Zona intima a fetitei, des iritata

Zona intima a fetitei, des iritata | Autor: voinea

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 2 ani este des rosie in zona intima in zona labiilor mici. Acum ceva timp a renuntat la pampers si ma asteptam sa se imbunatateasca situatia fiind mai bine aerisita zona, dar nu e asa.
Mai pateste cineva asa? Cum se trateaza? Poate fi un semn de infectie urinara desi alte simptome nu are?

Mamica de Alex 02.04.2003 si Iris 17.08.2007

-> Album foto <- Iris Eva - Dragoste la prima vedere iris, prima zi acasa 19 aug 2007
iris la baita - prima luna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

A trecut si fata mea printr-un episod de acest gen si o spalam mai des si ii dadeam cu crema de galbenele. Daca totusi crezi ca ar fi vreo infectie, poti sa-i faci niste analize la urina... sau poate pipi al ei este mai acid. Oricum, bine ar fi sa vb cu un medic.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Alina, si fetitza mea a renuntat la chiloteii absorbanti si am descoperit o iritatie asemanatoare,ieri am facut un test de urina si a iesit pozitiv, de ieri suntem sub antibiotic timp de 5 zile.
Nu stiu daca are vreo legatura cu chiloteii absorbanti ,probabil este doar o coincidenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Fata mea are 5 ani...daca trece o zi fara s-o spal, se inroseste Dansa si o ustura...unguientul de galbenele ne salveaza.
I-am facut si analize...totul e ok

numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

si fetita mea la 5 ani jumate inca e sensibila....am incercat sa evit mereu cremele de orice fel si sa rezolvam doar cu apa si un pic de sapunel cat luam pe deget.Dar cu sapunel dadeam numai la fundulet f putin,niciodata la pasarici: acolo numai cu apa...daca era mai rau in vreo zi dadeam cu crema,insa daca era roseata mai putin puernica atunci baita si clatirea cu apa simpla era 'tratamentul'...spalarea in fiecare seara obligatorie...cand era mai mica chiar si dupa kk o spalam,desi nu folosea pampers de la un an si 7 luni...dar am spalat-o dupa kk pana pe la 4 ani si ceva....dar repet: am incercat numai cand era absolut necesar sa dau cu creme ,deoarece observasem ca si dand sau nu cu crema ,roseata trecea la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu si acum, la 5 ani, o ung cu crema pe vulva si fund, acum folosim o crema de la Bubchen, de cate ori o spal, zilnic, de cate ori e nevoie. Asa cum o dau cu ulei de corp sau crema, dupa baie/dus. Cam de cand s-a nascut Si voi continua pana ma lasa ea sa o ingrijesc

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Cu ceai de pelin ai incercat? La noi a facut minuni.

Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voinea spune:

Am incercat pelin, e bun. Ce ma streseaza este frecventa mare a roselilor.
Ideea este ca de vre-o 13 ani eu ma lupt cu infectiile urinare recurente, infectiile de ordin ginecologic, roselile din zona intima, si pana la aceasta varsta am cam epuizat toate tratamentele si naturiste si de orice natura. De fapt de aproape 4 luni nu imi reusesc sa imi revin in ciuda tratamentului direct pe vena si a nenumaratelor antibiotice prescrise si la care am dezvoltat rezistenta. Sunt un caz disperat si nu a reusit nici o minte luminata sa ma scoata la lumina. Nu vreau ca fetita mea sa duca aceasta viata chinuita (din acest punct de vedere) ca a mea. Imi pare ca dezvolta o sensibilitate in acea zona si ma intreb daca mai exista un caz asemanator care si-a gasit rezolvare fara antibiotice. Momentan daca se roseste si persista, dupa ce face baie in pelin si galbenele, crema cu oxid de zinc si nu ii trece, ii dau cu triderm si isi revine in 2 zile. Nu e o solutie. O sa dezvolte in timp o rezistenta la antibiotice (testata pe propria piele). Ideea e ce sa fac sa capete imunitate, sa nu se roseasca des.

Mamica de Alex 02.04.2003 si Iris 17.08.2007

-> Album foto <- Iris Eva - Dragoste la prima vedere iris, prima zi acasa 19 aug 2007
iris la baita - prima luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

eu nu inteleg un aspect; cu toate ca igiena locala este foarte bine facuta, in continuare apare roseata respectiva? in opinia mea atata timp cat dupa fiecare pipi/kk se trece la dus, nu imi pot inchipui ca in secundele "proceselor" ca atare se inroseste pielea iremediabil sau greu vindecabil.... de aceea eu consider ca trebuie insistat cu dusurile dupa fiecare "treaba" ... si citind pe o alta fata mai sus ca ea spala la fund cu apa si putin sapunel, iar la pasarica doar cu apa, ma intreb cat de curata ramane zona genitala pana la urma? de ce nu se aplica apa si sapun peste tot? atata timp cat pe maini ne spalam cu apa si sapun pentru a indeparta CU ADEVARAT microbii, cu atat mai mult acolo trebuie spalat temeinic! cu apa SI SAPUN!

nu dati cu parul, asta e parerea mea... n-am alta solutie din pacate; sanatate multa! apa si sapun la fel de mult!

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Karligutza, asculta aci la o baba patita! NICIODATA cu sapun in zona intima si mai ales nu in interior. Eu am avut ani de zile candidoza, nu mai scapam de ea orice tratament as fi facut. Si ma spalam cu sapun ca sa curat microbii de acolo, asa cum ne sfatuiesti.... Mare greseala!
Deci, niciodata sapun. Bai cu ceai de pelin, macerat la rece si amestecat cu infuzie, iar cand e nevoie introdus lactobacili. Fara creme, geluri, uleiuri intime sau alte cele. Apa e sfanta si doar la exterior!

Sanatate va doresc!





"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

miriama.... esti tu baba patita dar eu sunt exemplu viu ca n-am facut vreodata nici un fel de candidoza (si nici nu am habar cum e sa ai infectie urinara...) si ma spal intotdeauna cu apa si sapun... bineinteles ca nu in interior! bineinteles ca se clateste din abundenta cu apa pt.a nu ramane clabuci (stiti reclama aia cu "nici aici, nici aici" scartaind degetele pe vase de curatenie)... deci eu ce pot sa fiu? exceptia de la regula? ma rog, eu asa m-am trezit de-acasa invatata, asa procedez, asa o spal si eu pe fii-mea, asa am vazut si pe pediatra ca o spala pe fetita ei (cand era mica de cateva luni; la chiuveta cu apa si sapun).... de cand s-a nascut Adeluta o spal la chiuveta la fundulet dupa fiecare pipi/kk... cu apa si sapun! sorry ca am "dezamagit" sau dau exemplu "prost"... zau daca inteleg cum e sa te speli "acolo" doar cu apa!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput