bebelus prea gras la 5 luni?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Parerea mea e ca copilul e ok. Daca e s-o iei logic, daca are 3 kg la nastere, e normal sa ia 1 kg pe luna, deci 7 kg la 4 luni e in grafic. Importanta e si lungimea, dar oricum in primele luni iau intre 750 g si 1 kg, asa scrie la carte. In realitate copiii variaza. Ciudata reactia si sfaturile date de dr. Banuiesc ca nu te-a incurajat nici cu alalptatul. Si ai mei au crescut la fel, noi am inceput cu 4 kg si luau si mai mult de un kg pe luna, unul din ei alalptat exclusiv, altul cu san si praf.
Aaaa, si sa nu uit. Si bebelusii (care-s mai bine reglati ca noi astia mari) recupereaza dupa o perioada cand nu le-a mers bine. Ca ziceai ca o luna n-a luat asa bine in greutate apoi a luat mai mult. E normal!
Schimba-ti pediatrul!!!
Si stai linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Alexandra la 6 luni avea kg-mele unui copil de un an si ceva.
Eu am procedat astfel.
I-am dat 3-4 mese de fructe si legume pe zi, nu i-am dat paine de nici un fel. I-am dat doar cereale NUTRIBEN(simple din 5/8 cereale), cate 2-3 lingurite/zi. Carnita doar de pui, supe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Andrei s-a nascut cu 3.400 kg.
La 4 luni avea 7.5 kg.
La 5 luni avea 8.2 kg.
A fost hranit la sin pina la 6 luni.

Dupa 1 an ( dupa ce a inceput sa mearga in picioare ) a inceput sa ia mult mai putin in greutate.
Acum are 2 ani si 8 luni si o greutate perfecta pt virsta lui.
Cea mai mare crestere o au intre 0 si 6 luni.

Eu cred ca bate cimpii doct tau si sincer ti-as sugera sa vorbesti si cu alt doctor.

Probleme poti sa incepi sa-ti faci de pe la 2 ani incolo, daca ti se va parea grasa.
Dar copilul tau momentan este PERFECT NORMAL.

Aaaaa ... iar eu am fost obsedata mereu ca Andrei sa nu fie un copil gras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fifty1980 spune:

Buna tuturor!

Multumesc mult pentru raspunsurile voastre.

Sa raspund in mare la toata lumea. In primul rand nu am mai alaptat-o pentru ca nu se mai satura cu laptele meu, am inceput sa-i dau completare, de cand am inceput cu completarea incepuse sa refuze sanul, ajunsesem sa ma plimb cu ea prin casa si sa o legan in timp ce o alaptam pana ce n-a mai vrut deloc. Se adunasera si multe probleme in familie de ma mir ca mai aveam lapte, de cand am nascut am niste probleme cat casa dar n-am considerat necesar sa ma justific in fata medicului pediatru pentru faptul ca am ajuns sa o intarc, ca nu ma duc la ea la spovedit. Ma consider o mama responsabila care vrea ce e mai bun pt bebelusul ei, dar cu alaptatul chiar n-a mai mers.

In alta ordine de idei, si eu si sotul meu suntem slabuti, el e si inalt, niciunul din noi n-are probleme cu excedentul de greutate.

La masuratoarea de la 3 luni jumate fetita avea 66 cm.

Problema dpdv al pediatrei a fost faptul ca crescuse 2 kg intr-o luna jumate (timp in care a crescut 5 cm), dar repet, avusese inainte o perioada de aproape o luna in care nu crescuse deloc din cauza candidei. In plus, v-am zis, mananca cu o pofta.....mama mama.

In ce priveste diverisifcarea, ii dau doar sucuri si piureuri de fructe si legume, fara nici un fel de adaos suplimentar care ar putea sa o ingrase. Nu vreau sa devin paranoica, pt ca instinctul meu de mama zice ca e bine, mereu am lasat-o in ritmul ei si a mers foarte bine dar stiti cum e, vrei sa faci cum e mai bine pt copil.

Mai astept sfaturile voastre.
O zi frumoasa va urez si o sa pun si poze cu gogosica. oricum, la prima vedere nu pare foarte grasa pt ca e si inaltuta. Insa arata pufosica, un bebelus perfect, normal e a mea:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ploscariu spune:

Ionut are 1an si 3luni si are 12kg.S-a nascut cu 3250gr, iar la 1 luna avea 5kg, iar la 6 luni a ajuns la 10 kg, hranit exclusiv la san, diversificarea am inceput-o dupa 6 luni si pana la 10 luni am avut restrictii: fara cereale, fara fainoase, fara biscuiti, fara zahar in ceai, fara banana,fara cartofi, fara orez; meniurile lui se bazau pe branzica de vaca cu fructe proaspete sau doar piure de fructe, morcovi fierti cu carnita de pui(piept de pui), ori amestec de legume fierte sau innabusite(morcov, conopida, telina, patrunjel,dovlecel, broccoli)cu sau fara carne, iaurt natur si lapte de mama (l-am alaptat pana la 1 an si 1 luna); ca urmare nu a mai luat cate 1kg pe luna, ci 1kg in4 luni (la 10 luni avea 11 kg), iar la 10 luni a facut primii pasi si nu am mai tinut regim, avand in vedere ca face mai multa miscare si-si consuma caloriile.
In legatura cu laptele praf, am auzit ca formula NAN nu ingrasa la fel de mult ca si Milumil.
Eu va doresc sanatate multa si atentie la alimentatie!

POZE RECENTE , poze de la serbare ,
poze de la intalnirea cu Mosu' ,party la gradinita
poze cu Ioana si Ionut

www.weddingcountdown.com/ticker/b9szi95.png" target="_blank">Gabriela - mami de Ionut 14.01.2008si Ioana 13.12.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fifty1980 spune:

Multumesc mult pt sfaturi. Mai sus am gresit. La 4,5 luni avea 66 cm.

O zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Ma adaug si eu mamicilor care au avut bebe dodolotz, pufos - s-a nascut cu 3 kg, a luat un kg/ luna pana la 6 luni. Deci la 5 luni avea 8 kg - toata lumea se mira de el, mai ales ca si noi, ca si voi, eram mai svelti.
Nimeni nu ne-a spus la vremea respectiva ca ar fi prea mult (si ne-au vazut ceva pediatri, ca pe la acea varsta a inceput sa faca rosu-n gat si tot mergeam la analize si consultatii.

A continuat sa fie dodolotz pana spre 3 ani, cand a mers la gradi. Acum e un baiat inaltut, dar deloc grasut si foarte energic.

Eu insam am fost un bebe grasunel (asa reiese din poze), iar apoi, toata viata mea (pana anul trecut), am fost slaba de ma enervam.

Asa ca nu stiu cat conteaza un plus sau un minus de greutate in primul an de viatza... Sa fie sanatos e mai important!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Noi suntem pe invers, dar ma exemplific aici intru incurajare si ca sa sprijin afirmatia ca fiecare copil este unic si are ritmul lui.

Matei s-a nascut cu 4 kile, insa a fost si inca este un copil slab. Intotdeauna mai inalt ca media lui de varsta si, evident, mai slab ca media lui de varsta.

Am avut mult timp stresul asta ca e prea slab, din fericire nu am cazut in extreme sa-l indop cu ce nu trebuie, si am tinut cu dintii de afirmatia ca daca e sanatos, atunci n-are importanta.

Mi s-a intamplat sa merg la o pediatra care m-a culpabilizat ingrozitor ca avea copilul 1 kg sub ce scria in carte. Am schimbat pediatra.

Si eu si sotul suntem usor supra ponderali, insa ne-a "luminat" prima dr a lui Matei (neonatologul cu care l-am nascut si care l-a tinut sub observatie pana pe la un an). Ne-a pus sa ne uitam la pozele noastre de bebelushi....moaaama ce schiloada eram. Deci nu prea are copilul cu cine sa semene gras. E destul de inalt, eu si sotul suntem mai curand sub medie, probabil s-a aruncat in gena bunicilor.
Acum, cu intelepciunea dobandita din experienta, ma uit la bebelusul prietenei mele nascut cu 3.600 care arata grasunel si colacel, si ma uit la pozele lui Matei nou nascut, la 4.000, care arata lungan, fibra si f aproape de slabanog si-mi dau seama ca e vorba si de constitutie. Unii-s mai gogosele si unii mai ogari.

DAR
Mananca bine, e sanatos tun (ma rog, cu alea 5-6 raceli normale pe an)...asta e. Acuma, momentan, nu se misca de la 16 kile jumate de vrun an....desi, ma repet, baga in el ca in spitalul de urgenta. Dar si s-agita proportional.

In concluzie, Fifty, incearca si alt pediatru. Si increde-te in instinctul tau. Ok, probabil ca ai o samantza de paranoia vis a vis de greutate (si eu am avut, oricat incercam sa fiu obiectiva)....fii atenta la aspectul asta insa tine minte ca cel mai important e sa fie sanatoasa, sa inregistreze progresele normale pentru varsta ei si sa aibe o alimentantie normala.

Sa fiti fericiti si veseli!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Voi va plangeati de bb-ii vostrii ca au luat mult intr-o luna. Razvan al meu, a luat in luna a 2-a, 2100kg, fiind nascut prematur si cu o greutate de 2420gr. Acum are 6.5 luni si are 9600gr si 74cm. Este hranit cu NAN si am inceput diversificarea la 5 luni cu suc de fructe si supa de legume.
Tot asa mi se spune si mie din toate partile, ca e ff gras, ca sa-i reduc portiile, dar nu am facut asta si vad ca acum nu a mai luat asa mult in greutate si a crescut mai mult in lungime.
E un copil energic si chiar daca e mai dolofan, e un scump, e copilul meu. cand v-a invata sa mearga, sunt convinsa ca v-a topi toate aceste grasimi

Sanatate multa puiutilor vostrii.
Voi ati scris aici in perioada in care s-a nascut baiatul meu, deci ai vostrii sunt deja mari acum. Puteti sa-mi scune-ti ce dimensiuni au acum la varsta de 1 anisor?




Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu am copil de 8 ani, care a fost si el top 1% la greutate pana la varsta de 1 an.Dupa ce a inceput sa mearga in picioare a slabit imediat, iar acum este chiar un f. slabanog, i se vad coastele. Nu iti face probleme cu copilul, eu zic ca e f. bine ca mananca, ea mananca exact atata cat ii trebuie. Atata vreme cat nu ii dai in plus, esti OK. Dupa ce va merge in picioare vei vedea ce mult va slabi. Atunci sa fii atenta sa nu ii dai chestii care ingrasa prea tare, cine stie ce prostii. Eu dupa 1 an ii dadeam la fiecare masa mancare din toate categoriile alimentare, nimic prajit, sintentic, totul fiert, inabusit, fructe, legume, carne de pui. Totusi nu fara grasime, cu unt.

Mergi la inceput