Hipospadias(11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ciufik, nu ti-am raspuns ptr ca eu am fost cu Calin la dr. Basca, nu la Hadidi, si credeam ca ti-a raspuns Monituta pe privat. Hai sa-ti spun ce stiu eu, daca gresesc sa ma corecteze cineva:
1- conditiile de spitalizare de la Zalau sunt mai bune decat la Grigore Alexandrescu, adica sunt saloane cu 1, 2 sau 3 paturi , fata de 3 sau 4( cum am stat noi) la Grigore Alexandrescu, mancarea e mai buna la Alexandrescu decat la Zalau...
2-programarea la Hadidi se face prin Toth, ii poti da un mail la adresa de pe prima pagina. Hadidi vine iarasi prin toamna, octombrie- noiembrie
3-costul difera , intre 3000 si 5000 euro, in functie de tipul hs, apropo, baietelul tau ce fel de hs are? A 2-a operatie- cea de estetizare- costa 500 euro.
Nu m-am uitat daca ai activat PM-ul, daca ai, iti mai scriu acolo, daca nu-l ai, activeaza-l, sau trimite-mi tu PM cu adresa ta de mail.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciufik spune:

Rox, multumesc .
Andrei are gaurica la jumatatea putzii, Basca a scris pe foaia de la Diagnosis - hs balanic.
Sper sa primesc un raspuns de la Monituta sau de la alte mamici care au operat baieteii la Zalau, dc au timp .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

Multumesc mult pentru raspunsurile rapide si foarte utile.

Pentru inimioara tot ls Gr Alexandrescu vreau sa merg, mi s-a recomandat la dr Cristina Olteanu pe care in schimb nu o prind nicicum la telefon sau macar sa fac programare, luni o sa revin cu un tel si daca nu tot la Diagnosis am citit pe net ca ar fi un dr bun; DSA este in termeni cunoscuti un suflu, care ar trebui sa se rezolve de la sine in crestere pana la 1 an, dar trebuie supravegheat = eco cardiaca din 2 in 2 luni.

Despre hs, gaurica este in varf acolo unde cred ca ar fi normal sa fie, jetul e continuu si gros (inca din primele zile a primit de la tati alintul de "pompierul" pentru ca doreste sa "stinga" tot pe o raza de 1m in jurul lui), in schimb parca ar fi o curbura...


Mami fericita de mic Mihnea Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genifer spune:

buna fetelor .va rog sa imi spuneti cit timp dupa scoaterea sondei il ustura cind face pisu ?pt ca ia scos sonda de vineri si inca mai plinge cind face .este normal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Nu este normal sa-l mai doara inca cand urineaza, dar s-ar putea sa asocieze urinatul cu trauma prin care a trecut. Cred ca ar fi bine sa intrebi doctorul, pentru orice eventualitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristidogaru spune:

Buna ziua, fetelor!
Imi cer scuze pentru absenta.
Multumesc Roxana C pentru ca te-ai gandit la noi.
Genifer, iti urez bun venit printre noi, dar imi pare rau pentru ca mai bine citeai forumul ca "fapt divers".
Monituta, m-au trecut fiorii recitind experienta voastra la operatie. Of, greu a fost pentru toate.
Narcisica28, subscriu postarilor celorlalte fete si te sfatuiesc sa rezolvi problema cu inimioara intai. Si eu stiu ca la HS nu se fac interventii mai devreme de 6 luni. Multa sanatate. Ca idee, poate in spital il duci si la chirurgie I, unde e sef dl. Basca, dar numai sa te duca la sigur, cand e de garda, nu stiu. Uite ca eu am avut ghinionul ca la ultimele vizite sa nu-l prind-ori era in operatii, ori lipsea.

Asa. Acum sa va spun despre Darius. Dupa ce pe 1 iunie facusem o dilatare pe viu (stenoza de meat), pe 15 iunie am ajuns tot la dl. Andriescu-ghinionul nostru iar pentru ca dl. Basca era retinut penru cateva ore....De data asta a gasit o mucoasa la 1 cm de meat pe care a rezolvat-o tot pe viu-dilatare+taiat.Nu cred ca mai este cazul sa va povestesc cum a reactionat puiul......

Acum ne-a recomandat sa stam linistiti o perioada, pentru a-i uita (pe doctori, pe spital,interventiile la care a fost supus). Doar daca am ceva urgenta sa il sun si sa fug la Bucuresti. Nu prea am eu timp sa il urmaresc.....Ieri l-am dus sa-i faca vaccinul de 1 an-mai tarziu, dar nu am avut incotro, deoarece tot am mers la Bucuresti si nu stiam ce-i face acolo. A facut la cabinet scandal monstru, bietul de el. Dr. s-a intepat cu acul, eu transpirasem toata incercand sa-l tin imobilizat.......el era transpirat de cat urla......Un circ pe scurt. Parca se afla pe masa de tortura-cea pe care o cunoastem toate, mai mult sau mai putin.... Astazi, ca sa fie meniul complet, cand incerca sa danseze, a ametit-se invartea in cerc- a cazut pe spate si s-a lovit cu capul de o masa joasa de lemn. I s-a facut un cucui cat o zi de post si are urma marginii de la masa in mijlocul cucuiului.M-am speriat putin dar am vazut ca nu da semne de ameteala, stare de voma si m-am gandit ca nu e cazul sa merg la urgenta.
Cam astea sunt noutatile despre noi.
Sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Genifer, nu cred ca e normal. Ce varsta are baiatul, ca nu mai stiu?( poate spune daca-l deranjeaza ceva cand face, sau nu ptr ca-i prea mic) In general dupa ce-i scoate sonda are jena la urinare 1-2 zile, iar pipi normal, fara intreruperi, face mai tarziu, dupa vreo 2-3 luni, cred. Urmareste-l in fiecare zi, eu il culcam la pranz fara pampers, si stateam langa el cand stiam ca-i timpul sa se trezeasca, asa il vedeam mereu cum face. Uita-te daca face in jet,sa nu fie jetul mic, sa nu picure, sa faca cu jet.
Am mai spus, mai tarziu ma uitam cum face cand ii faceam baie, il bagam in cada si dadeam drumul la dus, aproape mereu dadea si el drumul la pipi. Aum nu ii faci baie, inca, asa ca ramane doar somnul de dupa amiaza.

Cristidogaru, ce inseamna "mucoasa la 1 cm de meat"? Si faptul ca l-a taiat, inseamna ca i-a desfacut operatia? Of....
In legatura cu cucuiul...daca nu i-a fost rau, voma..lesin...n-are nimic, si Calin a avut un cucui in frunte, s-a impiedicat de o jucarie si a picat cu fruntea pe muchia biroului, avea o frunte dubla, in grosime, si muchia aia s-a vazut pe fruntea lui vreo cateva zile. Si ptr ca nu-i ramasese niciun semn pe frunte, dupa cateva luni (vreo 2) s-a smucit din mana mea ca vroiam sa-i pun tricoul pe el , a alergat, a alunecat pe parchet si a dat cu capul in calorifer. Astfel am ajuns si la chirurgie aici, in Ploiesti, unde l-a cusut , iar ca urmare acum are urma in locul ala( am si gasit un medic "bun", care l-a cusut cum invatase el in facultate, acum vreo 100 de ani).
Deci lasa baiatul in pace, cucuiul ii trece, macar sa fie asta ultima problema a lui.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vially spune:

Buna ziua.
Va rog actualizati datele de contact ale Dr. Valentin Voinescu, deoarece sunt eronate / neactualizate:
Tel. 0723.428.638
e-mail valentin.voinescu@uretroplastii.ro

Multumesc, multa sanatate copiilor, si multa atentie mamelor in alegerea medicului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Genifer, ce face baietelul, e bine?

Am modificat datele ptr dr. Voinescu.
Uitati inca 2 linkuri: www.hipospadias.ro si www.uretroplastii.ro , le-am adaugat si in lista de la inceput.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genifer spune:

buna roxana.eu zic, ca este bine dar lui ii este frica sa urineze pt ca nu plinge intotdeauna. spre exemplu cind se joaca face fara sa zica nimica . cind a facut prima data pisu nu stia ca o sa il usture si a dat drumu si avea jet destul de mare si mai la sfirsit a inceput sa plinga si de atunci nu mai vrea sa faca decit daca ii pun pempars , dimineata il las pina nu mai poate sa tina sa pot vedea cum face dar in rest toata ziua tot punem si luam pempars pt ca il lasam doar cit face.in rest arata foarte bine si medicul de familie zice ca e bine.speram sa nu mai ajungem pe acolo decit la controale pt ca am suferit tare mult .

Mergi la inceput