Mananca greu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Nana, spune-mi, te rog, cati ani are baiatul tau?

Si eu am trecut cu fiul meu prin experienta tubului nazo-gastric. Este o solutie extrema. la fel am trecut si prin administrarea de cortizon, cu pofta de mancare anormala, strict in perioada de administrare, pe urma, aproape 0. A inceput sa mananace brusc, asa cum brusc incepuse sa nu mai manance. A fost hranit numai cu lingurita, cu atentie distrasa, in jur de o ora si ceva masa, semisolida, mereu.

Acum are 3 ani, mananca lapte cu paine si cascaval dimineata si seara(numai cascaval, nu branza, sunca, et). La pranz inca manaca piureul de legume cu carne, pasat, dar...langa piureul asta pasat fin, musca din paine, numai cu ce vine la lingurita se inneaca, cica


Iar gustarea de dupa amiaza....eventual paine cu Nutella...stiti voi, cioco pe paine, fornetti, briose...Adica prostii.

Nimic mancare gatita, supe, ciorbe, sosuri, nimic-nimic. Este un copil foarte selectiv, dar, de la tubul nazo-gastric la acest fel e un mare pas. Acum e incapatanare, clar.

Ideea e ca are aproape 15 kg, e inaltut, are o inteligenta peste medie, vorbeste de toate de la un an. La 6 luni, un medic neurolog, a zis ca daca nu mananca normal, are o malformatie, ceva, si ca probabuil va avea un usor retard. Cum va spuneam, este peste medie, ca inteligenta, limbaj, locomotor. Un copil care a mancat in somn intre 2 luni si 9 luni, apoi pe sonda , apoi cu lingurita, apoi asa cum va ziceam ca manaca acum. Copil perfect sanatos, investigat si parainvestigat.

Ideea e ca trebuie nervi tari si un medic bun.

Nana, cum manaca acum alt tau copil? cati ani are? Ce mananca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Lalilu, nu vreau sa acaparam acest subiect, asa ca ti-am dat PM!



Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc
Repet, asta este sistemul aici in Isanda, si banuiesc ca si la voi, de-aia ai prezentat varianta cu tubul.
Pentru mine mi se pare ceva de neconceput.

Pentru mine e de neconceput sa chiunui un copil zilnic de cateva ori, sa tipi la el si sa-i fortezi mancare pe gura. Crede-ma ca am vazut in Romania o vecina care tinea copilul de nas ca sa deschida gura si ii baga mancarea in gura iar apoi il ameninta ca il pocneste (si o facea tare ) daca nu inghite. Mie mi s-a facut rau si am plecat. Chiar daca nu se ajunge la extrema asta tot mi se pare de neconceput sa terorizezi copilul cu mancarea. Imagineaza-ti sa-ti faca tie cineva asa ceva si vezi cam cat ti-ar lua sa-ti pierzi mintile. Ideea e ca nici un copil nu ar trebui sa ajunga in situatia ca are nevoie de tub naso-gastric din cauza ca a fost traumatizat sa manance. Si copiii mei au avut perioade in care au mancat mai putin, si zile in care nu au mancat aproape deloc. Pentru mine a fost important sa fie hidratati si atat timp cat au baut apa am stat cuminte si am asteptat. Eu am dat ceai din ala de bebelusi la copiii mei. Stiu ca acum se merge pe lapte exclusiv pana la 6 luni. Dar nu mi s-a intamplat niciodata sa-mi refuze copilul ceai chiar si atunci cand refuza mancare.

Mie mi s-a intamplat cu piticul aproape de un an a facut o gastro-enterita extrem de agresiva (virala) si timp de o saptamana nu a mancat nimic, dar NIMIC. Atat timp cat a continuat sa bea lichide multe nu am insista cu mancarea, ii ofeream cate ceva la fiecare masa dar se simtea atat de rau ca nici nu vroia sa vada. Asta ar fi fost situatia ideala in care eu sa-mi pierd controlul si bunul simt si sa incep sa indes si sa insist cu mancarea. Nu am facut-o. Dupa o saptamana intr-o dupa-amiaza a intins mana dupa o banana ce o manca sora-sa, a muscat de 2 ori din ea si am crezut ca e cel mai frumos lucru pe care l-am vazut . L-am si sunat pe sotul meu la lucru sa-i spun . A durat inca 2-3 saptamani pana a ajuns sa manance cat manca inainte si a pierdut mult in greutate dar eu sunt 100% convinsa ca am procedat cum trebuie. As fi pus si tub naso-gastric daca trebuia dar sub nici o forma nu as fi stresat copilul cu mancarea.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:


nu exista metode, care prin aplicatie sa dea rezultate, doar perseverenta.



NanaMotoc, nu stiu ce ti s-a parut in neregula cu mesajul meu...
esenta problemei este mai sus...

iar legat de problema cu nervozitatile si starile parintilor care se transmit asupra copiilor, este perfect adevarat...am vazut foarte multe cazuri...vb in cunostinta de cauza!

cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

Bazar pt Mihaita

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA

Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

fara sa supar pe nimeni, dar ceea ce face un copil, este rezultatul comportamentului parintilor fata de el.


Nu intotdeauna!
Eu la asta m-am referit.






Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Bird70, te inteleg perfect cu sunatul sotului.
Eu si acum cand maninca Andrei ceva nou, mai exact cand ii mai ascund cate ceva nou in mancare si el maninca, dupa ce termina musai sa sun si sa trambitzez.
Si da, si eu as fi procedat exact ca tine, daca ar fi copilul bolnavior.
Bravo tie!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

fara sa supar pe nimeni, dar ceea ce face un copil, este rezultatul comportamentului parintilor fata de el.


Nu intotdeauna!
Eu la asta m-am referit.









Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!





.....din pacate, este un adevar, ca nu-i valabil in toate cazurile, e o fericire! dar stiu bine ce spun. copii ai strazii, copii bolnavi, copii sanatosi, copii de multe feluri am intalnit...
si daca ar fi sa ma uit numai la ai mei....imi e de ajuns.

dar, sa nu deviem de la subiect!

cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

Bazar pt Mihaita

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA

Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

fara sa supar pe nimeni, dar ceea ce face un copil, este rezultatul comportamentului parintilor fata de el.


Nu intotdeauna!
Eu la asta m-am referit.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!





.....din pacate, este un adevar, ca nu-i valabil in toate cazurile, e o fericire! dar stiu bine ce spun. copii ai strazii, copii bolnavi, copii sanatosi, copii de multe feluri am intalnit...
si daca ar fi sa ma uit numai la ai mei....imi e de ajuns.

dar, sa nu deviem de la subiect!

cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

Bazar pt Mihaita

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA

Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!






Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreeass spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
Am incercat sa manance cu alti copii la masa si cu noi dar nu merge, nu doreste sa manance se joaca cu ligura in mancare se balaceste cu manutele si apoi arunca cu farfuria pe jos, il pun in fiecare zi de 3, 4 ori la masa dar fara nici un rezultat.
Am incercat tot felul de metode dar se pare ca nu reusesc in nici un fel sa il fac sa manance, nu cred ca este vorba de un santaj un copil la aceasta varsta nu poate constietiza asa de mult in cat sa te santajeze, eu stiu ca am gresit atunci cand am inceput sa ii dau cu seringa ar fi trebuit sa procedez altfel, poate ca il rasfat prea mult si sunt eu prea aspra cu capitolul mancare, am sa ma inarmez cu mai multa rabdare si o sa pun in practica sfaturile voastre sper sa ma ajute, am sa va tin la curent si va multumesc din suflet.
Este un copil foarte energic nu sta un minut locului, a inceput sa vorbeasca foarte bine, are 12 kg, 80 cm, perfect sanatos, i-am facut analizele au iesit foarte bune.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreeass spune:

Azi a mancat pana la ora 13(ca dupa 13 face nani), 2 crenvusti, 2 biscuiti si cam 10 cartofi fripti, fara sa il oblig a mancat singurel,cam putin dar e un inceput nu...
multumesc ptr sfaturi

Mergi la inceput