urgenta! febra mare, convulsii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileanaghika spune:

Da, in sfirsit, am reusit sa dam scaunul pt coprocultura si examenul bacteorologic.
Va multumesc la toti care sunteti alaturi de noi, cu un sfat , o vorba buna sau cu experienta asemnataoare. Constat, a nu stiu cita oara, ca nu sunt un caz singular. Se intimpla des, mult prea des in Romania mileniului iii , LIPSA DE PROFESIONALISM, DE OMENIE, DE RESPONABILITATE, ce-or invata doctorii astia si asistentele la scoala?Cred ca primul lucru pe care ar trebui sa-l invete este cum sa vorbesti si sa te porti cu bolnavul si familia lui!
Starea fetitei s-a mai ameliorat, dar face febra in continuare, scaunul a inceput sa se lege, si ca o gluma: La toate doctoritele care au consultat-o a plins non stop. Pe doctorul de azi, dragut si simpatic, cu mustata, a ras si l-a lasat sa puna mina pe ea si sa o consulte!!!!!!!!!!!!!!! Si mie mi-a spus ca este un virus luat din aer, o sa vada ce e dupa ce iese rezultatul coproparazitologic, dar sa nu disper si chiar mi-a arata ca treebuie sa zimbesc.A explicat la fiecare mamica din salon ce e cu copilul fiecareia si a fost omenos si cominicativ si la obiect.
Oare de ce sunt asa putini cei care isi fac meseria adevarat si atitia incimpetenti? Cind am plecat de la Grigore, pe linga ca nu ni-a spus nici rezultatul analizelor si ce au facut dar au spus ca ne trimit la Victor Babes, ca pe ei ii depaseste? Oh, ce ii depaseste , o diaree?Nu puteau face fata la o diaree?
Cita incompetenta si nesimtire in tara asta!Hai sa gindesc optimist, ca sunt mai linistita azi, Astept rezultatul de la scaun, ca de la singe este ok, nu e nimic ingrijorator.
Inca o data multumiri la toti si sanatate copiilor vostri!Va tin la curent cu ce s e mai intimpla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanaghika spune:

uitati-va la galeria cu coperti ca am facut citeva cu Amalia! Sa o cunoasteti. O zi buna la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanaghika spune:

Prieteni,
toate zilele astea fetita mea a facut febra, 38,3- 39,3 a vomitat non stop si a avut scaune cind proaste cind bune.
Astazi i-au facut din nou toate analizele si in sfirsita aparut Salmonella. Dar intre timp a facut si o ciuperca de la antibiotic, si lucrurile s-au complicat. Dar slava domnului stim macar ce are. Se confirma ca acum o luna cind a fost internata in spital , la Elias, la doctorita Carje, nu a primit tratamentul adecvat.Mi-au confirmat doctorii de aici.Ce as putea sa ii mai spun? Si la Grigore Alexandrescu Doctorita Nistor i-a inceput tratamentul gresit, de asta a facut ciuperca si in plus au amestecat rezultatele analizelor cu ale altei fetite! Doctorii de aici ne-au trimis dupa rezultatele analizelor de la Grigore, caci nu le trimisesera cind ne-au transferat,Cumplit!Ce zile si nopti de cosmar traim!Acum au luat totul de la capat!Se uita la mine, cu ochii ei mari albastri si nu mai are nici putere sa vorbeasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

Ileana, eu sunt alaturi de tin ept ca am trecut si eu prin asa ceva, din pacate trebuie sa te lupti si cu sistemul


partea plina a paharului este ca ati identificat DUSMANUL, din acest moment e ceva mai simplu,altfel ati fi umblat ca orbetii
ar trebui sa stie ce au de facut in satfel de situatii este o procedura standard

daca fetita nu vomita, poti incerca un siropel contre ciupercii digestive, asta tot conform unei antibiograme

Saanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Buna
Imi pare tare rau, ori de cate ori citesc sau aud de asemenea cazuri..ce sa spun.
Eu si fiul meu Matei am patit-o cu Salmonella, acum 1 an.
Insa eu am avut inspiratia sa ocolesc Grigoe si m-am dus cu Matei direct la Matei Blas. Dupa parerea mea sunt cei mai in masura sa-si dea cu opinia in cazuri diareice sau ceva infectios.
Acum, eu vreau sa-ti spun ce s-a intamplat la noi, poate te mai linistesti un pic.
Matei a inceput cu diaree cam din luna Ianuarie iar in Mai am ajuns cu el la Matei Bals. In tot acest timp ne-am luptat cu toate armele cu diareea. Nu facea febra si nu voma, insa avea 10-15 scaune diareice/zi. Nu mai spun cate analize, doctori etc.
Pana la urma, la Matei Bals, ne-am internat, l-au bagat pe antibiotic (la vremea aceea nu existau antibioticele de generatia a 3-a) de meningita (adica cel mai puternic - asa procedeaza cu toti copii pana la rezultatul analizelor).
Analaizele ieseau pe rand, ce sa-ti spun..rotavirus negativ, klibsella negativ..ma rog, toate negative. simteam ca innebunesc, Matei in spital, sub antibiotic facea diaree.
Ultima zi de spital, ultima analiza: Salmonella !
Bun, am ajuns acasa si ce vreau sa-ti spun este ca 3 luni de zile, ne-am luptat cu regim pentru ca sa ajungem la un scaun normal.
Cand l-am vazut i-am facut si poza, dar asta este alta discutie..
Asa ca, inarmeaza-te cu multa multa rabdare si dragoste pentru puiut - are nevoie !
O sa treaca, dar cu rabdare.
Incearca totusi sa mergi cu el si la Matei Bals. O analiza la ei si un consult la camera de garda nu are ce rau sa faca.

Sanatate multa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanaghika spune:

Va multumesc pentru raspunsuri si incurajari.
Doctorii de aici sunt dedicati si competenti.
Astzi a fost prima zi cind nu a mai facut febra si s-a ridicat de pe perna si a facut citiva pasi. A vrut chiar sa manince putin, si a facut eforturi sa nu vomite.
In schimb , antibioticul il vomita si nu vrea sa mai ia nici un medicament. Nu am vrea sa ajungem la injectabil ca i s-au spart toate venele si nu mai au unde sa ii puna branula.
Avem incredere in doctorii de aici ca stiu ce fac, sunt super ok, se preocupa si isi dau toata silinta.
Sanatate la toti! Noi suntem acum optimisti si increzatori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

of,ce greu tb sa va fie!e bine totusi ca s a descoperit cauza si ca sunteti pe drumul cel bun.sa dea dumnezeu ca peste cateva zile sa ne scrii si sa ne spui ca sunteti acasa,iar fetita e ok.sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanaghika spune:

Gata, ne-am facut bine in sfirsit. Am iesit din spital si suntem fericiti cu totii.
Va multumesc ca ati fost cu gindul alaturi de noi!
Sanatate tuturor.
Miine Amalia implineste 2 ani!
Ce bucurie ca suntem acasa impreuna cu cei dragi noua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La multi ani! Sanatate!

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

La multi ani si multa multa sanatate Amaliei!
Bine ca s-a terminat totul cu bine!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Cercelusi, margelutze si altele ...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput