Trucuri/idei pentru a face economii

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Nu fac economie la caldura ( am 22 grade in casa constant). Sub aceasta temperatura mie imi este frig, iar copilul meu se tavaleste mereu pe parchet. Nu vreau sa riscam vreo pneumonie si nici nu vreau sa dorm infofolita ca pe vremea lu' Nenicu.
Nu pot face economie la apa. Ala micu se spala pe dinti jumatate de ora ( as vrea eu, da atat tine robinetul deschis). Am facturi uriase la apa. Stau la curte, iar vara ma usuca apa, iarna gazul.
Lumina - de mult am zis sa cumpar becuri economice, dar mereu am lasat aceasta cheluiala pe mai tarziu.
Spalam aproape zilnic cate o masina de rufe. Nu am uscator, dar iarna chiar l-as intrebuinta.
M-as simti frustrata sa trebiasca sa dau caldura mai incet sau sa port hainele mai multe zile.
La fel de frustrata ma simt cand trec pe langa un magazin si nu pot cumpara ceva de care am nevoie, pentru ca nu am bani.
Mai grav este ca nu am bani ca inca nu am luat salariul care ar fi trebuit sa-l iau pe 15 februarie. Iar sotul nu a luat salariul de pe 25 februarie!!! Sa vedeti criza la noi!

Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz

De cate ori merg la Mc iau 100 de pliculete de pasta de tomate si le vars in sticla de acasa, 100 pliculete de sare, 100 pliculete de zahar si le pun in borcan, 100 plicuri de piper...200 de servetele
Nu plec niciodata de acasa fara o sticla mica de plastic in care scurg sapun lichid de la toaletele publice. Hartie deasemenea iau cata pot si de unde pot. Produse de papetarie de la servici.
Am observat ca daca la ora de lanci ma duc si privesc insistent mancarea unui coleg se simte si-mi ofera si mie jumate.

Ies io cumva din criza asta!



ina...ce idei beton!

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

pai criza asta este pe motiv ca lumea nu cumpara...si apoi se dau oameni afara...si etc

acum trebuie sa faceti exact pe dos....sa cumparati 2 masini ...sa aruncati tubul cu pasta de dinti la juma...etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz

De cate ori merg la Mc iau 100 de pliculete de pasta de tomate si le vars in sticla de acasa, 100 pliculete de sare, 100 pliculete de zahar si le pun in borcan, 100 plicuri de piper...200 de servetele
Nu plec niciodata de acasa fara o sticla mica de plastic in care scurg sapun lichid de la toaletele publice. Hartie deasemenea iau cata pot si de unde pot. Produse de papetarie de la servici.
Am observat ca daca la ora de lanci ma duc si privesc insistent mancarea unui coleg se simte si-mi ofera si mie jumate.

Ies io cumva din criza asta!

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby



Sper ca glumesti...
Si apropos de 'luat' servetele......de Burger King/MC/etc

0 napkins - a confident eater
0-4 napkins - a just in caser
5-9 napkins - a messy eater
>10 napkins - a thief

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Am citit cam tot ce s-a scris la acest subiect si unele lucruri chiar mi s-au parut amuzante, vorba cuiva de aici -ca sa se simta economia la pasta de dinti inseamna ca se folosesc cateva tuburi pe zi:)-
Consider ca e de bun simtul fiecaruia cate un pic - sa nu-i zic economie, mai bine ii zic atentie la consum - indiferent daca e sau nu criza, sa nu iroseasca utilitatile, sa nu cumpere mancare in prostie si apoi sa ajunga sa o arunce. (stiu persoane care aveau un astfel de obicei, sa umple cosul cu te miri ce si apoi in cateva zile multe produse ajungeau la gunoi..)
Nu e cazul nici sa devenim zgarciti, sa numaram ultimul maruntis din buzunar, nu el ne va scoate din criza sau nu ne va face mai bogati.
Evitarea risipei, un comportament de consumator rezonabil ar trebui sa fie principii normale de viata in orice conditii, nu doar de criza.
Si nu ma refer la placerile si rasfaturile de care toti avem nevoie, tot asa- indiferent daca e criza sau nu.

Un lucru bun, in ciuda crizei, este ca lumea incepe sa aprecieze resursele si sa nu le mai iroseasca. Bine ar fi daca si dupa trecerea crizei se va pastra comportamentul acesta de conservare a resurselor si a mediului.

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

http://.

Important!!!! Tb sa fim auzite!!!! Mai sunt 4 zile!!
Voteaza blogul SOS infertilitatea aici si twitter-ul Infertilitate aici pe butoanele de la cele 2 sectiuni. Pt a vota tb sa va creati un cont aici (butoanele de votare se vad dc esti logat)Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz

De cate ori merg la Mc iau 100 de pliculete de pasta de tomate si le vars in sticla de acasa, 100 pliculete de sare, 100 pliculete de zahar si le pun in borcan, 100 plicuri de piper...200 de servetele
Nu plec niciodata de acasa fara o sticla mica de plastic in care scurg sapun lichid de la toaletele publice. Hartie deasemenea iau cata pot si de unde pot. Produse de papetarie de la servici.
Am observat ca daca la ora de lanci ma duc si privesc insistent mancarea unui coleg se simte si-mi ofera si mie jumate.

Ies io cumva din criza asta!

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby


Esti cumva romanca?!

Sau a fost o bascalie ce ai scris tu acolo?

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristi_2003

noi am facut din luna a 7a de sarcina un cont al lui bebe (nu pe numele lui ca nu se poate, dar noi stim ca e contul lui bebe) si cand ne intra salariile punem acolo cam tot, lasam numai cat sa fie de facturi si mancare. si daca trebuie sa luam bani de la el din cont pentru ceva ma simt ca si cum as fura de la copil. plus ca neavand card pe acel cont trebuie sa facem transfer, asa ca nu suntem expusi la shoppingul din impuls, suntem obligati sa ne gandim de 2 ori daca ne trebuie lucrul respectiv.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wJzzMkE/weight.png


Cristina, nu este o idee foarte buna, crede-ma.Pe timp de criza cea mai neinspirata miscare este sa-ti blochezi propriile lichiditati in depozite bancare.Pe piata nu exista lichiditati( se misca mult prea multi bani ipotetici) si tu iti pui lichiditatile la dispozitia bancii?Cumpara-i ceva lui bebe daca s-au strans destui..Daca nu, foloseste faptul ca exista totusi o suma si foloseste-o ca avans pentru un imprumut .Ia tu bani de la banca si da-i dupa aceea cu taraita inapoi in asa fel incat rata sa fie cam egala cu ceea ce oricum depui lunar.
(un prieten bun mi-a raspuns zilele trecute cand l-am intrebat ceva despre criza: cumpara, cumpara si iar cumpara.Eu nu am acum bani de investit dar tu ii ai si-i dai?Tz,tz,tz...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz

De cate ori merg la Mc iau 100 de pliculete de pasta de tomate si le vars in sticla de acasa, 100 pliculete de sare, 100 pliculete de zahar si le pun in borcan, 100 plicuri de piper...200 de servetele
Nu plec niciodata de acasa fara o sticla mica de plastic in care scurg sapun lichid de la toaletele publice. Hartie deasemenea iau cata pot si de unde pot. Produse de papetarie de la servici.
Am observat ca daca la ora de lanci ma duc si privesc insistent mancarea unui coleg se simte si-mi ofera si mie jumate.

Ies io cumva din criza asta!

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby


Esti mortalaaaaaaaaaa!!!Sotul meu s-a oprit din cantatul la pian, nu stia ce se intampla cu mine, iar eu rad cu lacrimi...nu cred ca am mai ras atat de bine de ceva scris pe DC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz

De cate ori merg la Mc iau 100 de pliculete de pasta de tomate si le vars in sticla de acasa, 100 pliculete de sare, 100 pliculete de zahar si le pun in borcan, 100 plicuri de piper...200 de servetele
Nu plec niciodata de acasa fara o sticla mica de plastic in care scurg sapun lichid de la toaletele publice. Hartie deasemenea iau cata pot si de unde pot. Produse de papetarie de la servici.
Am observat ca daca la ora de lanci ma duc si privesc insistent mancarea unui coleg se simte si-mi ofera si mie jumate.

Ies io cumva din criza asta!

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby




Doamne Ina, imi trezesc copilul si sotul. Tu nu esti normala. Iaca io cu tine cred ca ies din criza. Esti buna la casa omului.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=13" target="_blank"> GARGARITA IN CONCURS ki 1 si ki 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz

De cate ori merg la Mc iau 100 de pliculete de pasta de tomate si le vars in sticla de acasa, 100 pliculete de sare, 100 pliculete de zahar si le pun in borcan, 100 plicuri de piper...200 de servetele
Nu plec niciodata de acasa fara o sticla mica de plastic in care scurg sapun lichid de la toaletele publice. Hartie deasemenea iau cata pot si de unde pot. Produse de papetarie de la servici.
Am observat ca daca la ora de lanci ma duc si privesc insistent mancarea unui coleg se simte si-mi ofera si mie jumate.

Ies io cumva din criza asta!

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby


Esti cumva romanca?!

Sau a fost o bascalie ce ai scris tu acolo?

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca



Adica romanii asa fac? Ups

je ne sais pas



Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput