Zona intima a fetitei, des iritata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Mie mi s-a recomandat si Nidoflor de catre mamici care au mai folosit si cica e foarte bun. Voi ce zieti? Nu e prea puternic pentru un bebe?

Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

cred ca nidoflor este antibiotic si cel mai bine intrebi pediatrul daca asta e ultima solutie.....

bebelusul cat are?

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

7 luni jumate.
A facut iar o iritatie destul de urata si ceaiul de pelin n-a mai facut fata. I-am dat nidoflor si i-a trecut dar nu stiu cat de bine e.

Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Vin si eu sa va spun patania noastra.De la aproape 5 luni pana la 1.5 ani,fetita mea cea mare avea dese perioade cand se inrosea in zona organelor genitale.Ca se inrosea mai era cum mai era,dar apareau mici pete in zona inrosita,care in 1-2 zile ziceai ca sunt de parca s-a fript.Apai in perioada asta numai un nebun nu ar fi mers cu copilul prin "n" dr sa vada ce si cum, si am incercat de la vitamina a,galbenele si nu mai stiu ce minuni de creme,recomadtate de sefa sectiei dermato.Cert este ca pe mom parea ca e bine,dar cum se obisnuia coprul cu ele o luam de la inceput.
Si am ajuns la o dr care in acest mom e si dr lor de fam,careia sa-i dea Dumnezeu sanatate,ne-a rezolvat probl.Dupa fiecare pipi/kk,stergeam fata alternativ cu apa cu putin sapun(recomandarea dr) urmat o data de rivanol,o data de apa amestecata cu bicarbonat.O lingurita la 250ml.Si foloseam ca unguent,tot alternativ Lomexim,B-Panten si o crema preparata in farmacie,a carei compozitie nu o stiu pe din afara.Dar diseara am sa ti-o scriu de acasa.
In cazul nostru totul s-a rezolvat,in mom in care mai aparea o data la ceva timp foloseam doar crema preparata in farmacie.
Va dorim multa sanatate,sa rezolvati cat mai repede,tare e neplacut!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Din pacate si eu am trecut prin asta.
Domnisoara mea s-a iritat de la cateva luni si ne-am chinuit pana acum (are 2 ani). La noi cea mai mare problema a fost scutecul absorbant. Eu o spal cu apa si sapun de cate ori folosim toaleta. Pot sa spun ca am scapat. Nu am intalnit nici o crema minune si chiar am incercat multe. Eu cred ca cea mai importanta e igiena.
Cu infectiile urinale (la mine de data asta) m-am lutat un an junate. Am ajuns aproape lunar la urgente. Nici nu terminam bine antibioticul ca o luam de la capat. Am luat mult timp urinal si urinex, plus muuuulte ceaiuri si am scapat. Ultimul dr consultat mi-a recomandat sa iau periodic tabletele astea pt a ajuta rinichii mei lenesi.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=12" target="_blank">nma1 si nma2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Ce a functionat la noi: pt iritatie si chiar candidoza ulei de catina aplicat local, sau chiar combinatia ulei de catina+ extract rasina de brad produs de Conimed; pt. candidoza supozitoare facute din propolis si catina, spalarea zonei intime cu bicarbonat de sodiu, ceaiuri de pelin/coada soricelului/cimbru/galbenele alternativ
De asemenea, folosim de cativa ani gelul de igiena intima de la Favisan si nu l-as da pe toate sapunurile din lume!
Multa, multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinablo spune:

Crema minune chiar exista... pe noi ne-a scapat de fiecare data de iritatie,se gaseste la farmacie si se numeste PETRINI,este foarte buna,noua nu ne lipseste din casa,prima data fata mea avea saracuta de la iritatie aproape carne vie,dupa nenumarate creme incercate o farmacista ne-a recomandat o pe aceasta si choiar de la prima aplicare s-a vazut rezultatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

noua ne merge bine de tot cu Sudocrem
se intampla mai rar, e drept, atunci cand nu bea suficiente lichide sau nu se sterge bine la gradi...sau daca se intampla sa pice de somn in timp ce-i pregatesc baia

ar putea fi semn de infectie urinara (dar asta poti verifica printr-o simpla analiza), sau vreo candidoza, sau nu bea suficiente lichide...sau vreo parazitoza (chiar daca nu-i prindem "in flagrant", oxiurii migreaza in timpul noptii sa depuna ouale in regiunea anala, si la introarcere mai "gresesc drumul")

inca ceva....vad ca se mai foloseste nidoflorul....contine antimicotic, antibiotic SI cortizon, adica ne poate scapa de belele pe moment nu e bine de folosit pe orice buba...

http://www.pagina-mirunei.piczo.com
Am implinit 2 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anghelada spune:

Am o fetita de 2 ani, care nu prea a avut probeleme cu zona intima. Am observat ca , zilele trecute cand am luat-o de la buni, era putin rosie si parca avea o usoara secretie alba. Am spalat-o ca de obicei, i-am pus niste crema Bepanthen plus si dupa 3 zile e ok. O urmaresc cat pot, mai ales ca nu ii place deloc sa ma lase sa ma uit la Dansa. Chestia e ca eu nu o "chinui" in zona respectiva, adica: seara o spal cu gelul-sampon de la Sanosan (pe care il utilizez la la 0 luni cu mare succes) si o clatesc bine, iar in timpul zilei inca mai folosesc servetel umed apoi uscat, daca nu o pot clati.

Si eu am observat ca daca ma spal cu sapun obisnuit ma irit. Cu gel intim sunt ok.

Probabil ca trebuie sterse si ziua bine, fara a forta zona. Acum la buni cred ca i-a ramas pisu, ca daca e mai rece a zis buni ca nu i-a mai dat cu servetel umed, doar a tamponat cu hartie.

Oricum sper sa nu aiba probleme, ca nu ma lasa deloc sa inspectez zona. De altfel, nu ma lasa sa fac nimic decat daca vrea ea. Si medicamente, daca a apucat sa zica nu, e imposibil sa o fortez, asa ca am mare grija cum "introduc" orice problema in discutie.




Mergi la inceput