urgenta! febra mare, convulsii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileanaghika spune:

enterocolita acuta. toata ziua a avut febra si scaune diareice.acum pe seara a inceput sa se lege. ghinionul nostru e ca e weekend. probabil ca pe luni , marti vom avea niste raspunsuri clare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanaghika spune:

la puseul de acum o luna i s-a pus diagnosticul de enterocolita acuta. acum nu are inca diagnostic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

in general la rotavirus se si vomita. ar putea fi tot o enterocolita virala...
convulsiile pot sa apara si la febra mai "mica" (38.5).
uitati un link, mie mi-a ajutat f mult:


http://www.medica.ro/reviste_med/download/pediatrie/Revista%20Romana%20PEDIATRIE%20-%202006%20-%20Nr.2.pdf

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ileanaghika

enterocolita acuta. toata ziua a avut febra si scaune diareice.acum pe seara a inceput sa se lege. ghinionul nostru e ca e weekend. probabil ca pe luni , marti vom avea niste raspunsuri clare.

Clar - regim alimentar strict, analize de laborator - si tratament corespunzator rezultatului. Din pacate febra mare ar trebui combatuta cu mijloace care pe cat posibil sa evite siropurile deoarece acestea determina o accelerare a diareei. Atentie mare la dezhidaratare ar trebui adminsitrate ceaiuri si saruri pentru completarea pierderilor. Fara suc sirop si apa minerala. Regim alimentar strict. Mi-e teama insa ca veti ajunge la un tratament injectabil (sa nu va jucati de-a siropurile ca sunt mai comode deoarece nu faceti decat sa complicati lucrurile si mai rau). Stiu ca este destul de delicat insa ... are eficacitate si durabilitate. Am trecut si noi prin asta ... Sa scrii ce rezultate ati avut. Multa sanatate!

PS
Sursa poate fi si animalul de companie - deci spalat pe maini sau evitat pe cat posibil, pt ca la varsta voastra a baga mana in gurita e ceva normal si natural.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanaghika spune:

da, in sfirsit au pus un diagnostic enterocolita acuta infectioasa si ne-au transferat la Victor Babes.Dar nu ne-au spus nimic altceva, ce analiza au facut , ce rezultate, ce tratament, nimic, ce german...
Speram ca acum, aici suntem pe calea cea buna. Starea fetitei s-a mai imbunatatit. Va multumesc la toti pentru sfaturi si ginduri bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanaghika spune:

Nu inteleg nimic.In ce tara traim. Oare de ce doctorita de la Grigore a refuzat sa ne spuna rezultatul analizelor , cauzele si ce tratament au facut? Nu e dreptul nostru sa stim?Nu trebuia sa ne informeze, sa ne spuna ce alternative sunt, ce cauze, care e tratamentul cel mai bun?
Oare eu ca pacient nu am dreptul sa stiu ce se intimpla cu copilul meu si sa fiu de acord cu tratamentul pe care il aplica? Sunt o persoana educata, cu scoala, cum e posibil sa fiu trimisa cu salvarea la alt spital si sa mi se refuze dreptul de a vedea biletul de iesire si de trimitere?Daca am sta sa ne razboim cu toti cei ce vin in contact cu noi pentru diverse probleme in aceasta viata nu am mai avea timpsa traim! si nici sa ne dedicam problemelor serioase. Aici ma intreaba ce tratament mi-au facut, ce au spus... si eu dau din umeri ca o timpita!E inadmisibil! Nu cred ca nu au aplicat cel mai bun tratament impus de moment pentru stabilizarea copilului si scoaterea lui din starea de pericol. Dar sa nu ne spuna rezultatele si concluziile!!!!!!!Of, da mi Doamne putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ileanaghika

Nu inteleg nimic.In ce tara traim. Oare de ce doctorita de la Grigore a refuzat sa ne spuna rezultatul analizelor , cauzele si ce tratament au facut? Nu e dreptul nostru sa stim?Nu trebuia sa ne informeze, sa ne spuna ce alternative sunt, ce cauze, care e tratamentul cel mai bun?
Oare eu ca pacient nu am dreptul sa stiu ce se intimpla cu copilul meu si sa fiu de acord cu tratamentul pe care il aplica? Sunt o persoana educata, cu scoala, cum e posibil sa fiu trimisa cu salvarea la alt spital si sa mi se refuze dreptul de a vedea biletul de iesire si de trimitere?Daca am sta sa ne razboim cu toti cei ce vin in contact cu noi pentru diverse probleme in aceasta viata nu am mai avea timpsa traim! si nici sa ne dedicam problemelor serioase. Aici ma intreaba ce tratament mi-au facut, ce au spus... si eu dau din umeri ca o timpita!E inadmisibil! Nu cred ca nu au aplicat cel mai bun tratament impus de moment pentru stabilizarea copilului si scoaterea lui din starea de pericol. Dar sa nu ne spuna rezultatele si concluziile!!!!!!!Of, da mi Doamne putere!

ce idiotenie!!bineinteles ca ai tot dreptul sa stii ABSOLUT TOT ce au facut copilului!!!du-te peste ei, insista, sa-ti dea hartiile oficiale, daca nu fa un pic de scandal la directorul spitalului, nu se poate chiar asa frateee!!...

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

..multa sanatate micutei, sa vii cu vesti bune cat mai curand!

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ileanaghika

da, in sfirsit au pus un diagnostic enterocolita acuta infectioasa si ne-au transferat la Victor Babes.Dar nu ne-au spus nimic altceva, ce analiza au facut , ce rezultate, ce tratament, nimic, ce german...
Speram ca acum, aici suntem pe calea cea buna. Starea fetitei s-a mai imbunatatit. Va multumesc la toti pentru sfaturi si ginduri bune.


Adreseaza-te acestui spital inseamna ca decizia a fost una de competenta. Nu are rost sa te enervezi raspunsul competent il primesti de la noua destinatie. Desi se pare ca se confirma ceea ce am banuit. Sunt curios insa asupra tratamentului pe care il urmeaza. Va fi bine. Sanatate!

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Ileana, in situatii limita, te pierzi si parca iti ia Dumnezeu mintile, te blochezi si nu te mai gandesti decat la prezent, sa se faca ceva atunci!
Normal ca nu te-ai mai gandit maideparte, ca cei de la Victor Babes te vor intreba ce si cum.
Nu e vina ta ca nu ai stiut s araspunzi la intrebarile medicilor de acolo. Este vina celor de la Gr Alexandrescu, ca nu te-au informat inainte de plecare.
Stiu foarte bine care este sistemul in Ro.
Eu am ramas socata cand, dupa o noapte cumplita in care Andrei a facut convulsie febrila, asteptam cu sufletul la gura sa se faca dimineata, ptr ca venea medicul neurolog pediatru, caci pe timp de noapte spitalul judetean din Targoviste nu avea garda ptr asa ceva, de parca era Dumnezeu, dupa ce am povestit istoria lui Andrei de la nastere si pana in prezent, a nu stiu cata oara, dr ma intreaba: si acum ce vreti sa faceti doamna?
Efectiv m-am blocat si nu procesam ce anume vrea sa intrebe!
Iar eu am zis scurt: plecam la Bucuresti, ca se vede ca aici nu avem ce face.
La care ea: pai stati, ca nu se pleaca asa. Va aduc niste numere de telefon sa sunati acolo la Obregia, sa intrebati daca au locuri si daca va primesc, ca eu nu am cum sa va ajut altfel.
Inutil sa mai spun ca nu s-a mai sinchisit dupa asta sa vina cu numerele, a trimis o infirmiera cu ele.
La cat de disperata eram, mi-am luat copilul si am plecat, dar trebuia sa-i fac o reclamatie sa ma tzina minte!
Asa ceva este inadmisibil!

Multa sanatate puiului si voua putere sa treceti peste!
Sigur va fi bine!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput