FIV de toamna 9

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Azi am fost la doctor si nu mi-a mai facut injectia aia in burta pentru supresie,ci mi-a dat un sprey nazal care ii zice "Suprecur".Mi-a zis sa pun de 2 ori pe zi pana in ziua 16 a urmatorului ciclu.Medicatia e la fel ca randul trecut,decat ca imi da doza marita.Nu vor sa imi puna decat tot 2 embrioni.Mi-a zis ca imi pune 3 numai cand sunt congelati.Inca nu m-am hotarat daca ii mai congelez si de data asta.Ma gandesc ca daca nu ii congelez,poate i-o lasa sa se faca blastociti si am sanse mult mai mari.Ramane de vazut ce s-o mai intampla....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Buna fetelor, am si eu vesti proaste... am pierdut bebeul. Nu stiu cum si in ce fel dar ce e cert e ca la ultrasound nu s-a vazut nici macar un sac gestational... Am avut ceva pete mici in weekend si azi am dat tel. daca poate sa ma vada. Intre timp petele s-au transformat in ceva similar primei zile de menstruatie...
Imi vine sa urlu, parca sint blestemata.
In sfirsit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloe spune:

Corina,
sunt alaturi de tine cu sufletul si cu gandul...

Cloe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monbb1 spune:

Corina,
Mi-au dat lacrimile, nu-mi vine sa cred!
Ma gandesc la tine si te rog din suflet fii tare si fa-ti repede planul in continuare.
Au vreo explicatie? de ce?
Tu incepusei deja injectiile de supresie. Ai vorbit cu doctorul, ce poti face acum? Poti reincepe tratamentul?
Poate ca in momentul asta nu vrei sa te gandesti la asta dar poate ca tocmai asta te-ar ajuta. Nu-i bine sa pierzi timp, aveai totul pregatit asa ca iti poti fixa speranta in viitor.
Sunt alaturi de tine,
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Buna dimneata!

Am fost ieri la Ancar .Mi-am facut toate analizele imunologice si de secretie care m-au costat 10 milioane.era sa cad jos pt ca eram pregatita cu 6 milioane.Intre timp se scumpise totul la Medsana.
De la ciclul urmator incep dozarile hormonale incepand cu ziua 2.Fiv probabil ca voi face in februarie-martie.Si Ancar este deacord ca nu trebuie sa ma grabesc.Acum astept rezultatul analizelor saptamana viitoare.Sper sa fie bine si sa nu am nevoie de tratament.
Dupa vizita la Ancar a inceput sa-mi fie teama...ma gandesc cu groaza ca o iau de la capat.Eu am vrut,am intrat in hora si trebuie sa continui.Asa sunt eu ,incep un lucru si apoi vreau sa renunt...de data aceasta nu cred ca voi renunta.Trebuie sa am puterea sa merg iarasi pana la capat.
Ieri mi-au luat 4 fiole de sange...of...acum e mai bine...

Ancar credea ca mai am "pachete"cum le spun ei,adica embrioni congelati.Nu,o iau de la capat...am puterea aceasta.

Nu ne-a uitat nici Ancar ,nici asistentele-toti si-au amintit de noi!




Gabi si Simonica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Imi pare nespus de rau, Corina!Trebuie sa fii tare si sa o iei de la capat.Cum a fost posibil in USA,asa ceva?Doamne ce groaznic!Totusi nu iti ramane decat sa o iei de la capat si sa incerci din nou.
Ce vesti rele intai Anca,acum Corina!!!Oare o fi din cauza stresului?.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Ancuta, Corina nu-mi vine sa cred, nu se poate asa ceva sunt alaturi de voi cu sufletul si gandul, D-zeu sa va da putere de a merge mai departe, cuvintele sunt de prisos.

Si eu sunt suparata, nu stiu ce naiba se intampla, tocmai acum cand vroiam sa merg la dr.pt.un nou FIV, dar sa va spun ce s-a intamplat, mi-a venit ciclu luna aceasta pe 10 care m-a tinut 2 zile, din 12 s-a oprit, sanii ma dureau ingrozitor, mi-am dat seam ca ceva nu ste in regula, in 18.09 iar mi-a venit ciclu f.abundent,care vad ca nu se mai opreste, dureri groaznice de burta, sunt deja in a 6-a zi de ciclu, ce naiba s-a intamplat nu stiu, ce-o fi cu dereglarea asta, sper sa treaca si sa merg la control, voi ce parere aveti?

Va pup si-s alaturi de voi, sunt trista de vestile de aici, speram sa gasesc numai vsti bune, ma gandesc la voi, nu stiu de ce trebuie sa ne chinuim atat ca sa ne implinim visul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Parvutoiu Anca spune:

Fetelor, sunteti minunate, v-am citit plangand, dar, sincer, nu mai vroiam sa revin pe forum asa de repede - la ce bun, ca sa raportez alte esecuri... dar, Corina, cand am citit de tine.., am plans cat ptr amandoua si credeam ca nu mai am lacrimi dupa zilele astea... ti-am scris eu si pe mail - NU, nu esti deloc blestemata, nu mai spune asta, ca mi-am zis-o si eu la suparare - NU se prind blesteme de genul asta cand vrei sa zamislesti un copil, cel mai pozitiv lucru posibil, sa creezi viata, minunea-minunilor -nu, daca se fac, se vor intoarce inzecit asupra emitentului, iar noi vom face copii. Bat campii...

Sa ne gandim inainte.
Corina, du-te la medic imediat, sa vezi ce zice, mai e vreo speranta cumva??? Ah, dar nu vreau sa creez iluzii desarte, ziceam si eu...dar du-te. Vezi ce zice de FIV in continuare si incearca sa afli, daca se poate, DE CE, DE CE ti s-a intamplat asta...??? ca pe mine nu m-a lamurit Niculescu nicicum ( da, monbb apropo de explicatii, zi si tu..), 'nu a fost sa fie'.., nici nu stiu de fapt ce hiba am in mod oficial, cel putin, am dedus dezechilibru hormonal..

Mie Niculescu mi-a spus sa revin dupa ce imi vine menstruatia, ca sa incepem imediat pregatirea FIV. Nici nu stiu ce sa zic - de atunci, tot elimin cateva pete pe zi, mai inchise la culoare, fara a fi meritat vreuna din ele 'onoarea' de a se numi ciclu... De vreo 2 zile petele sunt mai accentuate si mai inchise,dar.. Nu stiu cand sa ma duc.. Sa nu ratez luna. Pe de alta parte, parca simt ca organismului meu i-ar trebui macar o luna de odihna dupa tot acest bombardament medicamentos, dar atunci unde mai ajung eu cu FIV-ul? Daca l-as incepe de ex. la sf.OCT, ajung in final la Craciun cu el cand nu mai are nimeni chef de tine...???
CAND se face prima injectie ptr FIV, in ce zi a ciclului - Pia, Raluca, stiti ???

PIA, neaparat du-te si tu IMEDIAT la Niculescu, sa-i spui tot ce ai!!!
Uite, vezi, cum ti-am scris - am ramas colege...
Si ptr ca tot am ajuns de unde am plecat, am ajuns deci iar la subiectul meu favorit : injectiile!! Pia, poti sa-mi spui, te rog CATE se fac per total, adica cam cate intepaturi, intervale, etc???
Marcela, am citit ce spuneai tu pe alt subiect - anume ca se pot face cu un stilou special!! De unde se procura, stii?? si e valabil numai ptr injectiile PUREGON sau si ptr MENOGON, ca Niculescu prescrie Menogon, din cate am aflat.

In alta ordine de idei, am citit aici pe forum despre un tratament naturist aplicat de Livia si i l-am cerut. Nu cred ca pierd ceva aplicandu-l in paralel cu indif. ce fac, dar ma mai informez pe tema asta si va tin la curent.

Fetelor, TOATE care mi-ati scris, nu uit pe niciuna, va iubesc pe toate, am avut nevoie de fiecare cuvintel emis si Denisa si Corina cred ca simt la fel. Da, sa tinem una de alta.

Nu stiu, Denisa, daca e de la stres, dar de data asta chiar nu cred in cazul meu, cred ca hormonii sunt de vina.
Da, Gabitule, din momentul in care am vazut prima pata mi-au venit toate acele presimtiri..

Sa ne tinem tari. Asta e. Oricum, nu ati fi scapat de mine..

Corina, abia astept sa aud de tine...

Va pup,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Draga Corina,

Nici nu imi vin cuvintele de suparare, cert este ca plang cu voi si sufar cu voi!
E foarte dureros in aceste momente, stiu exact ce traiti!!
Mie cand mi-a dat vestea, NU AM PUTUT SA CRED! Am inventat o poveste si m-am dus la urgente sa ma conving. Din pacate a fost adevarat!

Poate ca nu putem sa schimbam soarta, chiar daca noi ne luptam si vrem sa o facem. Totusi eu sper din suflet ca DUMNEZEU este alaturi de noi, si nu ne va lasa dorita Neimplinita! Sper sa avem parte toate de o sarcina fara probleme si grij si de una cat mai rapida!

Corina sunt alaturi de tine, fii tare, e aproape ziua in care bebe al tau va veni si la tine. Anca, acelasi lucru e valabil si pt tine!
Si in plus fiti optimiste la urmatoarea sarcina. Eu am capatat in acest timp putere si stiu ca urmatoarea va fi bine pana la capat!


Anca ,m-ai intrebat de stilou. Nu stiu daca se gaseste si pt Menogon, eu am facut doar injectii de Puregon. Dar cred ca exista, mai ales daca firma producatoare este ORGANON.

Firma producatoare pt PUREGON este Organon . In instructiunile de utilizare ale stiloului este marcat ca se poate utiliza doar pt Puregon. In conditiile in care cartusul de Menogon are aceleasi dimensiuni cu Puregonul este posibil sa poti utiliza stiloul. Este bine sa intrebi la farmacie.
In orice caz fetelor este extrem de util, nu va mai trebui sa suportati nici o durere.
Stiloul se cumpara de la farmacie, de unde iti cumperi si carusul pt el, adica cartusul contine serul de Puregon, si iti da si acele necesare pt stilou, in pretul cartusului. Eu cred ca exista si pt Menogon. Uita-te daca firma producatoare este Organon, daca da, sigur exista. Intreaba la farmacia de unde iti iei serul.



Gabi, pe tine tare mult te-au costat dozarile hormonale.
Sunt ingrozitor de scumpe acasa! Iti doresc mult succes! Si dute pana la capat in dorinta de ai face o surioara sau fratior lui Simonica! Iti tin pumnii!
O sa iti scriu un mesaj mai pe seara pe mail.

Fetelor, am intrebat la clinica din Franta cat costa FIV-ul si puteti sa va dati seama ca e gratuit, pt cei care au asigurare!M-a intrebat de ce ma intereseaza daca e gratuit?,?

Ce nedreptate ni se face fetelor!!!!!
Si pe langa totul care e foarte scump acasa,mai exista si bacsisul fara de care nu se uita nimeni la tine!!
E ingrozitor ca nu poti sa iti indeplinesti uneori o dorinta fireasca de a avea un, din cauea banilor!


Va pup pe toate fetelor,
Marcela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Ancuta draga mea tare n-as fi vrut sa fim colege, o sa ajung si la Niculescu saptamna viitoare ca asta nu pot pleca de la serv.
Offfff tare iti este frica de injectii, deci eu am facut 13-14 zile de Menogon a cate 5 fiole/injectie/ in fiecare seara la aceeasi ora, in total cam 16 intepaturi,1 injectie Decapetyl, 13-14 Menogon, 1 Pregnyl, depinde acum de organismul tau cum reactioneaza la stimulare, poate vor fi mai putine sau mai multe nu stiu sigur. Ma bucur ca ti-ai revenit cat de cat si mergi mai departe, mult curaj si multa incredere.

Ralu ce faci draga mea nici un semn nimic?

Pupici la fete

Mergi la inceput