DIVERSIFICAREA (8)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Puisorule multumesc f mult de raspuns. Pe mine ma ingrijora faptul ca manca prea des, adica cum manca si la 4 luni. Ma gandeam sa nu fie o pb de asilmilare, digestie defectuoasa, ca sincer chiar n am mai auzit de copii asa mancaciosi. Dar de sambata s a hotarat brusc ca vrea sa pape la 5-6 ore. Cred ca tb sa ma obisnuiesc cu schimbarile aste de prg de la un pol la altul.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

Neata..,
Draga mea Leditia sa nu crezi ca n-am fost la dr insa in orasul asta mic nu prea ai dr buni pediatri ...
Am fost la dr pediatru din policlinica si i-a gasit acu vreo luna bronsita si a luat tratament ...
Chiar si acum i-a tratament prescris de al dr pediatru..
Si eu cred ca de la tuse expectoranta nu are pofta dar nu mai stiu cum sa combat tusea asta ...
Acum ii dau ceai de tei si acele vitamine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana2004

Neata..,
Draga mea Leditia sa nu crezi ca n-am fost la dr insa in orasul asta mic nu prea ai dr buni pediatri ...
Am fost la dr pediatru din policlinica si i-a gasit acu vreo luna bronsita si a luat tratament ...
Chiar si acum i-a tratament prescris de al dr pediatru..
Si eu cred ca de la tuse expectoranta nu are pofta dar nu mai stiu cum sa combat tusea asta ...
Acum ii dau ceai de tei si acele vitamine...

Mariana mama de Ioana de 4 ani si Stefan de 2 luni


Ioana,ti-am scris tocmai ca eu m-am confruntat cu problema asta de curand.Inca ma confrunt.David are insa 8 luni,aproape.
Si noi ne-am chinuit cu bronsiolita,cu tusea asta expectoranta,am luat si antibiotice si diverse siropele si bromhexim..si ce n-am luat..plus homeopate.Am descoperit si o infectie urinara.Acum ceva vreme eram si eu foarte suparata ca David nu mai mananca si nu stiam de ce..Dupa vizitarea a 4 dr,analize,etc..am descoperit.Tocmai de aia ti-am scris.
Multa sanatate puiutului si pofta de mancare.

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Didididi

Oana as avea nevoie de sfatul tau. Cred totusi ca bb meu de 11 luni papa cam mult (are 80cm si 10600g). Tu ce zici, tinind cont ca de o sapt papa cam asa:

-8 fructe 300g;
-12 legume 400 g;
-4 cereale 300 g;
-8 lapte 200g;
-10 lapte 150 g;
-2 lape 200 g;
-5 lapte 150 g;

Am crezut ca faptul ca nu isi marea portia de solide de la 200 g il facea sa pape mai mult noaptea, dar acum chiar nu inteleg. Cantitativ cred ca mananca dublu decat mine. De spus ca intre 8 si 10 luni avea 1 masa, max 2 noaptea, acum are 3.

Multumesc anticipat.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)


Didi, mii de scuze ca nu ti-am raspuns pana acum...eu nu prea mai intru pe forum decat la strumfi...foarte rar in rest, dar daca mi-ati lasa un mesaj pe PM as intra si la Diversificare. M-am retras pentru ca la un moment dat mi s-a reprosat ca tind sa monopolizez eu discutia, tocmai din cauza ca mai multe persoane considerau sfaturile mele pertinente sau folositoare.
Ca sa-ti raspund la intrebare:
1. nu-i mai cantari mancarea ca asta duce la obsesie...ca mananca prea mult sau prea putin.
2. Copilul mananca cat are nevoie...daca nevoile lui sunt astea...da-i sa manance cat cere.
3. Nu-l indopa...nu este musai sa respecti cantitati si mese...daca mananca mai mult la una, ii poti da ceva mai putin la cealalta.
4. Atata vreme cat nu vomita mancarea, cat nu-l doare burtica, cat nu are probleme inseamna ca mesele respective ii sunt necesare si nu depasesc cerintele lui. Atata doar ca trebuie sa ai o distanta intre ele ca sa apuce alimentele sa se digere.
Cel mai bine ar fi sa vb si cu pediatrul...eu una din experienta mea cu fi-mea asta iti pot spune!
O seara buna si numai bine

Oana siCati mica (1 an si 11 luni)

CATI POZE NOI

Povestea iepurasului Bocanila

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Oanamada imi pare rau ca nu mai intri pe acest forum. Ideea e ca oamenii au nevoie de sfaturi, iar daca se poate si intimp util e si mai bine.
Multumesc de raspunsuri. Ca sa fiu mai explicita:
1. am un copil mancacios si nu a fost nevoie sa ii cantaresc mancarea; stiu cat mananca din simplu motiv ca ii prepar tot timpul in acelasi bol; nu mananca tot timpul egal, dar nici nu m am stresat pt ca recupereaza la masa urmatoare; nici nu as putea sa il fortez din simplu motiv ca nu mai deschide gura.
2. are un program de masa pe timp de zi destul de fix, pt ca ii place sa aiba program si bona nu se abate de la el, tocmai pt ca ea tb sa isi faca treaba; daca nu manaca asta e, dar ea ii da sa manance cam la aceleasi ore; am urmarit o si incearca sa ii dea cam cand se mataie el.
3. am sunat pediatra, dar ea zice ca e ok si sa incerc sa ii dau apa/ceai; chestia asta nu tine pt ca daca nu ii e sete nu bea si plange de foame- e singurul moment cand plange cu lacrimi; impresia mea a fost ca pediatra chiar nu s a mai confruntat cu astfel de situatii.
4. te am intrebat pt ca intotdeauna ai avut idei pertinente, plus ca ai contact cu mai multe mamici.

Concluzia care am tras o din sfatul tau sa il las in pace ca astea sunt necesitatile lui. Un camp de .

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Didididi

Oanamada imi pare rau ca nu mai intri pe acest forum. Ideea e ca oamenii au nevoie de sfaturi, iar daca se poate si intimp util e si mai bine.
Multumesc de raspunsuri. Ca sa fiu mai explicita:
1. am un copil mancacios si nu a fost nevoie sa ii cantaresc mancarea; stiu cat mananca din simplu motiv ca ii prepar tot timpul in acelasi bol; nu mananca tot timpul egal, dar nici nu m am stresat pt ca recupereaza la masa urmatoare; nici nu as putea sa il fortez din simplu motiv ca nu mai deschide gura.
2. are un program de masa pe timp de zi destul de fix, pt ca ii place sa aiba program si bona nu se abate de la el, tocmai pt ca ea tb sa isi faca treaba; daca nu manaca asta e, dar ea ii da sa manance cam la aceleasi ore; am urmarit o si incearca sa ii dea cam cand se mataie el.
3. am sunat pediatra, dar ea zice ca e ok si sa incerc sa ii dau apa/ceai; chestia asta nu tine pt ca daca nu ii e sete nu bea si plange de foame- e singurul moment cand plange cu lacrimi; impresia mea a fost ca pediatra chiar nu s a mai confruntat cu astfel de situatii.
4. te am intrebat pt ca intotdeauna ai avut idei pertinente, plus ca ai contact cu mai multe mamici.

Concluzia care am tras o din sfatul tau sa il las in pace ca astea sunt necesitatile lui. Un camp de .

Didi si bb Mihail (22.08.2008)



Aia cu apa si ceaiul sunt asa ca sa umfle burta...nu tin de foame si nici nu mi se pare normal sa umfli burta copilului cu apa ca sa-i potolesti foamea...sunt de acord cu tine...cred ca nu s-a mai confruntat! Eu zic ce am zis si prima data...da-i sa pape cat simte el ca-i trebuie...!

Voi mai intra macar din cand in cand...ca sa fac in ciuda alora de nu ma vor si sa spun o vorba celor care ma vor!


Oana siCati mica (1 an si 11 luni)

CATI POZE NOI

Povestea iepurasului Bocanila

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Oanamada, te astept ... pt ca in principal pt postarile tale intru pe subiect si a altor 2-3 fete. Cand nu mai intri pe aici, te 'urmaresc' pe blog.
Am facut si eu cateva retete postate de tine, dar la noi nu prea au avut succes. Zanica mea vrea doar tzitzi. In schimb a papat tati cu pofta.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

[quote]citat din mesajul lui Didididi



Voi mai intra macar din cand in cand...ca sa fac in ciuda alora de nu ma vor si sa spun o vorba celor care ma vor!


Oana siCati mica (1 an si 11 luni)

CATI POZE NOI

Povestea iepurasului Bocanila

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."


de ce nu spui si la cine te referi?...

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Dragele mele
Vin si eu cu mici probleme,sper sa ma ajuta-ti putin
Fetita mea are 8 luni,este alimentata la san,dar de la 4 luni jumate am inceput usor ,usor cu mancarica .Niciodata nu sa omorat cu mancare,manca putin,cateva lingurite,cateodata ba mai mult.De la 6 luni ia-m mai dat sa guste si din mancarea noastra,intotdeauna se lingea pe buze,acum la 8 luni nu ii place daca ii dau de ex.morcov fiert(ca doar nu are nici un gust),iam facut cartof dulce la cuptor,nici asta nu il mai mananca,deci ,tot ce nu are gust ei nu ii place,cand ne vede la masa deja incepe sa se linga pe botisor
Acum ce sa fac?sa ii dau ce mancam noi?eu de obicei nu gatesc cu multa sare,dar totusi este.
in ciorbite sa ii pun niste paine?sau ce altceva?este prea mica sa mance mancare de a noastra?
multumesc foarte mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Parerea mea este ca e mult prea devreme sa ii dai din mancarea voastra. Probabil ca e cu sare, cu carne de porc, cu ulei mai mult, etc. Eu nici acum nu ii dau din mancarea noastra decat in foarte putine cazuri.Poti incerca sa ii faci altfel de mancarici dar adaptate pt ea. De ex: peste cu legume la cuptor, paste integrale cu sos de rosii si carne de vita, ardei umpluti cu carne de curcan, paste integrale cu branza de vaci si galbenus de ou la cuptor, ficatel de pui cu morcov, cartof si ceapa, etc. Eventual sa faci analogie cu mancarurile voastre dar gatite fara sare, fara grasimi si carne de porc, fara faina sau zahar.Eu paine nu i-am dat pana la un an, dar cred ca poti sa ii pui in ciorba chiar un pic.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Si ingerii au nevoie de ajutor...
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput