colesterol

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Cauta prin farmacii soia, sau lecitina de soia, reduce colesterolul.

Miky & Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Ai primit sfaturi foarte complete deja, ma bag si eu in discutie si iti spun ce stiu. Daca ma repet, iertare!
Colesterolul este o grasime naturala indispensabila organismului! Permite sinteza vit.D si a bilei si e un constituant al peretilor celulelor. Intra in compozitia a numerosi hormoni, in special cei sexuali. Este produs de ficat (3/4) iar restul provine din alimentatie. Se gaseste in cantitati variabile in: carne in general, (si in sange, ficat, inima, creier, rinichi, picioare), in produsele lactate, crustacee, cochilaje, peste, oua (in special galbenus).

Colesterolul nu e solubil in sange, el circula liber prin vasele de sange. Asadar face apel la lipoproteine, care sunt de doua feluri HDL (colesterolul bun, cum i se mai zice, si care e bine sa fie in cantitati mari in sange)) si LDL (colesterolul rau, care nu trebuie sa depaseasca o anumita valoare, deci sa fie scazut in sange). Acesta din urma LDL, produce arteroscleroza, care ataca arterele mari si mijlocii: aorta, arterele coronare, arterele membrelor si arterele cerebrale. Aceasta boala produce, cum a mai scris cineva, infarcturile, atacurile cerebrale, si angina pectorala. De aceea trebuie urmarita cantitatea de colesterol din sange.
La analizele de sange colesterolul poate fi dozat: colesterolul total (care contine si pe cel bun si pe cel rau) si a carei valoare normala este de mai putin de 2g/litrul de sange.
Printr-un examen aprofundat se poate doza de asemenea colesterolul bun (HDL) care trebuie sa aiba o valoare de mai mult de 0.35 lg/l. Iar colesterolul rau sa fie sub 1.6 g/litrul de sange.
Daca valorile colesterolului total este de mai mult de 2g/l. atunci e vorba de hipercolesterolemie (ceea ce inseamna SOS pt sanatate).

Sfaturile dietetice le-am cules special pt tine de pe un site de sanatate : in linii mari alimentatia trebuie sa contina cel putin un fruct pe zi, (deci cu cat mai mult cu atat mai bine), legume,rosii care sunt antioxidante, peste gatit in abur, sau la cuptor, eventual in sos de vin alb. Atentie la prajeli, la grasimile animale (adica untul, untura). Preferabil sa se foloseasca margarina vegetala pentru tartine. Pui prajit,(nu gaina care e grasa), curcan, dar sa nu se consume pielea. Se poate consuma din belsug pestele provenit din marile reci: ton, sardine, somon (bineinteles natur)dar si orice peste slab. Pepenele galben este recomandat cat mai des. Oul fiert: e preferabil sa se consume albusul. Nu mai mult de un pahar de vin la masa. Evitat alcoolul (tuica, whisky, etc). Apa gazoasa care contine saruri minerale indispensabile. Salate ,castraveti acri, jambon slab, ciuperci, sucuri naturale de rosii, portocale, mere. Masline.Branza slaba, iaurt natural (nu cu fructe si nici indulcit), lapte degresat, paine integrala de preferinta. Muschiul de miel, nu cotletul. Escalope de vitel. Piept de pui, dar nu prajit.Carne de vita slaba. Cartofi in abur sau fierti (nu prajiti). Orez nature. Soté de vita cu legume, compoturi de fructe sau fructe in sirop, Miere, dulceata, Cafea, Brioche pt micul dejun (dar evitate croissantele). Inlaturate: chipsuri, alune, fistic, cheeseburger, cascavalul care e gras, grasimi animale, biscuiti (contin grasimi) ciocolata (desi din cand in cand se mai poate face o exceptie), alcool.
Sper sa te ajute sa intocmesti un meniu variat ; ceea ce e important pt sanatate, caci se stie ca trebuie sa consumam zilnic din cele 6 grupe de alimente:
1. carne, peste, oua
2. produse lactate
3. cereale si feculente (orez, porumb, grau si derivatele lor)
4. fructe si legume
5. glucide ( in zahar, in fructe, in dulciuri)
8. Grasimile (recomandate cele vegetale: uleiuri de masline excelent, de porumb,de floarea soarelui) pe care le gasim oricum si in carne, lapte si derivatele din lapte, in cantitati variabile(unt, smantana, cascaval, branza grasa, laptele integral).
7.. Apa, lichide in general (aportul de apa echivalent la 1.5 l/ zi, restul pana la 3 l. il extragem din alimente). Sfaturile date tin cont de alimentatia diversificata, si de unele mici placeri (de aceea e specificat nu mai mult de un pahar de vin la masa ori ciocolata uneori).
Mult curaj! Ce vroiam sa mai intreb: dar medicul cand i-a recomandat sotului tau regim, nu a stiut sa ii dea niste sfaturi, nu are si el o lista in fotocopie la indemana pt a indruma bolnavii?
Pe internet cred ca ai mai putea gasii ceva sfaturi, daca cauti cuvantul "colesterol", "dieta","regim"....
Scriam mai inainte despre soia, ori lecitina de soia, nu stiu cum este de gasit in Ro, aici este in cutii, ca niste boabe marunte si se inghite inainte de fiecare masa cate o lingura ,parca, cu un pahar cu apa! Nu are gust, si se pare ca are un efect benefic in reducerea colesterolului din sange. Oricum e bun, si daca nu ai colesterol. Se mai gaseste si sub forma de gelule de inghitit! Intrebati la farmacie, sunt sigura ca se gaseste.

Sanatate si sa auzim de bine!

Miky & Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michandro spune:

Tia, stai linistita. Trigliceridele sunt intr-adevar mari, insa ele variaza mai mult decat colesterolul. Vreau sa spun ca scad si cresc mult mai usor decat colesterolul. Oricum, trebuie sa aiba grija de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Samsara,

multumesc mult pentru sfaturi... Dr. la care a mers sotul meu este generalist dar l-a trimis la un nutritionist, care sa-i evalueaze regimul in functie de varsta, inaltime, greutate, etc. Am reusit sa prindem o programare pentru miercurea viitoare, pana atunci vom tine cont de sfaturile voastre... Spuneai de colesterol ca intra in compozitia unor hormoni... sexuali. Am inteles bine? Poti sa-mi spui mai multe, daca stii? Noi ne chinuim de ceva vreme sa avem un bb... Poate suna ciudat, dar cand am citit ce mi-ai scris tu, m-am gandit imediat daca are sau nu o legatura... Te pup si multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Sigur am inteles bine, tot ce ti-am scris e extras din cursuri medicale. Deci colesterolul fabricat in mod natural de organismul nostru,in principal in ficat, (si nu cel aportat prin alimentatie de produsele de origine animala) este necesar functiunilor vitale ale organismului. Este utilizat pt fabricarea hormonilor produsi de glandele suprarenale, de catre ovare si testicule. Dar nu as stii sa iti dau mai multe explicatii! Cert este ca producerea hormonilor tine de glandele endocrine, si ca seful de orchestra este hipotalamusul care se afla la baza creierului si comanda toate glandele incepand cu hipofiza. Sper sa scriu corect , eu le-am invatat in franceza.

A propos de trigliceride, ele sunt veritabilele grasimi care circula in sange si a caror valoare crescuta poate fi cauza bolilor cardiovasculare (ce afecteaza inima si vasele de sange) precum si a pancreasului.

Dar cred ca medicul la care aveti programare in curand va va da toate indicatiile. Daca va doriti un bb, de ce nu faci o vizita la un medic de specialitate si sa va puna pe drumul cel bun. Corpul nostru este atat de complex! O istorioara: fratele meu era ingrijorat ca nu face copii, a mers la medic si i s-a spus ca are o problema si trebuie musai sa faca un tratament! Caci altfel i se dadeau 1% sanse! Si cand se pregatea el voiniceste sa inceapa tratamentul, sotia lui a ramas insarcinata! Acel 1% s-a produs, minune! Acum are o fetita de toata frumusetea si apoi nevasta-sa nu mai stia ce sa faca sa nu mai ramana insarcinata, daca se lasa in voia soartei: anul si carlanul cum se zice. Noroc cu vremurile astea noi, si cu anticonceptionalele! Asa ca, vezi si tu ce zic medicii si in nici un caz nu dispera!

Va tin pumnii miercuri!

Mihaela & Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Multumesc din suflet Samsara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns talexia spune:

Ma bag si eu cam la spartul targului...
Am avut aceleasi probleme cu colesterolul si trigliceridele si tensiune mare. Regimul alimentar este necesar dar nu suficient. Este extrem de necesara miscarea. Chiar facuta in casa. Un sfert de ora pe zi, cel putin. Daca vrei amanunte...
Nu mai stiu acum in ce stadiu mai sunt, dar atunci, cand m+am dus la control dupa cateva luni, doctorita mi-a spus simplu ca ea nu intelege ce s-a intamplat si ce am facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Talexia,

la asa o problema, nu este niciodata la spartul targului ... sa inteleg ca ai tinut regim, dar ai facut si miscare? noi facem miscare la fiecare sfarsit de saptamana, ne plimbam in parc pe jos sau cu - el si rolele - eu . Si in timpul saptamanii mai iesim, poate o data sau de 2 ori, depinde de vreme.

Lunea viitoare merge la nutritionist... Sunt tare curioasa ce o sa-i recomande!

Tu ai mai repetat analizele? Sotul meu nu le-a facut niciodata, acum a fost pentru prima oara (bravo dr. care s-a gandit sa-i dea sa faca asa ceva) si inca nu stim daca este ereditar sau o predispozitie la asa ceva, ca mancarea grasa nu i-a placut niciodata.

pupici si multumesc mult de raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns talexia spune:

Oaau! Facem un barter?! Io va zic cum sa faceti cu colesterolul si tu ne inveti sa mergem pe role! Hm?! Sotia mea e disperata sa mearga pe role si si eu, recunosc ca tare mi-ar placea. Cu toate ca cred ca eu sunt un pic cam bosorogut sa mai invat acum. Da' sa revenim...
Da, am facut si miscare, da' in fiecare dimineata. Min. un sfert de ora. Putina incalzire, cateva exercitii de mobilitate si apoi cateva pozitii combinate cu un piculet de yoga. Faza cu miscarea facuta in weekend nu tine. Aia ajuta psihicului f. mult, dar pt trup e cam putintel. Si eu sunt f.f.f.f. curios ce-i spune nutritionistu'. Mergi pe mana lui o luna... Da' oricum, daca spui ca sotului tau nu-i plac mancarurile grase, cred ca-i vorba de o predispozitie a ficatului de a fabrica colesterol in exces. Samsara7 ti-a scris niste chestii utile. Hai sa vedem ce zice nutri', ce e sotu' dispus sa faca, si mai vedem. Ca e cam mult de explicat cu gimnastica si poate el nici nu vrea sa faca... Daca crezi ca pot fi util cu ceva, da-mi de stire pe PM, ca eu intru de regula pe Parintii intreaba. La Disc. gen. am ajuns din intamplare.
Ref. la ultima intreb.: da, le-am facut de mai multe ori. Nu in ultimul timp. Si chiar cred ca ar trebui, pentru ca ma simt cam chiaun... Ca de vreo juma' de an mi-am abandonat gimnasticile... Fac miscare, tot plimbarici ca voi, da' nu cu rolele, nici cu bicicleta, ci cu ... carutu' cu bb de 4 luni, manca-o-ar tata de soricel mic ce e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns talexia spune:

Ce a zis nutritionistu'??! Ati fost ieri la el, nu?

Mergi la inceput