bicicleta cu 2 roti, de la ce varsta?

bicicleta cu 2 roti, de la ce varsta? | Autor: Helenutza23

Link direct la acest mesaj

de la ce varsta ati luat bicicleta cu 2 roti( + cele ajutatoare) la copii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

SI PE MINE MA INTERESEAZA
AL MEU ARE 2,8 ANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

noi baietelului i-am facut-o cadou cand a implinit 3 ani.
acum are 4 si inca mai merge cu o rotita ajutatoare.in vara asta incercam sa o dam jos,ca suntem baieti mari

MAMA DE FEDE SI DANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Eu i-am luat cand avea 3 ani si 8-9 luni (pana atunci a mers cu tricicleta) una care era recomandata de la 4 ani, dar erau si mai mici, recomandate de la 3 ani. El a mers din prima fara probleme pe cea de 4+ desi era ceva mai mic.
La 2 ani, ma gandesc ca ar merge mai bine o tricicleta, cea cumparata de mine are niste centuri, sa nu fuga copilul cand intorci capul , plus un maner cu care-l poti impinge daca e cazul si un saculet in care poti pune ceva. Manerul se poate scoate. Mi s-a parut mai safe asa, sa am cat de cat un control, mai ales ca n-o foloseam doar in parc, ci si pe drum (masini etc).
Bine ca mi-am amintit, o s-o scot de la "naftalina" pentru cel mic, ca tot s-a incalzit afara.

Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Aici in Germania nu prea am vazut triciclete. Copiii mai micuti (incepand de la 1,5 - 2 ani) au asa ceva(nu neaparat atat de scumpa, se gasesc si cu 30-32e in magazinele Tchibo):

http://www.laufrad-likeabike.de/index1.html?lang=de&gclid=CKmF14u31JkCFRSRZgodMH9xWw

Sunt mai joase decat o bicicleta normala si copiii isi fac vand cu picioarele. Ii ajuta sa isi formeze echilibrul, si sunt foarte usoare si lejer de manevrat. Majoritatea trec apoi direct la biciclete fara roti ajutatoare, sau folosesc rotile ajutatoare foarte putin pt ca deja sunt obisnuiti sa isi tina echilibrul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

noi am avut tricicleta dar ni s-a furat...
nici nu il prea mai incanta. observ ca in parc nu il tenteaza tricicletele, mai degraba bicicletele. e un copil care are o bicla cu rotile cele mai mici posibile, de 12 daca nu ma insel. si e incantat sa il pun pe ea. ma gandeam in vara sa ii iau pt ca acum inca nu ajunge 100% la pedale. insa pana in vara, mai creste 1-2 cm macar :) si atunci va ajunge... si chiar am vazut unele care au shaua cu spatar, ma gandesc ca sunt mai comode.
mie mi se pare mai practic sa ii iau bicla pe care sigur o va avea si la anul pe cand tricicleta, nu... dar sa nu fie prea mic si sa nu poata pedala... nu stiu, mai ziceti cum ati facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Depinde si de copil...

Alexandru a avut de la 1.5-2 ani tricicleta si nici nu s-a uitat la ea. A inceput sa mearga cu ea cand era deja prea mare, adica la 3 ani si 8 luni ma uitam ca ii era incomod sa pedaleze, dar tot insista. Am trecut la bicicleta cu celebrele roti ajutatoare si desi e cam mare pentru el, pana la urma a preferat-o avand posibilitate sa prinda viteza

Asadar, trebuie sa vezi daca il tenteaza, mergi cu el/ ea la un magazin si vezi daca exista tentatia. Pana la urma tot copilul "decide"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka1 spune:

Noi i-am luat lui Vlad cand a implinit 4 ani. Dar rotile ajutatoare i le-am dat jos numai la 6 ani, ca atunci a vrut el.
Depinde mult de copil, de ce vrea el, intreaba-l daca vrea bicicleta "pt copii mai mari" :-), du-l la magazin si vezi daca ii place.

O zi faina,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

la trei ani.

Sper sa reusim anul acesta sa scapam de rotile ajutatoare

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

fetita mea avea tricicleta luata de mine in vara, dar e aiurea rau ca nici acum nu ajunge cu picioarele la pedale...
Ca atare, socrul meu i-a luat deja bicicleta cu roti ajutatoare...Acum, dupa o saptamana, a invatat sa stea pe ea, sa-si tina echilibrul insa foarte bine, sa puna picioarele pe pedale...si de vreo doua zile vad ca incepe sa incerce sa si apese pe pedale....in ritmul asta...cred ca-i dam drumul repede la plimbare...oricum, am si eu o intrebare: avand in vedere ca este mititica...si mi-e frica sa nu ia vreo cazatura mai rea...aveti idee unde gasesc o casca de protectie pentru varsta ei...sau ma rog, pentru aporximativ 2 ani?


Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

de la 2 ani tricicleta, de la 4 ani cu 2 roti fara ajutatoare

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput