Picior talvag

Picior talvag | Autor: Gabriela2009

Link direct la acest mesaj

Buna mamici,
as dori si eu cateva sfaturi despre nasterea cu piciorus talvag. Micuta mea are 3 saptamani si as fi interesata cum ati rezolvat voi aceasta problema, bineinteles cine s-a confruntat cu ea.
Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Kinetoterapie, cam vreo 2-3 luni.

Gabriela, trebuie s-o duci neaparat acum pentru ca mai tarziu se rezolva mai greu. Noi am avut diagnosticul din maternitate si am inceput de la 10 zile.

Banuiesc ca ai consultat un ortoped, nu? Ce a recomandat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Profesorul Jianu (lucreaza si la Mediclass) ne-a spus ca piciorul tal valg se vindeca de la sine fara terapie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraStefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabriela2009

Buna mamici,
as dori si eu cateva sfaturi despre nasterea cu piciorus talvag. Micuta mea are 3 saptamani si as fi interesata cum ati rezolvat voi aceasta problema, bineinteles cine s-a confruntat cu ea.
Va multumesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraStefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabriela2009

Buna mamici,
as dori si eu cateva sfaturi despre nasterea cu piciorus talvag. Micuta mea are 3 saptamani si as fi interesata cum ati rezolvat voi aceasta problema, bineinteles cine s-a confruntat cu ea.
Va multumesc!


Buna! si noi avem aceeasi problema cu fetita noastra. Noi suntem spre bine. Daca nu ai fost inca la un ortoped pot sa-ti recomand o dna dr. la Spitalul Grigore Alexandrescu, se numeste dr. Laura Topor, este chirurg ortoped. Dansa te va trimite cu fetita la kinetoterapie, tot acolo in spital.
Programul dnei doctor este joi si vineri intre orele 17.00-19.00, cabinetul 2, in clinica de ortopedie.
Noi avem aceasta problema la ambele picioruse, dar mai grav la stangul. Facem kinetoterapie de la 11 zile, acum avem 4 luni si 3 saptamani. La inceput faceam 2 sedinte de cate 30 minute de doua ori pe saptamana. Acum piciorusele s-au indreptat aproape total si mai mergem doar o data pe saptamana. Dupa 5 luni vom purta si orteze. Fetita mea nu va avea probleme si nici nu va fi nevoie sa poarte ghetute ortopedice. Practic s-a rezolvat doar prin masaj.
Daca mai vrei sa stii si altceva te rog sa ma intrebi.

Va dorim sa va faceti bine repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fiona67

Kinetoterapie, cam vreo 2-3 luni.

Gabriela, trebuie s-o duci neaparat acum pentru ca mai tarziu se rezolva mai greu. Noi am avut diagnosticul din maternitate si am inceput de la 10 zile.

Banuiesc ca ai consultat un ortoped, nu? Ce a recomandat?



Multumesc de raspuns fiona,

da, am fost la ortoped, mi-a recomandat o saptamana de masaj sa vada efectele probabil, apoi m-a trimis sa ii pun niste jghebuletze-sau ghetuze la ambele picioruse sa nu se loveasca numai cu unul.Ma intrebam cum au rezolvat alte mamici acest diagnostic caci am mai auzit de kinetoterapie.......dr meu nu a zis nimic de asta, cu atat mai mult ma intreb ce o fi mai bun: ghetutza sau kinetoterapia??


Pooop dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraStefan

Citat:
citat din mesajul lui Gabriela2009

Buna mamici,
as dori si eu cateva sfaturi despre nasterea cu piciorus talvag. Micuta mea are 3 saptamani si as fi interesata cum ati rezolvat voi aceasta problema, bineinteles cine s-a confruntat cu ea.
Va multumesc!


Buna! si noi avem aceeasi problema cu fetita noastra. Noi suntem spre bine. Daca nu ai fost inca la un ortoped pot sa-ti recomand o dna dr. la Spitalul Grigore Alexandrescu, se numeste dr. Laura Topor, este chirurg ortoped. Dansa te va trimite cu fetita la kinetoterapie, tot acolo in spital.
Programul dnei doctor este joi si vineri intre orele 17.00-19.00, cabinetul 2, in clinica de ortopedie.
Noi avem aceasta problema la ambele picioruse, dar mai grav la stangul. Facem kinetoterapie de la 11 zile, acum avem 4 luni si 3 saptamani. La inceput faceam 2 sedinte de cate 30 minute de doua ori pe saptamana. Acum piciorusele s-au indreptat aproape total si mai mergem doar o data pe saptamana. Dupa 5 luni vom purta si orteze. Fetita mea nu va avea probleme si nici nu va fi nevoie sa poarte ghetute ortopedice. Practic s-a rezolvat doar prin masaj.
Daca mai vrei sa stii si altceva te rog sa ma intrebi.

Va dorim sa va faceti bine repede!

Laura mami de bebica grasunica Irina Nicoleta (7.05.2009)


Multumesc mult Laura,

Dr.ns ortoped mi-a recomandat sa ii fac niste jghebulete, practic o ghetuta si nu stiu ce sa fac:sa optez pt ghetuza sau sa incep kinetiterapia?? Nu este grav piciorusul, mai ales ca dupa masaj s-a comportat super ok......
Multumesc pt recomandare, astept sa imi spui care au fost efectele dupa kinetoterapie si ce sunt ortezele.

Va pupam, multa sanatate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

si noi avem problema asta..
am inceput tarziu pe la 7 luni..am facut cate 2 sapt kineto 2 luni pauza...pana acum am facut 2 cure de 2 saptamani
acum diana deja merge in picioare....tinuta bineinteles...sta singura in picioare...
eu zic mai bine sa incerci cu masaj
gandeste-te ca dupa gips, daca il alegi, va trebui sa faceti recuperare...
mie kineto nu mi s-a parut cine stie ce..da diana e mai mare..asa mica sigur se rezolva prin kineto

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:


Gabriela, daca situatia o cere chiar kinetoterapeutul recomanda ghetute!

Du-te totusi pt o consultatie la prof Jianu de la Gr Alexandrescu sau la Burnei de la Budimex.

Krishu a facut o confuzie, talus varus se vindeca fara nici o interventie, tal valg necesita tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Lamuriti-ma si pe mine, va rog, ca m-am pierdut in atatia termeni... piciul meu are talpile putin strambate spre interior, nu stiu care e denumirea stiintifica. pediatrul mi-a zis ca nu e nevoie sa fac nimic, ca sunt foarte multe sanse sa isi revina singure in cateva luni... prietena mea i-a pus baietelului ghetute ortopedice la o luna, pentru aceeasi problema... cum e, de fapt? Ar trebui sa intru in panica? Nu ca nu as avea alte motive...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Si fetita mea a avut diagnostic la iesirea din maternitate - picior varus pozitionat bilateral - mai ales dreptul il tinea orientat spre interior din cauza pozitiei avute in burtica.
Ni s-a recomandat kinetoterapie, pediatra la o saptamana ne-a aratat cum sa facem masaj si ne-a sfatuit sa incercam noi...pana la 4 luni i-am facut noi masaj dar n-am observat imbunatairi remarcabile. Intre 4 si 6 luni i-am facut de 2 ori pe saptamana masaj cu un kinetoterapeut si sunt foarte multumita de rezultat. Acum la 7 luni nu se mai vede aproape deloc, stam si bine in picioare.
Multa sanatate

Mergi la inceput