bebelus prea gras la 5 luni?

bebelus prea gras la 5 luni? | Autor: fifty1980

Link direct la acest mesaj

Bine v-am gasit

N-am mai intrat de mult pe forum, inca de cand eram o mamica aspiranta si iata-ma acum cerand sfaturi pt bebelusul meu de 5 luni, Daria.

Ma confrunt cu urmatoarea problema: in fiecare luna ma duc cu ea pt evaluare la medicul pediatru, pe langa evaluarea lunara facuta de medicul de familie. Am alimentat-o doar cu san pana la 3 luni, apoi pana la 4 luni cu san+completare (Nan 1) iar de la 4 luni doar lapte praf. Cand am fost cu ea la pediatru la 4 luni, mai avea medicul un pic si ma lua la palme, ca e prea grasa, cantarul ei arata 7,140 kg, al meu 6,880 kg. In fine, a zis ca mananca prea mult 180 ml la 4 ore si ca ratia ar trebui sa fie de 120 ml. Masa de noapte sa i-o inlocuiesc cu ceai si sa-i mai diluez laptele.

Ok, zis si facut. Am incercat sa-i dau cate 120 ml insa cand ii luam biberonul de la gurita da-i urlete, era super mofturoasa, nu se mai putea odihni, am tras asa vreo 3 zile pana cand am zis ca n-am s-o infometez. i-am dat cat a vrut ea dar mai diluat. noaptea a acceptat ceaiul, deci ultima masa este pe la 9 seara, si prima dimineata pe la 6.

de la 4 luni si un pic am inceput sa-i dau suc de fructe si supita, bineinteles pe rand si am ajuns acum la pireut de fructe. le-a primit f bine pe toate. in continuare ii dau laptele mai diluat. doar seara si dimineata ii dau cu cate masuri de lapte trebuie. dar ritmul de crestere e cam acelasi. are o singura problema: este super pofticioasa si mancacioasa. orice i-as da, mananca, in plus niciodata nu am indopat-o, a mancat exact cat a vrut ea. la cata pofta are cand mananca cred ca si apa s-ar prinde de ea.

s-a nascut cu 3,5 kg, acum am cantarit-o vinerea trecuta si avea 7,770 deci dupa cantarul meu a crescut iar intr-o luna aproape 1 kg.
eu nu stiu ce sa mai fac. am incercat toate variantele posibile, toate combinatiile posibile de masuri de lapte, de lungit perioada intre mese cu ceai, am bagat si legume si fructe fara nimic altceva care sa o ingrase, nu mai stiu efectic ce sa mai fac. iar trebuie sa ma duc cu ea la pediatru si iar o sa ma ia in serie, dar efectiv nu stiu ce sa mai fac. a zis ca luna asta imi da sa-i fac analize ca s-a ngrasat prea mult intr-un timp scurt si sa vada cum e.

am uitat sa spun ca inainte sa creasca atat de mult a avut o perioada de aproape o luna in care nu a aluat deloc in greutate din cauza unei candide intestinale. deci eu ma gandesc ca dupa aceea a recuperat. plus ca in perioada aia de crestere s-a lungit si cu 5 cm.

ajutati-ma va rog cu niste sfaturi ca nici laptele asta diluat nu stiu daca ii asigura tot ce are nevoie pt a creste. poate v-ati mai confruntat cu asa ceva.
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

draga mea, si eu am trecut pe acolo. a mea avea 7 fix la 3 luni. la fel urla daca nu-i dadeam, tot la trei luni ajunsese la litru pe zi. la un an aveam deja vreo 12 / 89 cm, acum la 5 ani are 25 kile la 123 inaltime. a crescut si a mancat intodeauna bine.

am avut si eu perioade in care am intrat in panica. am urmat si sfatul nutritionistului.si la cateva luni,si la doi ani . i-am mai taiat din lapte, i-am mai scos o faionoasa, i-am mai dat si ceai deindulcit si ciorba goala.nici nu are cu cine semana, suntem amandoi atletici,sportivi, si inalti. m-am gandit si eu ca n-are copilul cum sa fie o mignona fragila cu genele noastre.

Ce sfat pot sa iti dau eu tie...valabil dupa inceperea diversificarii. mancare exclusiv sanatoasa, fara calorii goale, fara prostii si foarte mult sport.acum nu cred ca poti face prea multe , nu poti s-o tii lesinata de foame. la diversificare sa-i dai legumite mai multe,cereale foarte putin, dar tot din experienta iti spun ca a mea jelea de foame si pana nu avea burtica satula...


cati cm are fetita? si voi ce inaltime,greutate,constitutie aveti? ca pediatrul nostru tot timpul ne ia in balon...adica pe mine. eu tot il intrebam daca ii pare fi-mea prea grasa, el imi spunea ca e atletica, cu muschi peste tot si foarte bine proportionata...pana s-a dat odata la mine "auzi...dar tu te vezi kate moss"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

sfaturi n-am in plus...ci doar o intrebare.
de ce i-ai dat lapte praf cand ea a crescut ATAT de bine la san?????



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Fifty, nu ne-ai spus ce lungime are copilul. Si poate ne arati si niste poze. Au trecut 2 ani de cand bble meu avea varsta fetitei tale, dar eu imi amintesc ca undeva in jur de 4 luni trebuie sa-si dubleze greutatea de la nastere. Sunt sigura ca la 5 luni si copilul meu avea peste 7 kg, si parca vreo 72 de cm. Deci unde e problema? Ca am vazut pana acum postari similare cu a ta pe forum, dar parintii aveau copii de 11 kg pe la 5-6 luni, si de-abia atunci se gandeau sa se ingrijoreze...

La 3 luni am facut botezul, Edi avea cam 6.5 kg. Era mare, ca asa a fost mereu, dar nu gras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui fifty1980

Bine v-am gasit

N-am mai intrat de mult pe forum, inca de cand eram o mamica aspiranta si iata-ma acum cerand sfaturi pt bebelusul meu de 5 luni, Daria.

Ma confrunt cu urmatoarea problema: in fiecare luna ma duc cu ea pt evaluare la medicul pediatru, pe langa evaluarea lunara facuta de medicul de familie. Am alimentat-o doar cu san pana la 3 luni, apoi pana la 4 luni cu san+completare (Nan 1) iar de la 4 luni doar lapte praf. Cand am fost cu ea la pediatru la 4 luni, mai avea medicul un pic si ma lua la palme, ca e prea grasa, cantarul ei arata 7,140 kg, al meu 6,880 kg. In fine, a zis ca mananca prea mult 180 ml la 4 ore si ca ratia ar trebui sa fie de 120 ml. Masa de noapte sa i-o inlocuiesc cu ceai si sa-i mai diluez laptele.

Ok, zis si facut. Am incercat sa-i dau cate 120 ml insa cand ii luam biberonul de la gurita da-i urlete, era super mofturoasa, nu se mai putea odihni, am tras asa vreo 3 zile pana cand am zis ca n-am s-o infometez. i-am dat cat a vrut ea dar mai diluat. noaptea a acceptat ceaiul, deci ultima masa este pe la 9 seara, si prima dimineata pe la 6.

de la 4 luni si un pic am inceput sa-i dau suc de fructe si supita, bineinteles pe rand si am ajuns acum la pireut de fructe. le-a primit f bine pe toate. in continuare ii dau laptele mai diluat. doar seara si dimineata ii dau cu cate masuri de lapte trebuie. dar ritmul de crestere e cam acelasi. are o singura problema: este super pofticioasa si mancacioasa. orice i-as da, mananca, in plus niciodata nu am indopat-o, a mancat exact cat a vrut ea. la cata pofta are cand mananca cred ca si apa s-ar prinde de ea.

s-a nascut cu 3,5 kg, acum am cantarit-o vinerea trecuta si avea 7,770 deci dupa cantarul meu a crescut iar intr-o luna aproape 1 kg.
eu nu stiu ce sa mai fac. am incercat toate variantele posibile, toate combinatiile posibile de masuri de lapte, de lungit perioada intre mese cu ceai, am bagat si legume si fructe fara nimic altceva care sa o ingrase, nu mai stiu efectic ce sa mai fac. iar trebuie sa ma duc cu ea la pediatru si iar o sa ma ia in serie, dar efectiv nu stiu ce sa mai fac. a zis ca luna asta imi da sa-i fac analize ca s-a ngrasat prea mult intr-un timp scurt si sa vada cum e.

am uitat sa spun ca inainte sa creasca atat de mult a avut o perioada de aproape o luna in care nu a aluat deloc in greutate din cauza unei candide intestinale. deci eu ma gandesc ca dupa aceea a recuperat. plus ca in perioada aia de crestere s-a lungit si cu 5 cm.

ajutati-ma va rog cu niste sfaturi ca nici laptele asta diluat nu stiu daca ii asigura tot ce are nevoie pt a creste. poate v-ati mai confruntat cu asa ceva.
multumesc


Sincer, eu zic sa nu-ti faci nici o grija...SI SA CONSULTI SI ALT PEDIATRU!
Fiecare copil este unic! Creste in ritmul lui..poti sa ai surpriza, ca de pe la 9-10 luni pana pe la 14-15 luni, sa nu mai ia deloc in greutate!
Da-i copilului cat vrea, este important sa doarma, sa se odihneasca.
Dupa parerea mea, nu-i OK ceaiul...mai bine-i dai apa noaptea, daca vrei sa-i scoti masa de noapte si ea accepta.
Ceaiul, are si alt efect ( fiecare ceai un efect, de ce sa-i dai ceai?)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikky spune:

Si a mea are la aproape 4 luni ,6.800kg,si eu am nascut-o cu 2.800.Toata lumea se mira de ea ce mare este.Saptamana viitoare mergem la medic sa vedem ce sfaturi primim in legatura cu diversificarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Eu,iti spun ca mergi la alt pediatru.
Din experienta cu bebelusul meu,pot spune ca: la 4 luni Sebastien avea 8 kg.Alaptat la san nu a fost decat aprox 1 luna,in rest lapte praf.
Acum are aprox 12 kg si 2 ani.
Cand va incepe sa mearga,nu va mai fi asa de grasutza.Din ceea ce am observat eu,sa stii ca la un moment dat,va stagna cu luatul in greutate.
Crezi ca ceaiul ala ajuta la ceva?Eu fac parte din grupul mamicilor care nu tolereaza ceaiul pentru cei mici.Eu,cand am incercat sa-i dau ceai lui Sebi,mi s-a parut ca mai mult il infometeaza decat il ajuta cu ceva.Asa ca am renuntat de la prima intentie.

Nu iti face griji,fetita inca nu face miscare.



Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





age

www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
*Miracolul nostru*



***SONIA - docs` did miracles ***
Si Mihaita,are nevoie de noi!!





****************************************************
"Oamenii,isi strica sanatatea pentru a face bani si apoi,isi cheltuiesc banii pentru a-si reface sanatatea"
****************************************************







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

e fff important ce lungime are copilul.

dar, cine ti-a spus sa incepi diversificare la 4 luni ??? oricum e facuta treaba...

mai consulta si alt pediatru...

eu cu greutatea Soniei aveam probleme invers, avea nevoie de 10 kg musai... si la pediatru pe cantarul ei avea intotdeauna mai putin... ba la masuratoarea ei iesea si mai mica ... asa ca mai incearca un alt pediatru !

despre ceai... nici eu nu sunt de acord, nu se mai absoarbe fierul...

inca o chestie : cand creste in lungime nu ia in greutate.

citeste pe cutia de lapte, nu e ok sa il diluezi...

si multa sanatate !

************************************************************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Fetita mea era alaptata exclusiv si auzeam mereu ca e cam grasuta sau cam pufoasa, asa ca nu e buba la copil ci la doctor.
La 3 luni avea 6.5-7 kg la 6 luni vreo 9, la 1 an 12.5 iar acum la un an jumate are 13.5. Este inca alaptata, nu mananca dulciuri, junk-uri, nu-i plac cerealele, mananca destul de putin dar diversificat, asa ca m-am plictisit sa ma tot justific.

Atata timp cat te regasesti in graficele de crestere ale OMS chiar si in curbele ponderale superioare, eu zic ca e in regula.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

De Ana pot spune ca era obeza cand era micuta, incepuse sa ne fie frica sa nu ramana asa, avand si antecedente in familie din partea sotului. Dar de pe la 10 luni a stagnat 1 an in greutate, a ramas la 10 kg si se inalta doar. Apoi ajunsesem cu ea la dr ca de ce e slaba, acum e ok, are 13 kg si inaltime 95cm. Eu zic sa nu-ti faci griji, o poti corecta si tu din alimentatie, nu-i bagi fainoase deloc pana la 1 an, mai multe legume si fructe, carnita fiarta si slaba si tot asa. Ana nici acum nu se omoara cu painea, e un fel de desert la o ora dupa masa vrea o feliuta de paine si o mananca asa, dar nu mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Nu iti fa nici o grija cu fetita ta. Si nici sa nu o pui pe regim asa de mica.
Fetia mea avea la 2 luni jumate 6.600 kg, la 5 luni deja avea 8 kg. Si nu mi-a spus nimeni sa o pun la regim. Dupa ce va merge in picioare nu va mai creste asa tare. La 1 an fetita mea avea 12 kg iar acum la 2 ani si 2 luni are 13 kg jumate asa ca nu a mai crescut asa tare.
Mai rau e cand nu creste si nu stii ce sa mai faci. Las-o in pace,nu stresa copilul.
Doamne fereste sa se imbolnaveasca si daca e slaba de unde mai slabeste? Asa ca las-o in pace.Are timp de regimuri cand va fi mare.

Mergi la inceput