imunitatea la copii peste un anisor

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Alina, cred ca foarte important este sa identificati cauza pentru virozele repetate; poate fi o problema de imunitate, dar in aceeasi masura poate fi ceva gen polipi/amigdale marite, sau o alta particularitate anatomica care da o predispozitie in acest sens.

Nu ne-ai dat detalii daca face forme grave de rosu in gat (cu puroi, care sa necesite tratament cu antibiotic) sau forme usoare care se trateaza cu antitermice, ceaiuri si ceva local pt gat. Daca sunt din cea de a doua categorie, nu cred ca trebuie sa iti pui problema ca tratamentul afecteaza stomacul, ficatul, etc.

In ceea ce priveste imunostimulatoarele, important este sa gasesti un medic bun, care sa stie in ce situatii sa vi le recomande (de exemplu la intrarea in colectivitate) fara a abuza insa de aceasta metoda. Noi i-am dat lui Dudu in aceata toamna doar BronhoVaxom. S-ar putea ca la anul sa nu mai fie nevoie nici de asta; va fi al doilea an de gradi iar intre timp l-am si operat de polipi.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

nu stiu, pe piata noastra atat de homeopati cat si de produse alternative exista o diversitate in care un om nu se poate descurca fara sa fie ghidat de un medic, dar competent: exista produse homeopate, produse naturiste, fitoterapice, gemoterapice, tincturi, siropele, pt toate varstele si toate intrebuintarile.

bine sublinia cineva aici ca e necesar un medic extrem de priceput si de experimentat ca sa poata folosi aceste produse alternative in folosul real al pacientului, in siguranta si cu efecte reale (nu autoinduse, placebo)

de fapt aici e problema ca multi medici prescriu ce "au auzit" sau testat pe niste zeci de copii si li se pare ca "a mers". Mi se pare periculoasa aceasta abordare, pt ca si licorile astea au ele efectul lor advers chiar daca mai insidios, dar nu pot sa nu aiba, daca-s luate luni de zile cum se recomanda in homeopatie de ex.

Imunitatea e ceva tare complicat. Si de aia ziceam ca nu se intervine asa simplu asupra ei. Sunt tot felul de scheme de tratament dar nu stiu cat sunt de vechi si daca exista vreun studiu longitudinal care sa arate clar ca nu este daunator pe termen lung. Multi zic despre homeopatie ca "n-ajuta, nu strica". Eu cred insa ca poate ajuta daca o instrumenteaza cine trebuie. La fel si medicina alopata de altel. Un medic nepriceput ori iti da un tratament care nu te ajuta, ori unul care iti dauneaza.

Insist sa cautati un medic inainte de a da copiilor ce au dat si altii, pt ca poate ce a facut bine imunitatii unora, pe a altora o destabilizeaza temporar sau poate n-o ajuta...

VAd ca e tare bine cotat Isoprinosine, am cautat pe net si am vazut ca e un antiviral, se elibereaza pe baza de reteta si prescriptie, deci nu e chiar asa ca o vitamina C, care acu o iei si-n doua ore e metabolizata, excesul daca exista e eliminat. Eu recunosc ca vitamina C am mai dat copiilor sa rontaie, precum si Polyvital vitamine picaturi, dar n-as avea curajul sa le dau Isoprinosine fara sa vorbesc cu cel putin 2 medici pediatri.

Rybomunilul alt mult-laudat antiviral, a fost scos de pe piata in Franta si in alte locatii europene, la noi inca e in topuri cu bronhovaxomul si luivacul. Daca or fi bune si sigure stie cineva cu certitudine?

Viusidul vine si el puternic din urma, o sa fie in trend poate in toamna.

Citez husbandul: "unii traiesc cu ideea ca medicii si tincturile le cresc copiii" :)
Am in vecini o familie penticostala care are 9 copii, cei mai mici au acum 10 ani. Saracuti, modesti, parintii unul pensionar, altul om de serviciu. Fetita de 10 ani imi spune ca o minte pe maicasa ca o doare burta ca sa-i cumpere o banana. La ei o oala de x litri ciorba e mancarea de baza. Si stiti ce? eu ii vad binemerci, n-au probleme, sunt copii veseli, energici chiar daca slabuti, nu-i vad bolind sau stand prin spitale, alearga in dosul blocului de le sar calcaiele. Mai prieteni, copiii aia credeti ca au vazut vreodata interiorul unui cabinet homeopat, sau macar o bobita, o tinctura? credeti ca au fost imunizati altfel decat de mama natura? Credeti ca parintii lor stau pe DC sa afle ultimele noutati despre cum sa-si creasca copiii mai bine?
Ma uit la mine si la altii ca mine si ma ia uneori asa o faza de nu stiu cum s-o denumesc. Ma vad pe mine cum stau si citesc si scobesc sa aflu, si cum ma dau de-a dura sa imi protejez copiii, cum ma agit ca ba nu mananca destul, ba ca nu fac kk nu stiu cum, ba sa nu bage mainile in gura pe afara, sa nu manance de pe jos, sa nu manance cu E-uri, sa aiba un meniu echilibrat, chestii BIO, dus la medic pt fiecare muc, consultat 2 medici pana sa dau un tratament, analize, etcetc....na, cand am patit-o in septembrie cu baiatul dupa imunizarea contra hepatitei A, parca mi-a venit sa le dau dreptate astora cu 9 copii, ca numai D-zeu ne-a scos din nenorocire, si tot El ne poarta de grija zi de zi
Acum, selectati si voi si incercati sa intelegeti ceva din amalgamul asta ce l-am debitat :)

Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Dorsilia..inteligent amalgamul pe care l-ai deibitat! Subscriu!
Paste cu lumina in suflet!

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Hai sa va zic cum procedam noi, cum vedem ceva in neregula fuge sotul si ii facem o coprocultura, o urina sau un exudat la sanepid. Asteptam rezultatul si fugim la pediatru sa ne prescrie daca e cazul ceva. Nu a iesit decat de doua ori intoxicatia de care v-am spus si s-a rezolvat cu ercefuryl. A, la a doua intoxicatie, era noapte, avea febra si unde sa mergem decat la spital, si acolo au zis ca o trec imediat pe ampicilina si gentamicina si am luat foc, am zis ca nu-s de acord daca nu-i fac si niste analize inainte. D-na doctor de garda a sarit ca arsa "eu practic meseria asta de 35 de ani, pana imi vin rezultatele de la laborator, copilul tau e sanatos". Si mi-am luat copilul si am spus sa-si bage undeva experienta ei de 35 de ani ca pe mine nu m-a convins si am plecat acasa. A doua zi i-am dus kk la analize, a iesit e-coli si am tratat fara antibiotic.
Cu homeopatie este f important sa dai de un medic care stie ce face. Mie mi-a placut tare mult cum lucra tipa asta, adik nu prescria in functie de simptome. Iti facea o schema personalizata, tinand cont de cum reactionez in anumite situatii, ce ma face sa plang sau sa rad, ce m-a afectat f tare in trecut etc, de profilul meu psihologic practic. Si dozele mi le aplica pe parcurs in functie de cum raspundea organismul la tratament. O adevarata profesionista si la mine a decurs totul cum trebuia, am obtinut rezultatele dorite. Si eu cred, de asemenea, ca aplicate gresit tratamentele duc in timp la reactii adverse, indiferent ca sunt homeopate sau naturiste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

ieri ma gandeam la ce s-a scris pe aici si am zis ca, asa in prag de Pasti, sa va fac o confesiune, desi facute publice confesiunile, de cele mai multe ori, prezinta riscul sa se intoarca in freza celui ce le-a facut, intocmai ca un bumerang. Imi asum si asta, ca doar deja am luat destule si oarecum sunt imunizata, ca tot e vb de imunizari :P

ca tot zice sotul ca eu la fiecare chestie citez din popor...aici as zice ca "prost sa fii, noroc sa ai", sau "fericiti cei saraci cu duhul". Desi exista si varianta ca "informatia inseamna putere"....oscilez inca...
Iata si confesiunea propriu zisa, in lumina zicatorilor de mai sus: ma simt ca un cal de curse, sunt parca numai spume la gura in cursa asta de crestere a copiilor, sunt inscrisa in cursa alaturi de alti asemenea mie si galopam de ne sar capacele, cu ochii iesiti din cap. Abia daca mai am timp in stresul asta sa ma bucur in tihna, real, la maxim, de fetisoarele copilasilor nostri, de nazdravaniile lor, de mofturile lor, cu greu tolerez uneori provocarile de zi cu zi, inerente rolului de parinte, parca panica uneori imi obtureaza cu totul orizontul. Alteori ma simt in free Fall, simt ca oricum nu pot controla tot ce vreau sa controlez si atunci ma dezumflu ca un balon, ma simt in deriva, dezorientata. Nici starea asta nu e benefica celor mici, pt ca probabil simt si ei tensiunea mea. Alteori ma gandesc ca abia apuc sa creasca si sa ii vad adulti, in speranta mea de a scapa de temeri si panici continue. Sotul imi zice ca atunci o sa tremur ca poate fata nimereste un golan care s-o batjocoreasca, sau ca poate nu stiu daca fumeaza sau nu, si ca baiatul goneste prea in viteza cu motocicleta, sau poate nu si-a bagat maieul in pantaloni si-l trage curentul, ... asa ca oricat de mari ar fi eu tot o sa tremur ca frunza vis a vis de ei :) interesanta perspectiva, nu? :P
Concluzia mea e ca nu cred ca e bine, normal, sanatos pt copii sa creasca asa "sub lupa", si sunt in continuare in razboi cu mine pt a-mi controla cat de cat atitudinile astea distructive si autodistructive

Asta a fost confesiunea mea.

Inchei cu un banc poate sec si nu chiar la obiect, dar eu zic ca parodiaza efemerul vietii noastre:
trecea Marte pe langa Pamant si-l intreaba...
- ce faci draga, ce-ai patit de esti asa agitat?
Pamantul zice:
-pai mi-au iesit niste homo sapiens de ceva timp....si astept sa-mi treaca

Paste linistit sa avem! Doamne ajuta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

La noi au functionat foarte bine homeopatele si siropurile din plante.Ma refer in general la mine,si la fetita mea.Din fericire,intr-un an si 5 luni nu a fost racita niciodata,doar o data i-au curs putin mucii si atunci a luat Imunorezistan si Beladona.Din start am zis ca nu vreau sa o indop cu medicamente.
La analize i-a iesit ca are sistemul imunitar scazut,si pediatra ne-a recomandat Septilin.Dar acum luam Vironal,la recomandarea unei homeopate.Si e foarte bun.
Vreau sa va spun ca niciodata un medic,in afara de cei homeopati,nu va recomanda remediile naturiste.Nici unul nu crede in asa ceva.
Si homeopatia e foarte veche,numai nu stim noi de ea.
Eu de ani de zile nu mai iau medicamente,nu ca as avea ceva impotriva lor,dar pur si simplu unele nu si-au facut efectul in problemele ce le-am avut,si am descoperit ca aproape orice se poate trata cu homeopate,asa ca de ce sa-mi stric stomacul cu medicamente???

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Una e homeopatia, studiata in mod serios, alta e automedicatia "dupa ureche" a pacientilor, din reviste sau zvonistica. Din pacate, se vede ca automedicatia ia amploare, noroc ca se alege dintre niste remedii naturiste de cele mai multe ori cu risc minim de reactii adverse, ca si de reactii... pozitive. :)

Cat despre Luivac... nu stiu decat ca e sub forma de comprimate, se da la copii ceva mai marisori (peste 3 ani), deci putin off-topic-ul acesta. In cazul in care cel mic nu inghite comprimatul, acesta se poate pisa dar exista o mare probabilitate de inactivare in sucul gastric, asa ca... mare atentie!

Despre isoprinosine, nu am experienta sau informatii suficiente pentru a-mi exprima o parere credibila.

Mergi la inceput