DIVERSIFICAREA (8)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Kathy, eu sunt de parere sa mai amani un pic diversificarea. Ai inceput cam repede, pana la 6 luni trebuia sa o lasi pe alaptat exclusiv. Poti sa faci o pauza de o saptamana sau doua si apoi sa reincepi cu alimentatia diversificata. Banana si biscuitii nu sunt chiar alimentele ideale. Mai ales acum vara cand sunt atatea fructe. Incearca cu mere, piersici, pere, prune. La iarna o sa manance numai banane si mere

Incearca si cu piureul de legume: initial doar morcov si patrunjel, apoi incet introduci dovlecelul, telina, rosie, ardei, ceapa,etc.

Grija mare si la biscuiti. Majoritatea contin zahar mult, gluten( care nu e indicat pana la 8 luni) si E-uri.

Aici este un site dupa care te poti orienta la ce varsta sa introduci diverse legume, fructe, carne, ou, etc http://www.wholesomebabyfood.com/. Daca mai ai nelamuriri sigur cineva de pe topic te va ajuta.

Mult succes cu diversificarea si multa rabdare

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Si ingerii au nevoie de ajutor...
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Luny, Puisorul nu ma puteti ajuta voi cu ce am intrebat? Stiu ca ? era pt Oanamada, ea fiind f activa pe acest forum, dar daca intrati, va rog sa ma ajutati. Si voi aveti pareri pertinente despre mancarica si m ati mai ajutat cu postarile voastre.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Didi, sa inteleg ca esti ingrijorata ca baietelul tau mananca prea mult? Sau ca bea prea mult lapte?

Sa stii ca si fetita mea suge inca si doua ori pe noapte si are doar 10 kg 200 la un an jumate . Cam asa este si meniul ei doar ca nu stiu cat mananca cantitativ pt ca nu am masurat niciodata. Si orele noastre de masa sunt altele. Eventual masa de seara sa o muti mai tarziu si atunci poate nu se mai trezeste noaptea.

Ca sa nu vorbesc inutil sa ne spui de fapt ce te deranjeaza la meniul lui si atunci venim cu sfaturi concrete

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Si ingerii au nevoie de ajutor...
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

alimentarea la 3 luni

De la: Forumul desprecopii.com
URL: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=140746
Printat la: 06/08/2009

Mesaj:

Autor: iubirik_mic
Subiect: alimentarea la 3 luni
Trimis la: 06/08/2009 08:41:17
Mesaj:

la ce vrasta se poate da papala un copil ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Bine ai venit pe forum.

Daca copilasul e alaptat la san poti incepe diversificarea la 6 luni. Daca mananca lapte praf se zice ca la 4 luni dar mi se pare cam devreme.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Si ingerii au nevoie de ajutor...
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Intrebare cu privire la alimentatia la 9 luni

De la: Forumul desprecopii.com
URL: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=140602
Printat la: 07/08/2009

Mesaj:

Autor: andreiutu08
Subiect: Intrebare cu privire la alimentatia la 9 luni
Trimis la: 02/08/2009 19:11:12
Mesaj:

Buna tuturor

Noi suntem noi in acest forum. Noi, adica, mama, tata si bebe de 9 luni implinite la 27 iulie.
Prima noastra intrebare adresata voua e cu privire la alimentatia lui Andreiut. De vreo cateva zile nu mai vrea sa manance legumele la pranz, le refuza cu plans si protest. Suntem ingrijorati, desi am cam pus-o pe seama dintisorilor. Are insa deja 5 si nu a refuzat mancarea ca acum.
Despre greutate nu-i problema, are 9,370 kg.
Asteptam raspunsurile si sfaturile voastre.
Cu multumiri
Andreiut & Co.

Raspunsuri:

Autor: Roxyn
Raspuns la: 02/08/2009 23:25:53
Mesaj:

Am trecut si noi prin faza asta, pe la 7,5 luni. Solutia gasita de mine a fost sa-i pun o lingurita de iaurt in legume. Acum le papa fara probleme, in orice combinatii, dar sa aiba iaurt.



mamica de Vladut


http://www.shout.ro/user.html?u=bubuletz

Autor: mirela.d
Raspuns la: 03/08/2009 13:05:59
Mesaj:

Si la noi tot varianta asta a mers. I-am pus o perioada banana in mancare. Si am scazut cantitatea zilnic pana a inceput sa manance din nou legumelele. La nepotul meu a functionat iaurtul. Depinde de gusturile copilului.
Bafta!

Autor: andreiutu08
Raspuns la: 05/08/2009 14:27:32
Mesaj:

Buna

va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi ! Am incercat cu iaurt (Bifidus), a mancat chiar vreo cateva lingurite pur. I-am mai fiert legumele si i-am dat bucatele in manuta. A mancat singurel, dar nu ca de obicei. Totusi suntem multumiti acum.
Inca odata multe multumiri si sigur pe curand cu noi subiecte (sigur nu vom duce lipsa

Andreiutu & Co.

PS ne bucuram si de alte noi pareri, cu cat mai multe cu atat mai bine

Autor: Seeioana
Raspuns la: 07/08/2009 12:09:22
Mesaj:

Buna,

Bebele nostru are 9 luni jumate. Pana acum a avut vreo cateva perioade ca cea pe care o descri tu. Adica, a refuzat fructele, apoi a refuzat sa mananace aproape orice altceva decat lapte, etc... Am incercat, fiind disperati sa-i dam mai des, sa-i dam orice numai sa manance ceva. In final, cea mai buna strategie a fost sa-i dam mai rar. Initial manca la 4 - 5 ore, acum mananca la un interval de 6 ore. Pentru moment functioneaza foarte bine. Intre timp primeste doar de baut.

Dar asa cum s-a mai scris, nu-ti fie teama sa combini diverse chestii, pentru ca se instaleaza plictiseala si vor sa simta si alte gusturi :)

noroc si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

dragelor,baiatul meu de 1 an si o luna are 8,400 ceea ce dr- spune ca are in minus un kg.Ea mi-a dat vi-sol cu calciu.
De vreo saptamina nu mai vrea ciorbita la prinz cum minca inaite..
I-am dat alataieri pipt de pui cu iaurt si a mincat insa nu tot borcanasul de 125 mg
Ajutati-ma cu un sfat cu o sugestie..
Ce mai e nou de introdus la 1 an
A mincat ou ,peste,carne mai exact ce fruct nou se baga dupa un an???
MERSI FRUMOS DE INTELEGERE PT LIPSA DE INSPIRATIE DE LA ORA ASTA....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ioana, si noi ne incadram la categoria pana. La 1 an si 6 luni fetita mea are 10kg 200gr. Fetitei mele ii plac afinele( mai ales combinate cu branza de vaci si un strop de miere), strugurei rosii, mure, zmeura, pepene galben. Sincer eu nu am o parere buna despre suplimentele alimentare daca nu este dovedita o carenta a copilului. Renunta si la a masura mancarea pt ca nu iti faci nici un bine si oricum copilul nu va manca mai mult. Au si ei zile bune si zile mai putin bune.

Daca mai ai nevoie de alte idei de papa sigur te vor ajuta fetele de pe topic. Pofta mare sa aveti

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Si ingerii au nevoie de ajutor...
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

Mersi de sfat da nici eu nu eram de acord cu aceste vitamine fiindca eu cred ca tot mai bine se asimileaza din fructe si legume insa acum sunt disperata nu mai stiu ce sa mai fac.
Astept sa treaca luna dupaa vaccinul de un an si incep sa ii fac analizele care mi le-a zis dr.
Spunea ceva de urocultura???cum se face asta la un baiat de un an?Are legatura cu problema mea?
Atazi a facut un an si o luna si are deja 2 luni de cind are o tuse care se tot rupe de 2 luni..
NU MAI STIU CE SA II MAI DAU CA SA II TREACA!!!!!!!!!Mai sper in vreo minune de la d-zeu ...inca...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Ioana,de ce nu mergi cu el la dr sa vada ce-i cu tusea aia?Poate fi de natura infectioasa si atunci nu-i bine.
Urina pt urocultura la baietei se recolteaza in niste pungulite speciale luate de la farmacie.Ti-as recomanda sa-ti iei mai multe asa,ca eu am imbatranit 5 ani pana am reusit sa-i iau lui David urina..plus ca am consumat vreo 7-8 asa.
In rest,orice infectie sau boala,poate da inapetenta.Si inca ceva..are carenta de Ca?Pt ca si pe mine drita de fam ma batea la cap sa-i dau calciu..intr-una,intr-una,de ma tampea.La fiecare vizita ma intreba si eu ii raspundeam ca da,i-am dat!Numai sa ma lase in pace!Ei bine,fii-miu are calciu cam maricel,deci un pic peste normal.Daca i-as mai fi dat si supliment de Ca(ala de la pharco) nu ar fi fost bine deloc.(am inteles ca se depune pe rinichi)
Iar legat de vitamine.Eu acum vreau sa-i iau lu fii-miu niste vitamine,ca nu mananca(unele de la child life).A fost intr-adevar bolnav..inca mai este.Si din cauza gatului,tusei,expectoratiei..etc etc,nu mi-a mancat nimic inafara de lapte,insa si ala in cantitate mica,ceea ce a dus la o scadere destul de mare in greutate...asta in conditiile in care dupa diversificare el a pus fff greu pe el.Si nu vrea nimic,dar nimic.Am incercat sa-i dau niste supa,in ideea ca daca inghite laptele poate inghiti si supa,am incercat cu sucuri de fructe,de legume..nu vrea si pace.Acum il inteleg,ca e bolnavior,dar trebuie sa recuperam cand si-o reveni ca nu se mai poate.Am ajuns sub greutatea de la 5 luni,in conditiile in care el mai are putin si face 8!Sunt disperata,parca am imbatranit de cand e bolnav avand in vedere prin cate am trecut in ultima vreme cu el.Si inca nu s-a terminat.
Multa sanatate va dorim.

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput