Picior talvag

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:



Maria, cel mai bine este sa mergeti la o consultatie la ortoped. Ghetutele se pun cand forma este mai avansata si nu se poate rezolva doar prin masaj.

Dar trebuie mers din timp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Am facut programare la prof. Jianu, mergem luni- desi sper sa nu fie nimic, doar sa si le tina el asa...
Mersic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraStefan spune:

Gabriela scuze ca nu am mai raspuns , dar stam la socrii mei zilele astea si nu avem net. Ortezele sunt un fel de ghetute,, mai bine zis proteze, care se aplica pe piciorus cu niste arici. Sustin piciorusul in directia care trebuie, nepermitandu-i sa mai stea stramb. Se recomanda dupa 3 luni, pt ca sunt greu de facut; chiar si asa ale noastre sunt prea mari si le punem abia acum cand facem 5 luni.
Kynetoterapia pe noi ne-a ajutat foarte mult. Practic prin masaj i-a indreptat piciorusele. iti recomand sa faci kynetoterapie pt ca asa scapa mai repede. Mai cere o parere si dnei dr. Topor s-au oricarui alt medic vrei tu. Binenteles faci asa cum crezi tu ca e mai bine, dar pe noi ne-a ajutat ffff mult. De mentionat ca nu i-am dat absolut nimic, si tot s-a purtat ffff frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraStefan

Citat:
citat din mesajul lui Gabriela2009

Buna mamici,
as dori si eu cateva sfaturi despre nasterea cu piciorus talvag. Micuta mea are 3 saptamani si as fi interesata cum ati rezolvat voi aceasta problema, bineinteles cine s-a confruntat cu ea.
Va multumesc!


Buna! si noi avem aceeasi problema cu fetita noastra. Noi suntem spre bine. Daca nu ai fost inca la un ortoped pot sa-ti recomand o dna dr. la Spitalul Grigore Alexandrescu, se numeste dr. Laura Topor, este chirurg ortoped. Dansa te va trimite cu fetita la kinetoterapie, tot acolo in spital.
Programul dnei doctor este joi si vineri intre orele 17.00-19.00, cabinetul 2, in clinica de ortopedie.
Noi avem aceasta problema la ambele picioruse, dar mai grav la stangul. Facem kinetoterapie de la 11 zile, acum avem 4 luni si 3 saptamani. La inceput faceam 2 sedinte de cate 30 minute de doua ori pe saptamana. Acum piciorusele s-au indreptat aproape total si mai mergem doar o data pe saptamana. Dupa 5 luni vom purta si orteze. Fetita mea nu va avea probleme si nici nu va fi nevoie sa poarte ghetute ortopedice. Practic s-a rezolvat doar prin masaj.
Daca mai vrei sa stii si altceva te rog sa ma intrebi.

Va dorim sa va faceti bine repede!

Laura mami de bebica grasunica Irina Nicoleta (7.05.2009)

Buna din nou,

am avut noroc cred sa reusim sa facem orteze...nu prea ii plac ei, nici mie nu mi-e bine cand i le pun si o vad cu ele, dar, pentru binele ei imi innod lacrimile si merg mai departe. O sa ma obisnuiesc, mai greu le suporta cand are colicile.....

Va pooop dulce si va dorim multa sanatate.
P.s. Micuta ta e nascuta in aceeasi zi cu a mea...7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraStefan spune:

Gabriela nici a mea nu le suporta, mai ales ca este foarte energica si vrea pe burtica, iar ortezele o incomodeaza fiind fff grele. Incearca sa i le pui noaptea, noua asa ne-au spus. Poti sa incerci sa i le pui dupa ce adoarme, la noi uneori merge, dar nu intotdeaua.

Va dorim multa sanatate, sa cresteti mari si frumosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela2009 spune:

Buna tuturor,
am reusit sa ii pun ghetutzele, rezultatele sunt spectaculoase, concomitent ii fac si masaj. Urmeaza sa mergem la control in decembrie, va tin la curent.
Va multumesc pentru incurajari si pentru raspunsuri, acum sunt mult mai optimista, va pup dulce pe toate si va doresc multa sanatate si piticii sa va aduca numai bucurii si fericire!!!


Gabriela - mamica Deliei

Mergi la inceput