Bebelusi de mai 2003 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Ilincuta nu se intoarce decat de pe spate pe burta, invers nu. Poate ii place mai mult pe burta ca eu am pus-o asa de cand am venit de la maternitate si s-a obisnuit, ba chiar doarme mai bine si mai mult pe burtica.
Azi a fost o dulcica, a ras si a gangurit tot timpul cat a fost treaza, cu nici exceptii de plans ca era singura si avea chef de companie. Cand nu am timp sa stau cu ea, o pun in landou, in fundulet, rezemata si cu o perna in brate pe picioare ca sa nu cada in nas. Pe perna ii pun cateva jucarii si sa vedeti ce ocupata e fata mea sa l-e guste pe toate. Mosmondeste acolo la jucarii si are o fata asa de concentrata si preocupata ca ii curg si balele. Iar eu in loc sa-mi fac treaba (ca ma lasa), stau si ma minunez de parca nu am mai vazut bb, ba chiar am mai si crescut unul exact la fel.
Problema cu kk s-a rezolvat, de dimineata am auzit-o scremandu-se dar nu prea aveam sperante, totusi cand am schimbat-o am gasit toata productia de doua zile. Probabil de asta a si fost asa bine dispusa azi, s-a usurat si ea. Solutia a fost pruna pisata si suc de portocala. Azi iar i-am dat doua prune si mar ras si seara a mai facut un kk. Acum ma tem sa nu dau in partea ailalta. Cum sa fac sa pastrez echilibrul? Sa continui cu prunele?
Asta seara dupa ce i-am facut baie am pus-o in patut la ea si bineinteles ca a inceput sa planga dar trebuia sa ma duc sa-i pregatesc lapticul cu cereale. Peste cateva minute mi-am dat seama ca nu mai plange nimeni si ma duc sa vad ce se intampla. Bebica dormea tun, nemancata, neleganata. Acum nu stiu daca sa-i mai fac cereale, si cum sa i le administrez. Azi noapte m-a capiat, iar s-a sculat des si ave chef de vorba si joaca. Asa ca azi trebuie sa-i dau cereale ca nu rezist doua nopti din astea la rand.
Pupici, Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Sunt si eu curioasa de un lucru: in alte tari concediul de ingrijire a copilului e mai scurt ca in Romania? Vad ca unele dintre voi va intoarceti deja la lucru. Nu sunt prea mici bebeii? Cu cine ii lasati? Ma tot gandesc si eu cum sa fac, dar deocamdata nici nu se pune problema sa ma intorc la serviciu. Castig mai bine stand acasa decat lucrand.Ma gandeam sa ma apuc de ceva la domiciliu, dar nu prea cred ca as avea timp. Oricum, dupa mai bine de 2 ani de stat acasa, m-am dezobisnuit de munca. Ma gandesc cu groaza sa merg in fiecare zi, pe ploaie, zapada sau canicula, sa ajung la program.

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Am trecut si de vaccinurile astea, cu bine, cit am fost la doctor, doar la acul al doilea am urlat oleaca. Dupa aia am fost la mami la servici cu niste trebi, unde am stat cumintei 10 minute, dupa care ne-am pus pe-un urlat din ala voinicesc. Asa ca a facut mami turul birourilor in viteza maxima, ca din viteza nu mai urlam, si cum ne-am asezat sa mincam, iar urlete. Si ori de urlat, ori de la vaccin, s-a incins puiul meu de numa, asa ca i-am dat repede mililitrul ala de paracetamol si s-a mai racorit fruntea lui oleaca..
Asa ca n-am avut incotro si am plecat repede-repede... si cum a ajuns puiul meu afara s-a si linistit, ba chiar a mincat oleaca din biberon linga masina, noroc ca mai aveam platita parcarea un sfert de ora.. Cum a ajuns in masina l-a apucat mai intii risul, de ziceam ca face misto de mine, pe urma l-a apucat vorbaria, de ziceam ca acuma imi explica de ce-a urlat la servici la mami si de ce-a ris dupa aia, dupa care a dormit frumusel pina am ajuns la benzinarie, cind iar s-a pus pe concert simfonic, pina cind am ajuns acasa si-a bagat repede 180 ml si 4 ore de somn..
Si cind s-a trezit i-a dat mami pentru prima oara faina de-aia de orez, n-a zis nici circ, mai ales ca i-am dat-o cu o tetina de-aia pentru peste 3 luni, si de silicon pe deasupra. Asta la sfatul pediatrului ca strategie de eliminat mesele de peste noapte. Acuma sa vad cit l-o tine, ca io una sint pregatita sa dorm, nu gluma...

adita, daca ti-a recomandat doctorul sa-i dai ba una, ba alta, pai sa-i dai, nu zic nu, dar nu inseamna ca la toti copiii merge acelasi lucru, de-aia-i ziceam Aalinei sa consulte mai bine un pediatru. (Unde mai pui ca nu gasesti doi de aceeasi parere).

In Canada concediul de maternitate e de un an, de la 1 ianuarie 2003, (sau 2002?) (ca inainte era de 6 luni), parca 16 saptamini de maternitate si vreo 35 de "parentie", adica poate sa-si ia si tati. Suma e de 65% din leafa, plafonat de vreo 1400 pe luna, sau asa ceva, ceea ce e insuficient pentru cheltuielile noastre, casa, taxe, masini, asigurari, etc.. Ca sa nu mai vorbesc de datoriile in care am intrat ca niste canadieni de frunte ce ne aflam.. Azi mi-am revazut colegii si mi-am dat seama ce mult mi-au lipsit si ce mult mi-a lipsit activitatea sustinuta de acolo. Ca sa nu mai zic de bani.. Oricum, sint pregatita sa apreciez cit pot de tare astea doua luni pe care le mai am de stat acasa..

Sanatate la bebei si mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Fetelor sunt deprimata rau de tot din motive de kg in plus

Parpalak si mie imi e dor de tot ce insemna munca mea dar cum a spus si adita eu iau mai multi bani acasa si zau ca altfel nu ne-am descurca. Plus ca nu as avea cu cine sa il las pe Dori si ma ia cu groaza cand ma gandesc ca va trebui pana la urma sa gasesc o solutie.

Lumy lasa fata daca nu ii trebuie suc. Cred ca au perioade. Asta mic manca legumele cu pofta si acum nu mai are chef.

Parlapak da zdravam program si-a facut Paul. Si eu ma plang de al lui Dori...care e 10,14,18,22,3,5-6.
Iti dai seama ca nu o sa ii dau calciu dupa capul meu ci o sa vorbesc cu doctorita. Intrebam daca la ai vostri vi s-a recomandat ca sa stiu care e motivatia. Oricum azi o sa ii cer pediatrei un control amanuntit. ca ea nu se prea omoara.

Pisi de acum perne de jur imprejur si cat mai cu ochii pe printesa. Asculta-ma ca stiu ce spun!

Fetelor la noi cerealele seara nu ne-au scos mesele de noapte. Ori asta e un mancau ori nu stiu ce sa mai zic. Aseara a mancat 100ml lapte cu orez (gros ca si consistenta) si inca 100 lapte simplu. Dupa care la 23 a bagat iar 100.
Oricum ultima lui preocupare e ploicica pe care o imprastie cu cea mai mare placere. Imi e groaza ca la 10 trebuie sa ii dau fructe si alea nu i le pot da decat cu lingurita. Iar o sa ne distram.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Am impresia ca in Romania mersul la lucru e un soi de hobby cam costisitor, de fapt, in loc sa fie sursa de venit.. Daca n-ar fi si unele povesti de groaza despre cum decurg unele nasteri pe acolo, aproape mi-ar parea rau ca n-am nascut in Romania. Ca-n Romania nu m-as plinge ca mi-ar lipsi contactele cu oameni adulti..

Si sa nu fiu nedreapta, dimineata, uneori secventa 5,7,10,12 e inlocuita de 5,8,12, dar tot e un numar mare de mese.. Cu orezul, dupa cum vedeti, n-am facut nici o scofala.. Am inceput cu o lingura de orez la un bibe de 130 de ml. Singurul rezultat a fost ca seara, intre 10 si 12, in loc sa doarma, mi-a stat de povesti, dar asta o pun pe seama somnicului deranjat de la vaccin si nu pe seama orezului. O sa continui cu orezul si sper ca de la mai multe linguri in sus o sa se vada vreo diferenta. La doua punct, mi-a dat desteptarea.. L-am mai ametit eu cu suzetica vreo juma de ora, dar nu mi-a mers - asta tot la sfatul pediatrului. Pina la urma poate ca-l duc acasa la pediatru sa se inteleaga ei doi noptile..

Sanatate la bebei si mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

In timp ce puneam punctul (punctele) la mesajul de mai sus, se aude uvertura din dormitor. Fugi si da-i si pregateste biberonul, pina am fost eu gata mi-a adormit comoara. Asa ca a ramas cu un supt voinicesc de la doua jumate la trei, la trei jumate eu am ramas sa ma uit la biberon, la patru va scriu acuma voua, asa ca va intreb, mai are rost sa ma mai culc?
Si-am uitat sa va zic ca avem 6,8 kg si 64 de cm, ceea ce ne pune fix si exact pe percentila de 50%, singura solutie convenabila pentru paranoia lui mami.. :)
Acuma alte intrebari metafizice incep sa ma ia cu asalt. Oare de ce-mi fac eu atitea probleme cu scosul meselor astora de noapte? Doar c-a zis pediatrul? Nu mai bine sa-i dau copilului sa manince cit vrea si cind vrea? Nu zic, ar fi mai comod sa dorm si eu ca oamenii, dar mi-e ca daca sint prea odihnita o sa incep si eu sa-mi fac probleme ca Aalina.. :))) Ce-i drept, poate as sta ceva mai bine cu memoria.. Saptamina trecuta ne uitam cu tati la un episod din CSI (serialul de care nici ruperea apei nu m-a putut dezlipi), la care tati sustine sus si tare ca l-am mai vazut, iar eu la fel de sus si la fel de tare ca nu l-am vazut in viata mea, apare o faza haioasa, eu rid, tati sta un pic si ride si el.. zice: chiar si rizi in aceleasi locuri! :)) Acuma, ca ma trezesc dimineata cu biberonul gol e una, dar sa nu mai tin minte absolut deloc episoade din serialul meu preferat?

Aalina, uite, pe post de incurajare: mi-am revazut doua colege care au nascut anul trecut, si sint amindoua ca trase prin inel, asa ca nu dispera..

Sanatate la bebei si mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Lasa-ma fata ca azi noapte cand s-a trezit asta la 3 sa manance io nu am mai dormit de grija kg. Asa ca intelegere ca sunt turbata. Mai bine ma duceam la servici ca in perioada asta din cate imi amintesc e un stres ca se termina anu'de sigur imi rezolvam urgent silueta. Parpalak draga nu e un hobby doar ca eu sunt probabil una dintre fericitele care au prins o lege cu contract suplimentar de asigurare si iau mai multi bani decat prevede legea care ne va face egali. Plus ca mersul la job implica ori angajat om pentru bebe ceea ce inseamna bani ori una bucata mama personala ca in cazul tau care la mine nu poate veni. Iar soacra in povestea asta nu se pune :)) Da lasa ca se face Dori mai maricel si mai putin dependent de mami si il lasam cu tati iar eu o sa ma duc dupa masa sa mai lucru ceva ca sa nu ma plictisesc :)) Si vorba ta sa mai vad ceva adulti la culoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Aha! Deci sa inteleg ca de-aia au slabit colegele mele, din pricina stresului=servici adica? :)
Auzi, ma gindeam ca poate-i construiesti ceva dintr-o cutie de carton lui Dori, pentru micul dejun cel aruncacios! :) Ceva stil confesional, cu pereti strimti si-ntr-o parte si in alta. Iar pentru partea din fata poti sa folosesti o umbrela, pe care poti s-o speli peste vreun an-doi, sau cind s-o hotari Dori sa inghita pireutul! :)

Sanatate la bebei si mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Hai ca tare aveam nevoie de putina distractie, multumesc Parpalak si Alina . Si la mine noptile sunt mai mult chin, mai bine nu m-as mai culca. Degeaba ii dau seara cereale, nu ii tin decat 3 ore. Apoi daca ii dau numai san se scoala mai des si odihnita si pusa pe joaca, vorba sau plans daca nu are cu cine. Ziua doarme mai mult si e mai cuminte. De ce oare? O fi pe fusul orar din Canada? Ti-o fac pachet Parpalak? Ce mai conteaza unul in plus la asa mamica haioasa. Si ar putea sa o mai viziteze si matusa-sa.
Constat ca gogoasa mea e un ingeras, nu se deplaseaza in pat, nu improsca cu mancare, papa tot cu placere (oare ii dau prea putin piure de fructe?). Ii place tare mult sucul, ii dau cam 80-100 si mai vrea. Azi dimineata isi studia cu mare interes piciorul si se mira ca poate sa-l miste. Era foarte concentrata, cred ca se gandea la o tema de cercetare pe subiectul asta.
Da Parpalak la noi e mai convenabil sa stai acasa, si eu am contract de asigurare suplimentar. Lunar trebuie sa duc dovada ca nu m-am intors la munca doar asa mai pot lua in fiecare luna. Asta e cam cat doua salarii de ale mele. Dar cred ca voi stiti prea bine cati bani inghit bebeii nostri pretiosi.
Parpalak, da stiu ca mananca Paul al tau. Ar trebui sa fie un mic elefant la atatea mese. Si tu o silfida... Nu te-a stors ca pe o lamaie?
Alina, stai linistita cu greutatea, cand o sa incepi sa alergi dupa el oa sa dai jos fara sa-ti dai seama. Nu stiu ce e cumine, mananc tot timpul, la fel de des ca Paul, numai ca eu nu sunt in crestere[bang
Va pup ca s-a sculat si treb sa-i pregatesc fructele si masa sotului ca trebuie sa vina de la munca, saracul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Dana nu trebuie sa ii dau multe fructe ca sa faca ploaie:)). Cum simte mancare solida in gurita cum executa. Azi l-am pacalit cu legumele pentru ca dorind munitie de imprastiere deschidea gurita si ii indesam vartos.
Am venit si noi de la vaccin. A plans cand i-a facut dar dupa ce l-am luat in brate s-a linistit. Pana acasa a dormit iar acasa a plans iar un pic. Acum e vioi si fara febra. Poate scapam usor.
L-a controlat si doctorita si s-a aratat multumita. Nu avem nevoie de calciu asa ca e ok. Pot sa incep sa ii dau branzica si in supa de legume sa ii fierb putina carne de pui iar dupa 5 luni deja pot sa ii si dau pasata carnea.
Deocamdata cam atat pana la 6 luni. Si sa evit daca pot biscuiteii ceea ce am si de gand.
Pentru ca noi iesim bine afara ne-a spus sa nu papam struguri, pere sau prune. Iar la legume doar morcovel, patrunjel, pastarnac, telina, dovlecel, rosie, cartof avem voie.
La verificat si la picioruse si a spus ca e ok. Fiind baietel probabil o sa avem ceva probleme cu fimoza. Da nu inca. Cele care aveti baietei cum stati la capitolul asta?
Cred ca v-am spus tot.Daca nu revin.
Pupici.

Mergi la inceput