retete din italia-partea II

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Buna Alex...
Te-am asteptat sa te intorci pe forum, fiindca trebuia neaparat sa-ti multumesc pentru retete. Bucataria italiana mi-era foarte putin cunoscuta (degustata-da).Pe aici am experimentat mai mult bucatarie frantuzeasca, marocana, etc. As putea spune ca, dupa ce am incercat aproape toate retetele propuse de tine, sunt fan Italia acum. Si te mai astept si cu altele( sotul meu e si mai nerabdator).........

ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tilis spune:

Multumesc, Alex!!!
Nu am apucat sa gatesc inca nimic din ceea ce mi-ai postat, dar am toata viata inainte sa-l impresionez pe sotu' cu aceste retete delicoase.
Ai o familie super si va doresc sa fiti sanatosi si fericiti.
O sa postez poze de la nunta sapt viitoare pe DC.
Te pup!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tilis spune:

Am reusit sa postez pozele, Alex (si nu numai).
Alex, nu stiu daca te-a mai intrebat cineva, dar cum poti sa faci ca aluatul pufos sa ramana pufos. Ma refer la blaturile din comert care se cam usuca daca le bagi la cuptor.
Va pup!!!


http://community.webshots.com/user/tilis100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Fratilor, Alex draga, n-am cuvinte. Am facut profiterole al cioccolato si, adevarat graiesc, pot concura cu cele de la patiseriile cele mai pretentioase. Au iesit incredibile! Nu credeam ca un desert pe care-l credeam pretentios o sa-mi iasa asa de bine. Sa fi vazut voi gogoselele mele cum se umflau in cuptior, dragele de ele! Wow!!

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tilis spune:

ALEX, UNDE ESTI!!!!
Am facut pizza si am uns blaturile cumparate din comert cu unt si nu s-au uscat!!!!
Am descoperit singura (ma dau viteaza degeaba, ca a descoperit sotu', eu doar am mancat).



http://community.webshots.com/user/tilis100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona_b spune:

Alex, bucatarul sef, trebuie sa-ti spun ca citesc cu mare pofta retetele tale .... tin minte ca am mincat candva in tr-un restaurant italian niste paste cu ciuperci, parca fetuchinii se chemau - acuma nu stiu cum se scrie dar mie mi-au placut cu parmezan deasupra ....alea cum se mai fac ? poate reusesc sa fac si eu ceva simplu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brenda7777 spune:

Buna! Pana iti scrie Alex, iti dau eu o reteta de paste cu ciuperci(simpla):
-350gr. de pasta(in aceasta reteta se folosesc pastele lungi si late de 1cm.(tagliatelle), eu folosesc de orice tip),
-1 lingura de ulei de masline,
-2 catei de usturoi tocat fin,
-1 ceapa taiata fin,
-patrunjel tocat fin,
-250gr. de ciuperci taiate felii,
-1 pahar de vin alb,
-150ml. de smantana (aici smantana de gatit este mai subtire),
-sare, piper negru macinat, parmezan ras.
Intr-o tigaie se pun la prajit, in uleiul de masline, ceapa si usturoiul.Dupa care se adauga patrunjelul, ciupercile, vinul, smantana, sare.Se amesteca si se lasa la fiert cateva minute.
Separat se fierb pastele, in apa fierbinte cu sare, cand sunt fierte se amesteca cu sosul de ciuperci, se presara piperul si parmezanul ras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

brenda7777. as vrea sa imi spui si mie o reteta pt ca mi-am cumparat macaroane colorate si mi-ar trebui reteta cum sa le prepar.thanks.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brenda7777 spune:

Maccheroni cu rosii:
-100gr. unt,
-1 ceapa taiata felii,
-2 catei de usturoi tocati fin,
-250gr. de rosii curatate de coaja,
-3 linguri de patrunjel tocat fin,
-300gr. paste(reteta este pt. 4 persoane)
-sare, piper, parmezan ras.
Se prajeste in unt ceapa si usturoiul,si cand devin transparente, se adauga rosiile taiate. Amestecati si lasati sa fiarba pt. 10min. La urma se adauga patrunjelul, sarea si piperul. Se fierb pastele, se scurg, si se amesteca cu sosul de rosii, cand le servesti pui parmezanul ras.

Maccheroni cu carnat:(pt. 4 persoane)
-250gr. de carnat taiat felii,
-4 linguri de ulei de masline,
-1 catel de usturoi tocat fin,
-2 castraveti taiati fin,
-1 lingura de patrunjel tocat,
-300gr de pasta,
-sare, piper, parmezan ras.
Se prajeste carnatul(sau se face pe gratar),si se lasa sa se raceasca.Intr-o salatiera se pun toate ingredientele din reteta, si se amesteca cu grija. Se fierb separat pastele , se scurg, si se amesteca, cu toate celelalte ingrediente, se pune sarea, piperul,si parmezanul ras.

Maccheroni cu pui(pt. 4 pers.)
-2 linguri de ulei de masline,
-300gr. de pasta,
-2 cepe mici taiate fin,
-100gr. de ciuperci taiate felii,
-2 linguri de smantana,
-250gr. de pui fiert si taiat felii,
-2 linguri de patrunjel tocat fin,
-sare, piper, parmezan ras,
Fierbeti pasta in apa firbinte si sarata, o scurgeti, si o puneti intr-o salatiera. Prajiti in uleiul de masline ceapa si cand devine transparenta, puneti ciupercile. Amestecati cu o lingura de lemn, se da focul mai mic si se adauga un pic de patrunjel, smantana, bucatile de pui. Se fierbe la foc mic pt. alte 5 min.Dupa care se pun peste paste, se adauga restul de patrunjel, sare daca mai este nevoie, piperul si parmezanul ras.

Pasta "Maria Antonietta"(pt. 2 pers.)
-160gr spaghetti,
20gr. ciuperci,taiate felii
-40gr. de peste afumat,taiat cubulete,
-20gr. de ceapa tocata,
-80ml. de smantana,
-ulei de masline,
-unt,
-masline negre,
piper, rosmarin, patrunjel, parmezan ras.
Se prajeste ceapa in unt si ulei de masline,adaugati ciupercile si pestele afumat,amestecati, si puneti si smantana cu un pic de piper. Fierbeti pastele, dupa care le amestecati cu sosul de peste si ciuperci.Cand le puneti in farfurie se presara rosmarin si se decoreaza cu maslinele negre.

Spaghetti alla carbonara(pt. 4 pers.):
-300gr. de spaghetti,
-1 lingura de ulei de masline,
-4 oua batute,
100gr. de parmezan ras,
-3 linguri de unt,
-1 ceapa taiata fin,
-250gr. de sunca,
-1 lingura de patrunjel tocat,
-sare.
Se prajeste ceapa in ulei de masline, si cand devine transparenta, se adauga sunca, amestecati si lasati cateva min. Separat se face o crema din ouale batute si parmezanul ras. Fierbeti pastele, si le amestecati cu sunca, crema de ou, cand le serviti presarati patrunjelul, si branza rasa.


Brindusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brenda7777 spune:

Maccheroni cu vinete( pt. 4 pers.):
-1 vanata de 150gr taiata felii,
-3 linguri de ulei de masline,
-300gr. de pasta,
-6 linguri de otet balsamic,
-1 lingurita de mustar,
-120gr de fasole fiarta,
-patrunjel, sare.
Pe feliile de vanata se pune sare si se lasa la scurs 30min;se trec prin apa rece,dupa care se usuca bine.Se coc pe gratar pe ambele fete,pt. 5 min.Intr-o salatiera se amesteca otetul, ulei de masline, mustarul si un pic de sare si piper.Se amesteca bine cu o lingura de lemn. Intre timp fierbeti pastele,le scurgeti si le amestecati cu vinetele, fasolea fiarta,sosul de otet, puneti patrunjelul si parmezanul ras.

Paste cu pui si praz(pt. 4 pers.):
-250gr. de paste,
-100gr. de piept de pui,
-20gr. de unt,parmezan ras.
Pt. sos:
-2 prazi,2 cepe verzi, 3 linguri de vin alb, 2dl. de smantana, 3 linguri de parmezan ras, 2 linguri de ulei de masline, sare, piper.
Puneti la prajit pieptul de pui(il prajiti pe ambele fete, il scoateti si il puneti intre doua farfurii la cald),in aceeasi tigaie puneti prazul taiat cu vinul alb si 3 linguri de apa,il lasati la fiert 10 min., dupa are adaugati ceapa verde si fierbeti alte 10 min. Se adauga smantana ,sarea si piperul si se fierbe alte 5min. Se pun toate in mixer si se obtine o crema omogena.
Se fierb pastele,in apa fierbinte cu sare,se scurg, dupa care se amesteca cu untul si parmezan ras.Se pun pe farfurii, in mijloc se pune pieptul de pui taiat felii, cu salsa de praz.

Mergi la inceput