colesterol

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Veronicai spune:

Cura cu boabe de mustar

Pentru scaderea colesterolului din singe va propunem o cura cu boabe de mustar: de 3 ori pe zi, cu 30 de minute inainte de mesele principale, se inghite cite o lingurita cu boabe de mustar (se gasesc la Plafar). Boabele se pun pe limba si se inghit ca medicamentele, cu apa, fara a le zdrobi.
Dupa 3 saptamini de cura, nivelul colesterolului ajunge la normal, iar dupa 4 luni se normalizeaza si lipidele din singe.
Acelasi efect se obtine si cu tarite de griu, care se consuma in acelasi mod ca boabele de mustar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michandro spune:

Revin cu cateva informatii. Colesterolul se poate face din mai multe cauze, cum ar fi: alimentatie defectuasa, stres, mostenire ereditara. Toate cele trei cauze sunt frecvente. Nu toata lumea care are colesterolul marit este grasa. Sau mananca excesiv de gras.

Regimul pe care l-a tinut mama a ajutat-o sa ajunga la limitele normale (doar cu colesterolul si trigliceridele, la lipidemii mai avea de "munca", insa foarte putin). De slabit nu a slabit cine stie ce. Dar important este ca a scazut de la valori de peste 400 - 600 colesterolul si peste 1800 trigliceride (maximul fiind de 140) la valori cat de cat normale. Este si acum sub control medical, luni chiar va veni in Buc. pentru noi analize.

Din cate stiu eu (din experienta cu ambele mame si a mea prorpie - ca si eu am colesterolul maricel) medicamentele sunt recomandate numai in valori foarte mari (peste 300). Vorbesc de medicamentele propriu-zise, nu de cele naturiste. La valori mai mici se recomanda numai regim si eventual ceva naturist. Foarte important este regimul alimentar care trebuie sa devina un mod de viata (din pacate).

Acum, nu stiu ce sa zic despre oul de prepelita sau alte cure naturiste. Stiu doar ca usturoiul este foarte bun, in general, nu numai pentru colesterol, ca otetul de mere este bun, ca oul de prepelita nu contine colesterol (insa nu stiu daca are si efect benefic). Banuiesc ca mai sunt si alte remedii, insa, indiferent de cura, incercati sa luati numai ceva care sa nu dauneze organismului.

Sfatul meu este ca pe langa orice tatament naturist sa se tina si un regim alimentar sarac in grasimi animale pentru ca daca organismul are tendinta de a produce colesterol "rau" (exista o componenta "buna" a colesterolului si una "rea", insa nu intru in detalii), nu trebuie sa-i mai dam si noi mai mult colesterol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Fetelor... sunt impresionata de promptitudinea voastra si de informatiile primite ... sunt extraordinar de utile. Va multumesc din suflet

Iubitelul meu va trebui sa tina regim vreo 2 luni, apoi sa repete analizele. Daca tot nu ies bine, inseamna ca este ceva ereditar si va trebui sa controleze nivelul colesterolului cu medicamente

Va pup si va multumec mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michandro spune:

quote:
Iubitelul meu va trebui sa tina regim vreo 2 luni, apoi sa repete analizele. Daca tot nu ies bine, inseamna ca este ceva ereditar si va trebui sa controleze nivelul colesterolului cu medicamente


Nu inteleg de ce trebuie sa traga concluzia ca este ereditar? In cele doua luni de regim se poate sa nu se inlature toate cauzele cresterii colesterolului (stres, sedentarism...). Pe de alta parte, poate sa fie ereditar si organismul sa rasopunda la regim (in cazul meu, dupa o luna de regim colestrolul a scazut, dar ereditarea a ramas ).

Nu e bine sa se recurga asa usor la medicamente! Ce valoari i-au iesit la analize? Mama mea va lua medicamente toata viata, insa la ea valorile erau excesive, mai are probleme si cu inima (si din cauza colesterolului) si mai este si varsta inaintata. Nu cred ca este acelasi lucru si in cazul sotului tau! Medicamentele pentru colesterol / lipidemii afecteaza ficatul. In prima luna de tratament (doza de soc - dubla decat va trebui sa ia mereu), mama a avut probleme cu ficatul. ATENTIE foarte mare la medicamente!

Incercati sa faceti un efort si sa tineti un regim alimentar mai strict in cele 2 luni si dupa aceea sa mai eliminati din alimentele periculoase: carnea de porc, prajeli grele, cascaval sau branzeturi grase (Almette, etc), galbenusuri de ou... Si nu cred ca va fi nevoie de medicamente.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

sotul meu lucreaza la o firma de medicamente si 90% din angajati sunt medici... ei i-au spus ca daca nu scade dupa 2 luni de regim, inseamna ca e ereditar si s-ar putea ca regimul alimentar sa nu fie suficient pentru reducerea colesterolului. azi merge la alt dr, sa vedem ce spune. oricum pana nu vedem rezultatele de dupa regim, nu ia nici o pastila. multumesc mult. uite si rezultatele:

colesterol total = 252.90 (normal <200)
colesterol HDL = 42.30 (normal >55)
colesterol LDL = 75.80 (normal <130) --> asta e singurul care a iesit bine
colesterol VLDL = 134.80 (normal 10.0 - 30.0)
trigliceride = 674.0 (normal <150)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Tia,

acum mi-am scos si eu analizele de la dosar!!!
Am spus o prostie la colesterolul general, care tre´sä fie sub 200, nu 250...eu am 261 la general....am incurcat putin oalele.
Dar la mine scrie cä HDL trebuie sä fie intre 40 - 60 asa cä la sotul täu este bine...iar la LDL, sub 150, nu 130!!! ( eu am la ästa 194...)
VLDL nu il gäsesc la mine...in schimb, eu am la Trigliceride 90...
Dar cel mai tare este cä am mult Fier in singe...35,5, maxima fiind de 26...si nu stiu de ce...m-a trimis la raze, bänuind cä am pietre la rinichi, dar este totul perfect ....de aici concluzia cä sint femeia de fier, cu ajutorul lui, am sä gonesc colesterolul ästa räu!!

Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Doamna de fier hi hi hi

Limitele normale le stabileste laboratorul si pe buletinul de analize scrie normal <130 la LDL. pentru HDL, limitele normale sunt diferite pentru barbati si femei, la barbati din pacate normal este >55, iar intre 35 si 55 inseamna risc moderat.

te pup si vezi ce faci cu fierul ca vin ploile cu fulgere

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michandro spune:

Un colsterol de 250 nu e foarte mare. E mai mult decat normal, dar nu foarte mare. Acum, normalul se stabileste de fiecare laborator in functie de scara folosita. In general se precizeaza ceva intre 220 si 240. Sunt foarte importanta varsta si sexul persoanei. La tineri se recomanda sa fie sub 200, chiar daca maximul admis e mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Acum am venit de la cabinet si exact acelasi lucru l-a spus si doamna dr, ca nu e asa mare colesterolul, pe ea speriat-o rezultatul de la trigliceride care este muuuult peste limita normala . N-are voie dulciuri si nici , nici macar o bere ca baietii si l-a trimis la un nutritionist...

Pupici fetelor si va multumesc din suflet pentru ajutor Va doresc un week end minunat

Mergi la inceput