Diabet zaharat la copii (5)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna seara!
Ce mai fac dulcineii? Am vazut si eu pozele noi (ale Aninei si ale Teodorei). Foarte frumoase toate. si pozele si copii si mamicile.
Noi ne ducem luni la analizele trimestriale. Tineti-ne pumnii! Oricum suntem increzatori ca va iesi o valoare buna a hemoglobinei.
Tot luni (dupa analizele lui Iusti) ma voi duce sa fac o monitorizare a lui bebe din burtica. S-ar parea ca placenta nu arata bine deloc iar lichidul amniotic este cam putin. Plus ca nu s-a intors si nici nu se mai intoarce din cauza cantitatii de lichid. Asa ca daca luni este vreo problema, ma vor retine la spital pentru cezariana. Daca nu, sunt programata marti. S-ar parea ca nu mai poate sta in burtica in conditiile prezentate desi mai erau vreo 3 saptamani pana la termen. Am emotii. Pe Iusti l-am nascut normal. Acum mi-e cam frica si de anestezie si de cezariana. Si mi-e frica si sa nu fie cine stie ce probleme. La Iusti eram mai increzatoare dar de cand cu boala lui, am devenit o fricoasa.
Va pup si sper sa nu uit sa o intreb pe dna. dr de trehaloza desi la emotiile pe care le am si le voi avea, nu bag mana in foc ca ma tin de promisiune.
Va pup si va rog sa-mi tineti pumnii mie si lui bebe pentru care inca nu ne-am hotarat la nume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna
am citit tot ce a-ti scris,interesante subiecte
Mirela iti doresc o nastere usoara si normala,ca totul sa fie bine, si de pe acum bun venit celui mic,iar lui Iusti o hemoglobina ok
Nina frumoase fotografiile,cum ti-am mai zis imi plac parca a-ti transmite din starea voastra de bn,Cristina c fc?a inceput sa redeschida caietelele?Deny e ff constiincioasa ,incepe sa mai scrie,sa mai vada ce si cum ...se apropie scolita incet cu pasi siguri....
Laura cred ca cu cat mai creste Edy cu atat va intelege,si va manca din toate,si noi mergem tot dupa intai septembrie sa facem hemoglobina,sper sa fie k
Adriana eunu stiu ce sa zic in privinta fructozei,sincer folosesc,si zaharina ,nu multa dar folosesceu am facut si dulceata si compot,nu prea stiu cum sa le calculez,insa m-am gandit daca la micul dejun ii dau o feliuta de paine cu unt si un pic de dulceata ,nu cred ca ar avea prea multii hidratii,calculez painea...iar la compot sa-i dau doar sucul,acum nu stiu cat e de corect,sunt facute cu zahar diamant(indicat pt diabetici)daca gresesc chiar va rog sa mi zicetii
in privinta mancarii fetita mea mananca tot ceea ce-i dau,ciorbite,tocanite,legume,fructe,chiar sii cereale fara zahar musli cu laptic....
ma retrag e tarziu,Deny e obosita,profita din plin mai ales acu de cand vacanta e pe ultima 100 de metriio seara buna,somnic pufos glicemii din cele mai bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Tin pumnii pt. toate fetele care fac teste dupa 1 septembrie. Mirela, tin de doua ori pumnii, totul o sa fie ok. Asteptam vesti cu nerabdare.

Simo, in primii ani am incercat sa fac dulceata cu indulcitori si nu mi-a iesit absolut deloc, nu se lega. Diamantul - parca este fructoza nemteasca. Eu ii mai dau lui Alex gem sau dulceata cumparata pt. diabetici si uneori miere dimineata, ieseam bine cu hc-ii, dar mai demult, acum am renuntat la meniul asta.




http://diabet-zaharat.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna seara!
Azi am facut si noi analizele lui Iusti. A plans dar nu s-a mai impotrivit asa rau ca data trecuta cand nu reuseam sa-l tinem trei persoane.
Am facut si monitorizarea lui bebe si a fost foarte bine. Cu toate acestea, maine sunt programata la cezariana. Abia astept sa ma intorc acasa cu bebe.

Diamantul stiam ca este tot indulcitor artificial, nu fructoza. Dar nu bag mana in foc.

Va doresc o saptamana linistita cu glicemii bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Cate ceva despre Hemoglobina glicozilata (HbA1c):

http://diabetta.files.wordpress.com/2009/09/hemoglobina-glicozilata.jpg?w=460&h=351

Hemoglobina glicozilata (HbA1c) indica eficacitatea tratamentului pe durata lunga la persoanele cu diabet. Dar ce este hemoglobina glicozilata? In ciclul de 120 de zile cat traiesc globulele rosii, moleculele de glucoza se leaga de hemoglobina formand hemoglobina glicozilata. La persoanele cu diabet prost controlat se observa cresteri ale acestei HbA1c.

HbA1c este un indicator al hiperglicemiei cronice. De aceaste proteine se pot lega molecule de glucoza atat la persoane cu diabet, cat si fara diabet. Aceasta legare a glucozei de hemoglobina se numeste glicozilare (o reactie chimica ce produce îmbatrânirea). Acest proces - lent si continuu, este pe toata durata de viata a Eritrocitelor. Initial procesul este reversibil apoi ireversibil. Intai se formeaza produsi timpurii de glicare, care apoi devin produsi avansati de glicozilare (AGE).

Baza Schiff si aductul Amadori sunt numiti “produsi timpurii de glicare”. Reactia fiind reversibila, acestia se pot disocia de pe proteine atunci cind nivelul glucozei se normalizeaza, deci nu se acumuleaza indefinit nici chiar pe proteinele cu viata lunga cum ar fi colagenul.
In timp, (citeva luni) bazele Schiff si aductii Amadorii pot suferi ciclizari, rearanjari si ruperi oxidative, reactionind cu alte grupari –NH2 de pe proteine formind produsi finali de glicare avansata AGEs (Advenced Glycation End-products).

Hemoglobina este o proteina care se gaseste in celulele rosii ale sangelui si ele au functia de a duce oxigenul din plamaini in toate celulele din corp.

La persoanele cu diabet, hiperglicemia duce la fortarea unor cai metabolice anormale, cum ar fi glicozilarea proteinelor, activarea caii poliol, cresterea producerii de radicali activi (stress oxidativ), scaderea capacitatii antioxidante.

Cat de importate sunt ultimele 3-4 sapt., inainte de test de hemoglob. gl.. Este important sa stim ca aceste sapt. inainte de test sunt responsabile pentru 50% din rezultat. Aceasta se intampla deoarece celulele rosii tinere sunt predominante, iar celulele sunt intr-o continua nastere si indepartare. Acest fenomen ar putea explica unele rezultate neasteptate in testarea HbA1c.

Fructozamina (produs stabil al glicozilarii proteinelor serice) si Glicozilarea albuminelor plasmatice sunt metode alternative de apreciere a echilibrului metabolic, permit aprecierea controlului glicemic pe termen scurt 7-14 zile.

Interpretarea rezultatelor Hemoglobina glicozilata (HbA1c) este oarecum dificila pentru ca:
1. rezultatele laboratoarelor pot sa difere in functie de tehnica analitica pe care o folosesc
2. variatiile biologice dintre indivizi pot fi si de 1 % ( ex-la doi indivizi cu acelasi nivel mediu de glucoza in sange se pot intalni valori ale hemoglobinei glicozilate ce difera cu pana la 1 %)

Un nivel de hemoglobina glicozilata se poate intalni in toate afectiunile care produc moartea hematiilor imature.
Cresteri se mai pot intalni si in bolile cu deficit de folate sau vitamina B 12.




http://diabet-zaharat.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo_H spune:

Buna tuturor

Am lipsit si eu putin si vad ca s-au intamplat foarte multe . Noi am fost intr-o scurta vacanta la Piatra Neamt, la o prietena pe care ne-am facut-o la Buzias a carei fetita are si ea DZ1 de aproape 1 an si 7 luni. A fost foarte bine, copiii s-au inteles excelent (toti trei), am vazut locuri frumoase si am cunoscut oameni minunati. Acum le asteptam la Bucuresti, vor veni maine.

Nina, Symo, bine ati venit din concediu!
Nina, vad ca v-ati relaxat total, asta imi inspira pozele voastre – foarte frumos, verde totul, pescuitul, leaganul ...
Symo, nu ne-ai spus cum a fost la mare. Cum v-ati descurcat? Cum au fost glicemiile? Vad ca sunteti relativ la inceput cu nesuferitul de diabet, aveti aprox 8 luni deci cred ca emotiile au fost mari. Noi si acum avem emotii, mai ales cand stiu ca trebuie sa mancam la restaurant; aproape de fiecare data se da peste cap din diverse motive: ba intarzie comanda si depasim ora de masa cu mai mult de o ora, ba vrea ceva neprevazut (gogosi, kurtoskolacs – nu cred ca am scris bine , vata de zahar – chestii total interzise )...

Mirela, FELICITARI! Cred ca deja il tii in brate pe bebe 2 (ce nume i-ati pus in final ?). Sper sa se fi desfasurat totul fara probleme si ca sunteti bine amandoi. Asteptam cu nerabdare vesti! Sa ne spui neaparat si ce hemoglobina i-a iesit lui Iusti. Va pup pe toti trei.

Laura, ma bucur sa va cunosc si eu . Vad ca si voi sunteti in primul an de diabet....se pare ca 2008 a fost un an nefast – foarte multi copilasi diagnosticati atunci. Ca si 2005 de altfel .
Edutu este micut inca, multa rabdare trebuie sa ai cu el. Cu timpul o sa inteleaga si va manca fara mofturi...prea mari (eu chiar si acum mai alerg dupa Tudor cu lingura prin casa ). Din pacate s-a cam obisnuit asa (razgaiat) si mai mult ca sigur iar o sa am probleme la gradinita (o sa primesc reclamatii de la “doamne” ca trebuie sa se roage de el sa manance singur).

Eu folosesc fructoza (scrie in germana, ma uit acasa si va spun) cand prepar chec sau clatite. Clatite fac destul de rar si oricum pun o cantitate f mica de fructoza (30g fructoza si 250 g faina) – una peste alta, luand in calcul toate ingredientele imi iese o clatita cam la 10-11 HC (2/3 lenti, 1/3 rapizi).
Ca si Mirela, eu stiu ca Diamant-ul este un indulcitor artificial (ciclamat, aspartam ?), dar nu stiu sigur...

Adriana, am primit abia ieri noul glucometru, insa nu era Optium Xceed ci Optium Omega. L-am incercat aseara (pe mine), am studiat carticica si nu este cine stie ce, este destul de simplut – are memorie mica (doar 50 masuratori), nu face medie, nu poti descarca datele, trebuie sa fii atent la cod de fiecare data cand introduci un test....nu prea mi-a placut. O sa il incerc azi pe Tudor, in paralel cu Glucocard sa vad ce rezultate obtin.
Toate impresiile despre Optium Omega i le-am spus prietenei mele asa ca a verificat la furnizor si o sa imi mai trimita inca unul, de asta data Optium Xceed. Il primesc saptamana care vine – o sa am o intreaga colectie de glucometre - deja mi se pare ca devin paranoica . Oricum, incepuse sa imi placa Glucocard-ul, o sa merg cu el pana la urmatoarele analize (pe 10 sau 11 noiembrie)...o sa vedem atunci ce hemoglobina vom obtine, ce glicemie vom obtine din vena (o sa solicit aceasta analiza) comparand-o cu glicemia luata cu cele “n” aparate (cred ca o sa se sperie asistentele cand voi veni cu 4 aparate ).

La Piatra Neamt am avut ocazia sa vad un AccuChek Active in actiune – pe langa faptul ca are nevoie de ff mult sange, are si un sistem foarte “neprietenos” de a pune sangele pe test – trebuie sa pui degetul pe test, degetul face contact si cu aparatul (daca nu esti fff precis), astfel incat acesta trebuie curatat aproape de fiecare data.

Mi se pare foarte importanta informatia ca ultimele 3-4 sapt inainte de HbA1c, se reflecta in proportie de 50 % in rezultatul hemoglobinei gl. Chair nu stiam, acum imi explic multe. Multumim foarte mult.

Fug acasa acum, plec cu copiii la film. Nici nu stiu cat sa-i dau de mancare la 18:45 pt ca daca mergem la film sigur o sa vrea si el cateva floricele (urasc momentele astea ).

Va pup si o seara minunata va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna dragelor!
Ieri am venit si noi acasa. Din fericire totul a decurs cum trebuie si acum mai avem un baietel: Victor. Este foarte cuminte, mult mai cuminte decat Iusti la varsta lui. Eu nu sunt inca refacuta dar sper sa nu dureze mult starea asta. Este greu dupa cezariana.
Rezultatele analizelor le vom lua luni. Sunt curioasa si eu de rezultat, mai ales ca cu inainte de recoltare cu vreo saptamana doua Glicemiile au fost iesite din schema din cauza unei raceli. Eu am banuti mereu ca este foarte importanta ultima luna dar din spital mi s-a zis ca nu este asa. Problema este ca parca e un facut ca de fiecare data cand trebuie sa facem analize, se intampla ceva de ii creste glicemiile chiar in prag de recoltare.
Teo, eu nu pun fructoza la clatite. Nu am pus niciodata zahar in ele asa ca nici fructoza nu am considerat necesar. Le umplu cu gem cu indulcitor sau fructoza.

Va pup si voi reveni cand voi avea rezultatele lui Iusti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo_H spune:

Mirela, felicitari pentru noul membru al familiei, Victor, sa va traiasca, sa fie sanatos si norocos! Ma bucur ca totul a decurs bine, vad ca v-au dat drumul acasa foarte repede. O sa ti se para mult mai usor cu al doilea, si datorita faptului ca stii deja la ce sa te astepti si vei fi mai relaxata.
Te asteptam cu vesti despre toti (cand vei putea)!

O seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna seara
Mirela,felicitarii,frumos nume Victor,sa fie sanatos,sa va aduca numai bucurii,si o revenire usoara,cum reactioneaza Iusti?
Teo ,sa sti ca si eu am avut emotii cu plecarea la mare,dar a fost super bine,gliicemii bune,chiar micute uneorii,dar Deny simte bine si imi spune sii cu un fruct corectam imediat,eu nu ii dau zahar,cum ne-au invatat la buziasipoate o bombonica,dar nici aceea prea des,doar daca e prea mica gliicemia,noi acolo stam la verii mei,deci am acces la bucatarie am gatit eu si am mancat totiiam iesit si in oras ,dar atunci am stiut cum e cu comenziile si am mers din timp pt a putea manca la ora respectiv,deci intr-un cuvant a fost superb
distractie placuta si voua in acest weekend,in care inteleg ca aveti musafirii;)
un weekend frumos tuturor si gliicemii bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna seara!
Avem rezultatele la analize. Valoare hemoglobina: 6,4. Sunt multrumita.
Va multumesc tuturor pentru gandurile bune. Victor e un copil foarte cuminte. Mananca si doarme. La varsta lui, Iustu manca si urla.
Sunt mai odihnita acum cu doi decat cum eram cand era Iusti mic.
Iusti este disperat in continuare dupa bebe si dupa ce vreo doua zile a incercat sa-mi atraga atentia facand numai lucruri care stie ca ma enerveaza, acum s-a calmat. Este adevarat ca si eu il tin pe bebe in patul lui si il pup pe Iusti incontinuu ca sa vada ca este important pentru noi si ca bebe nu ii va lua locul.
Va pup si va doresc un week-end linistit!

Mergi la inceput