Al doilea bebe--cand si cum

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Ranena, eu zic sa nu te bazezi neaparat ca si bb 2 va fi la fel ca si Enrico. Uite, ai mei au fost asa: Matei, cel mare, dormea toata noaptea de la 2.5 luni, dormea 2 somnuri pe zi, nu a fost plangacios, ce mai, un copil super cuminte. Marc, mezinul, e diferit ca ziua de noapte, e agitat, super energic, mi-a dormit noaptea de abia pe la 1 an, ziua nu doarme never mai mult de o ora legata ... deci ... nu te baza ca daca primul e cuminte, asa va fi si al 2lea. Si din experienta mea de mami cu 2 prunci (si facuti la 4 ani distanta, nu la 2), iti spun ca primele luni vor fi epuizante, simti ca il neglijezi pe cel mare, ma rog, acuma nu generalizez, ca poate sunt persoane care gestioneaza mai bine situatia ca noi .. si si eu am avut ajutorul sotului, dar ajutor care venea doar seara cand ajungea de la munca si in weekend .. in rest, cand eram singura cu amandoi, nu era chiar floare la ureche.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

ranena eu intru sa te incurajez!si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine,numai ca bb meu face deja maine 8 luni(mama ce flacau mare am) si eu nascand prin cezariana voi mai astepta pana face 1 an sau macar pe aproape.

david nu e nici macar pe departe asa de cuminte cum zici ca este Enrico,a avut colici pana la 3 luni,a plans seara de seara ore in sir,acum e fff energic ma epuizeaza zilnic pic seara lata o data cu el dupa baita,vrea plimbat vrea sa-i arat tot de prin casa si afara stau si-i explic la fiecare lucru cu ce se mananca ma rog...consumator de energie clar! ajutor n-am avut pe nimeni,niciodata pt ca asa am vrut(s-au oferit mamele sa vina si le-am dat cate o sansa la fiecare dar mai tare ma enervau asa ca am zis pas) ,sotul munceste pana la 6-7seara...deci aproape singura!

cu toate astea nu ma descurajez deloc,cu toata oboseala,toti nervii,tot stresul ESTE CEA MAI FRUMOASA PERIOADA DIN VIATA MEA! da,mi-am dorit sa fiu mama am "tras"multe ca sa ajung si acum sunt f fericita,zambetele baietelului meu sterg orice urma de oboseala! si vreau sa mai aiba un fratior apropiat de varsta lui sa creasca impreuna,sa fie apropiati cand vor fi mari!asa ca eu iti urez bafta,sa ramai insarcinata cat mai repede si eu dupa tine



de David
Poveste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clodute spune:

Buna,

Vin si eu sa te incurajez pentru bebe 2 repede. Si eu am un bebe de 1 an si 3 luni si care e un rasfatat si un zapacit. Inca nu merge in picioare... dar merge in 4 labe IN PARC PE ASFALT si nu sta locului. Si eu sunt insarcinata in 6 luni.
Mi-am dorit ENORM de mult 2 copii si uite ca Doamne Doamne m-a ajutat. Pot sa zic ca am un IMENS ajutor din partea MAMEI MELE ... sotul mai putin...
Deci daca ITI DORESTI 2 bebei iti doresc bafta si o sa fie bine.

Va pup


Clodute mami de Patrick si
cu Karolina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ranena spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen77

Ranena, eu zic sa nu te bazezi neaparat ca si bb 2 va fi la fel ca si Enrico. Uite, ai mei au fost asa: Matei, cel mare, dormea toata noaptea de la 2.5 luni, dormea 2 somnuri pe zi, nu a fost plangacios, ce mai, un copil super cuminte. Marc, mezinul, e diferit ca ziua de noapte, e agitat, super energic, mi-a dormit noaptea de abia pe la 1 an, ziua nu doarme never mai mult de o ora legata ... deci ... nu te baza ca daca primul e cuminte, asa va fi si al 2lea. Si din experienta mea de mami cu 2 prunci (si facuti la 4 ani distanta, nu la 2), iti spun ca primele luni vor fi epuizante, simti ca il neglijezi pe cel mare, ma rog, acuma nu generalizez, ca poate sunt persoane care gestioneaza mai bine situatia ca noi .. si si eu am avut ajutorul sotului, dar ajutor care venea doar seara cand ajungea de la munca si in weekend .. in rest, cand eram singura cu amandoi, nu era chiar floare la ureche.



Faptul ca Enrico e cuminte ma face sa cred, nu ca ar fi si bb2 la fel, ci ca cel putin nu voi avea de furca cu doi copii agitati.
din pacate si sotul meu are acelasi program insa, cel putin acum, faptul ca atunci cand vine acasa are grija de baiat si imi lasa 10 min si pentru mine, sau iesim amandoi la plimbare, face minuri pentru moralul si sanatatea mea mintala.

Pe de alta parte, eu pe 1 Iunie implinesc 28 ani si deja mi se pare o distanta mare intre mine si copii. Probabil si faptul ca mama m-a facut cand avea 24 ani si eu sunt cea mai mica din trei fete, iar pe bunici i-am pierdut cand aveam 9 ani, ma face sa vreau sa fiu in viata copiilor mei si eventual a nepotilor cat mai mult posibil.
Pentru mine e important sa ai o familie pe care sa te poti baza in clipele grele si mai ales cu care sa-ti petreci clipele placute.

Un an amanat acum e un an pierdut in care nu ma pot bucura de el (bb2) asa ca oricat de greu ar fi (greul trece) prefer sa vina bb2 cat mai repede.

Ranena

fericirea e in tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ranena spune:

Citat:
citat din mesajul lui nushulica

ranena eu intru sa te incurajez!si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine,numai ca bb meu face deja maine 8 luni(mama ce flacau mare am) si eu nascand prin cezariana voi mai astepta pana face 1 an sau macar pe aproape.

david nu e nici macar pe departe asa de cuminte cum zici ca este Enrico,a avut colici pana la 3 luni,a plans seara de seara ore in sir,acum e fff energic ma epuizeaza zilnic pic seara lata o data cu el dupa baita,vrea plimbat vrea sa-i arat tot de prin casa si afara stau si-i explic la fiecare lucru cu ce se mananca ma rog...consumator de energie clar! ajutor n-am avut pe nimeni,niciodata pt ca asa am vrut(s-au oferit mamele sa vina si le-am dat cate o sansa la fiecare dar mai tare ma enervau asa ca am zis pas) ,sotul munceste pana la 6-7seara...deci aproape singura!

cu toate astea nu ma descurajez deloc,cu toata oboseala,toti nervii,tot stresul ESTE CEA MAI FRUMOASA PERIOADA DIN VIATA MEA! da,mi-am dorit sa fiu mama am "tras"multe ca sa ajung si acum sunt f fericita,zambetele baietelului meu sterg orice urma de oboseala! si vreau sa mai aiba un fratior apropiat de varsta lui sa creasca impreuna,sa fie apropiati cand vor fi mari!asa ca eu iti urez bafta,sa ramai insarcinata cat mai repede si eu dupa tine



La multe luni si multi ani fericiti pentru David (e cu 15 zile mai mare decat Enrico)! Cine stie poate data viitoare vom fi tot amandoua odata insarcinate.....
Referitor la energia lui David: merge in picioare sau de-a busilea? Enrico merge in picioare de-a lungul patului si a mobilelor (si de-a busilea cand acestea se termina)insa inafara faptului ca am grija sa nu se loveasca il cam las sa descopere mediul inconjurator de unul singur (cand o sa vorbeasca o sa ma intrebe el despre toate). Crezi ca trebuie sa-i explic acum? o fi intelegand ceva(inafara de "buba", "cah", "papa", "caca", "mama" si "tata")?

Ranena


fericirea e in tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

RAnena
bravo tie! sper sa-ti dea Domnul un bebe 2 sanatos cat mai curand.
si eu gandesc la fel ca tine...din pacate insa, sotul meu nu

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Ranena, eu am ramas insarcinata fara sa-mi vina ciclul, cu al doilea copil, cand primul avea 5 luni.
Asa am vrut, primul a fost fantastic de cuminte, si la fel ca tine, imi doream sa fie diferenta mica, si aveam si suportul alor mei.
Diferenta intre ele e de 1 an si aproape 2 luni, si acum lumea ma intreaba in parc daca sunt gemene .

Practic, n-am avut ciclu 2 ani si jumatate - motiv de vesnice explicatii la ecografiile cu a doua sarcina, cand trebuia stabilita DPN , in functie de ultima menstruatie.

Daca tu te simti in stare, fa asa cum crezi ca e mai bine pentru tine. Fiecare stie ce are nevoie, indiferent daca noi te incurajam sau iti spunem sa mai astepti.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ranena spune:

Citat:
citat din mesajul lui andira

Ranena, eu am ramas insarcinata fara sa-mi vina ciclul, cu al doilea copil, cand primul avea 5 luni.
Asa am vrut, primul a fost fantastic de cuminte, si la fel ca tine, imi doream sa fie diferenta mica, si aveam si suportul alor mei.
Diferenta intre ele e de 1 an si aproape 2 luni, si acum lumea ma intreaba in parc daca sunt gemene .

Practic, n-am avut ciclu 2 ani si jumatate - motiv de vesnice explicatii la ecografiile cu a doua sarcina, cand trebuia stabilita DPN , in functie de ultima menstruatie.

Daca tu te simti in stare, fa asa cum crezi ca e mai bine pentru tine. Fiecare stie ce are nevoie, indiferent daca noi te incurajam sau iti spunem sa mai astepti.

Succes!


Mai spune-mi: pana la urma cum s-a stabilit DPN?
Ca sa raman prima data insarcinata ma orientam dupa ciclu si dupa perioada fertila, acum cand stiu ca e probabilitatea cea mai mare sa raman? Sincer chiar nu putem sa "prestam" zilnic nici daca am vrea (oboseala isi spune cuvantul mai mult decat ma asteptam).

Ranena

fericirea e in tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Habar n-am cand e probabilitatea cea mai mare, si nici atunci n-am stiut, pur si simplu nu ne-am mai protejat si am incercat, sa vedem daca ne iese sau nu.
Medicul imi spusese ca de-abia dupa primele 3 luni de menstruatie avem cat de cat sanse, dar uite ca s-a inselat.

Iar DPN s-a stabilit la prima ecografie. Ulterior, mai ales dupa 6 luni de sarcina, tot varia cu cateva zile - o saptamana, in functie de cat era dezvoltat copilul. Mai ales ca in ultimele 2 luni a avut si retard de crestere - de-mi aparuse la un mom dat DPN cu 2 saptamani mai tarziu de cat stiam eu.

Dr meu mi-a spus ca prima ecografie se ia in considerare, deci atunci vei stii cel mai bine cand vei naste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

ranena, mie mi-a vazut folicul la echo la 10 sapt de la nastere si mi-a spus ca pot ramane insarcinata ciclu mi-a venit ca lumea abia cand Ana a facut 11 luni, deci nu-i nevoie sa vina CM pentru a face bb 2.
Te felicit ca-ti doresti bb2 - am si eu 2, nu asa apropiati la varsta cum am vrut da' e bine. Greu primele 7-8 luni si foarte frumos inca de la inceput

Oana, mami de
Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008)
si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput