imunitatea la copii peste un anisor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Cami, eu i-am dat o singura data pana acum, timp de 10 zile, iar dozajul a fost facut in functie de greutatea ei de atunci....cred ca jumatate de pastila pe zi! Oricum, medicul mi-a zis ca daca ii mai dau acum in primavara sa calculez in functie de greutate asa cum scrie pe prospect! Nu i-am mai dat...ca daca nu am avut probleme, am zis s-o las in pace!

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Pt. oanamada:

Ma refeream la faptul ca au aparut pe piata, ca ciupercile dupa ploaie, o multime de plante. Din care se fac o multime de asa-zise medicamente. De pe urma carora nu ramai cu mare lucru, dar efectul placebo este "in floare".

Pt. mayaione:

Frustrarea la care faci tu referire ti se citeste din mesaj. Cat despre incompetenta... permite-mi sa cred ca tupeul e util, dar nu salvator intr-o discutie serioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui pity77

Pt. oanamada:

Ma refeream la faptul ca au aparut pe piata, ca ciupercile dupa ploaie, o multime de plante. Din care se fac o multime de asa-zise medicamente. De pe urma carora nu ramai cu mare lucru, dar efectul placebo este "in floare".

Pt. mayaione:

Frustrarea la care faci tu referire ti se citeste din mesaj. Cat despre incompetenta... permite-mi sa cred ca tupeul e util, dar nu salvator intr-o discutie serioasa.


Iti multumesc pentru raspuns...eu credeam ca ai ceva impotriva Isoprinosinului.......cat despre medicamentele de plante...subscriu in totalitate...urasc moda asta cu homeopatele ...serios...eu de fiecare data cand am luat asa ceva a fost egal cu 0, fata mea la fel, sotul meu la fel...lasand la o parte ca in capul meu s-a inradacinat si ceea ce a spus un cercetator (ulterior mi-a mai zis cineva acelasi lucru) si care spunea ca cele mai mari otravuri se fac din plante...si ca daca cineva crede ca plantele sunt "inofensive", nu dau efecte secundare sau nu pot influenta buna functionare a organismului greseste profund.
Numai bine

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Imi cer scuze pentru interpretarea eronata, insa de ceva timp se obisnuieste ca cineva sa solicite un sfat si in loc de, asista la fel de fel de conflicte ironice. Nu dau replici din frustrare, ci din respect pentru mamicile care vin cu un sfat si se mai gaseste cineva sa arate cat valoreaza sfaturile lor, in cazul de fata, repet, am inteles gresit interventia ta.
Toti medicii intalniti pana acum de mine, cu exceptia unuia singur, sunt intr-adevar frustrati din cauza incompetentei lor, fac afirmatii pe baza experientelor traite de mine, nu de altii, si sa le spui asta in fata nu numai ca e util dar si salvator pentru copilul meu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Pt oanamada:
Nu am nimic impotriva niciunui medicament serios. Multi oameni de stiinta au lucrat la ele si rezultatele sunt variabile, de la un pacient la altul. Faptul ca sunt mai mult in favoarea Broncho-Vaxom-ului decat a Isoprinosine-ului se bazeaza tot pe experienta mea si nu numai... Dar asta e alta discutie.

Pt mayaione:
Vad ca iti pare rau; dar simt ca ai ceva impotriva medicilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Pity, toti oamenii care nu au pregatire medicala se asteapta ca medicii sa fie un fel de semizei, cand dau gres, e suficient o data, normal ca dezamagirea e crunta si dispare increderea pt ca viata copilului e prioritatea nr 1 a oricarui parinte, logica, ratiunea palesc, nu se accepta compromisuri, se cer explicatii, si orice medic care prin neatentie, neglijenta, nestiinta, lacomie, orgoliu, vanitate, atenteaza la siguranta copilului tau, va fi in mod clar vazut rau. Nu putini sunt parintii care s-au lovit de medici nepriceputi sau fara caracter, de aceea reputatia "breslei" e subreda oarecum. In credinta mea un om poate si trebuie sa devina medic numai si numai daca are har, vocatie, o minte ascutita, si un caracter fara cusur, toate aceste caracteristici facandu-l sa ramana mereu vigilent, mereu alert la ce spune si ce simte pacientul, sa fie mereu in tema cu noile descoperiri din medicina, sa nu-si permita luxul ca problemele din viata personala sa-i distraga atentia cand e in fata unui pacient, sa stie sa ceara ajutorul cand se simte depasit in punerea unui diagnostic, sa fie capabil sa isi dea seama ca e depasit de o situatie, sa stie sa renunte cand nu mai e in stare sa profeseze fara a face rau.
De aceea nu te mira daca se deschid subiecte de genul "aveti grija cand apelati la urmatorii medici"
Medicina nu e o stiinta exacta din nefericire, inteleg asta, medicii nu sunt nici semizei nici magicieni, si de multe ori se intampla situatii inedite si nefericite, sa ne fereasca Dzeu. Dar ... parintii sunt intransigenti cand vine vb de copilasii lor...Dragostea si devotamentul unui parinte pt copilul sau nu cunoaste granite, de aceea nu trebuie ironizati sau judecati parintii care au avut nenorocul sa nimereasca niste medici incompetenti, niste parinti ai carui copil este in viata datorita voii lui D-zeu si atentiei unui alt medic care a preluat haturile situatiei scapate de sub control...de exemplu.

Acum, on topic, din cele multe pareri colectate de mine de la medici, am retinut ca nu e bine sa umbli la imunizari decat cand vezi ca sistemul imunitar e depasit, adica atunci cand copilul se imbolnaveste des, face complicatii care necesita medicatie, si se creaza cercul vicios. Si da, am auzit si eu de Isoprinosine dar si de Viusid ca fiind un imunostimulator excelent, creste si apetitul pe deasupra, fiind recomandat copiilor cu imunitate scazuta, care fac infectii recurente.
Altfel, alimentatia adecvata, odihna, lipsa stresului, aerisirea, baitele, sunt suficiente pt un organism de copil, nu e cazul la 1 an sau 2 sa fie stimulat sistemul imunitar artificial.
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Pity77, dar despre Liuvac ce stii? Are vreun efect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

Dar in ce sens nu e bine sa umblam la imunitatea copiilor? Adica sa nu le dam imunomodulatoare sau cum se numesc cele gen bronhovaxom, rybomunil, luivac sau nu e bine sa le dam nici imunostimulatoarele gen Imunobaby?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui axxxa

Dar in ce sens nu e bine sa umblam la imunitatea copiilor? Adica sa nu le dam imunomodulatoare sau cum se numesc cele gen bronhovaxom, rybomunil, luivac sau nu e bine sa le dam nici imunostimulatoarele gen Imunobaby?


Sunt si eu cu Dorsilia...nu ebine pentru ca daca ii dai imunostimulatoare nu lasi organismul sa "invete" singur sa lupte...dar daca se imbonaveste in mod repetat...cum a fost si cazul nostru...trebuie sa-i dai ceva ....in ceea ce ma priveste, ma repet nu am incredere in solutiile naturiste...Imunobaby, Septilin...etc..de ce? Simplu....in general, cum spunea si Pitty, medicamentele serioase sunt rezultatul unor ani buni de cercetari, de testari, de dozare etc...astealalte....mmmm, ma indoiesc profund...la medicamente se fac cure seriose de cate o luna, cu o luna pauza...iar o luna etc...pana la 3 luni...gresesc? In cazul Isoprinosinului se fac cure doar de 10 zile!
In Cazul Septilin sau Imunobaby...scrie ca poti sa-i dai si pana la 6 luni consecutiv...de ce oare? ca e bun, ca e eficient? Nu stiu...poate gresesc, dar am discutat si eu cu foarte multi medici pediatri pe tema asta si toti mi-au zis "pas" la astea de plante!

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Eu cu Ana am tras spaima mare cand avea 2 luni, a avut o viroza f urata si era sa o pierdem, a salvat-o atunci un neonatolog f bun, dupa ce trei medici esuasera, mai rau ii facusera. Dupa ce a inceput sa fie bine mi-a zis sa-i fac o cura cu Isoprinosine 5 zile, i-am dat si in anul acela nu a mai facut nicio viroza, doar o intoxicatie de la o branzica dulce din comert. Nici nu i-am mai dat niciodata antibiotic de la 2 luni. Anul asta a mai racit de 2 ori dar la modul, i-a curs o nara doua zile si s-a oprit, nu tuse, nimic. Dar in toamna, tot 5 zile i-am dat Isoprinosine.
Eu am incredere in homeopate, de exemplu, chiar daca Anei nu i-am dat naturiste, dar pe mine m-au ajutat si se pare ca am scapat definitiv de problema. Fara homeopatie, slabe sanse sa fi existat Ana, asa ca tot respectul pentru cei care stiu cum s-o aplice.

Mergi la inceput