mai nou gripa porcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna seara!
Iar am fost dereglati cu glicemiile si cred ca am gasit cauza. Iusti a mancat zilele astea mezeluri si m-am uitat pe elesi surpriza:ori contin zahar, ori glucoza. Si iau mezeluri scumpe. In spital ni se spusese ca parizerul si salamul de sibiu contin zahar. Ca ar fi sigure mezelurile scumpe. Nici nu-mi trecuse prin cap sa le verific.
De astazi nu mai are voie mezeluri fara o atenta verificare (oricum sunt impotriva lor).

Ana_miti, ma bucur ca va reveniti. Noi nu facem vaccin antigripal (nici noi si nici copiii). Nu am facut niciodata nici vaccin si nici gripa. A facut sotul intr-un an vaccinul si exact in anul ala a facut o gripa urata rau. Eu si Iusti avem imunitatea foarte buna (sper sa-l tina pe Iusti ca am inteles ca diabetici au imunitatea scazuta, in general).
Eu vreau sa ii dau o perioada Tonotil. Nu stiu daca este bun si pentru imunitate dar noua ne-a mers tare bine cu el. A avut in perioada cat a luat Tonotil niste glicemii super. Am impresia ca atunci a avut hemoglobina 5,7 dar nu imi mai aduc aminte cu precizie.
Adrianaa ne este intr-adevar de ajutor.Are si de la mine.
Va pup! Noapte buna!

P.S. Maine imi botez galusca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Va multumesc la toate pentru floricele, sunteti voi prea dragute. Suntem toate aici pentru a comunica, a ne ajuta. Ajutorul nu vine numai din partea mea, ci de la toate, in plus, si voi ma ajutati pe mine. De aceea suntem toate aici. Uitati, sunt atat de incantata de schema noua a Anei, incat ma gandesc serios sa propun si eu aceasta schema conventionala pt. Alex. Va spusesem mai demult ca intentionez sa-l trec pe o schema conventionala dupa 18 ani. Se pare ca va trebui sa o fac cu o jumatate de an mai devreme. Citeam despre beneficiile si diferentele celor doua tipuri de tratament: conventional si intensiv. Primul impune un program mai strict, pe care oricum mamicile noastre de aici il respecta cu sfintenie, iar cel de-al doilea da o oarecare libertate simuland mecanismul natural de producere a insulinei. Unii spun ca se pot obtine rezultate f. bune , asemanatoare, daca la terapia conventionala sunt respectate toate acele reguli de hc, ore fixe de masa. Altii spun ca terapia conventionala face sa apara mai repede complicatiile, decat la terapia intensiva. Eu cred primele afirmatii pt. ca, atata timp cat ai un control f. bun, o hemoglobina glicozilata f. buna, poti sa tii departe complicatiile. Tendinta actuala este de a se merge cat mai mult pe terapia intensiva pt. ca aceasta se face cu insulinele noi, restul e de inteles. Terapia intensiva mi se pare ideala in mod special la varsta pubertatii si adolescentei, cand exista o rezistenta marcata la insulina din cauza hormonilor de crestere si a altor hormoni, cat si a comportamentului nu foarte echilibrat in privinta meselor in aceste perioade.

Ana, inca de prima data, m-am gandit ca schema asta este, in sfarsit, una foarte buna pentru Alex cel mic . Sunt excelente glicemiile si modul cum actioneaza insulina asta la el. Daca este tendinta in continuare ca la ora 16 sa creasca putin glicemia, apoi la 19 sa mai scada putin fata de cea de la 16, i-as lua 5 hc de la masa de la 13 si i-as pune la ora 16.

Va pup si eu si va doresc un weekend linistit.
un cos de pentru voi, toate.



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:


Doar ce am zis ca este ok si au si aparut problemele.
De azi noapte de la ora 1.00 sta pe glicemii de 300-423 cea mai mare ;
1.00 = 313
2.30 = 283
6.30(azi dimineata) = 423 (i-am facut 7 Ui, fata de 6 cat trebuia, si l-am lasat 1 h , apoi am luat glicemia si avea 243, i-am dat sa manance normal, adica cei 40 de hc la ora 8 fara un sfert)
10.00 = 301
NU STIU DE CE???!!!!!!
probabil ca trebuie sa umblu la doze? Mai astept...sa vad ce si cum, daca nu maresc toate dozele. Rau nu ii este , nu il doare nimic, nu este racit.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Ana, cred ca pe Alex il incearca de cateva zile o raceala careia i-a rezistat pana aseara.

La Alex cel mare :), in 95% din cazurile de raceala, nu are simptome, nu face febra, nu-i curge nasul s.a., dar sar glicemiile. Stiu ca persoanele cu boli autoimune au imunitate crescuta (dar defectuoasa), nu scazuta, de aceea nu se recomanda stimularea cu suplimente pentru imunitate, pt. ca le pot face mai mult rau decat bine. Eu nu le-as da mai mult de Vit. C sau D3.

Stiu ca febra, umflarea ganglionilor, curgerea nasului sau a ochilor sunt reactii de aparare ale sistemului imunitar. Sunt persoane care reactioneaza f. repede la primele semne ale racelii, la frig,cu acele semne si probabil ca au nevoie de intarire a imunitatii in acest caz. La Alex, aceste fenomene chiar nu apar.

Astazi poate ar fi bine sa il reglezi numai din HC, iar de maine sa actionezi si cu unitatile. Maine vei fi lamurita in sensul asta. Daca este o raceala, ar trebui sa ridici unitatile cam 15-20% din doza totala/zi de insulina.
Probabil ca va trebui sa faca 7 (7,5) ui.(Hum.) - 2 (2,5)(NR) - 7 (7,5)(Hum.)
Cateva zile, pana ii trece raceala, apoi revii la dozele de 6-2-6, care mi se par f. corecte.

http://item.slide.com/r/1/58/i/A50KnTTd4T_3G_yrn-Y2heMZb_weK1Et/

http://item.slide.com/r/1/190/i/WVytSdOz6z-HgwoI9BN09x0LayWYsZsX/




studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Adrianaa posibil sa fie asa cum spui tu.
Am marit dozele de insulina toate 3, le-am crescut cu 1 ui. In prima parte a zilei vine cu glicemie mai mare dimineata . Azi dim a avut 205 iar la ora 13.00 = 220 (unde voi scade 5 hc din gustarea de la 10), la 6 jumate seara a avut = 229( la fel ma gandesc sa scad gustarea de la ora 4 dupa amiaza cu 5 hc).Aseara a adormit cu glicemie de 101 si a mancat 20 hc. la ora 24 avea 157 si dimineata dupa cum am spus 205. Seara nu stiu cum sa fac. De obicei ii dau 20 hc (5 din fruct- banana- si 15 din paine cu ceva).

Mergi la inceput