Scutece refolosibile

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns wrapmama spune:

Buna. Bic, scutecele se pot usca pe calorifer sau pe un uscator de rufe pusa in fata caloriferului in timpul iernii. Aceasta nu este o problema de loc. Si spalatul e simplu. Se gaseste soda de rufe, care este foarte ieftin si mult mai ecologic decat detergentii normali pline cu aditivi si enzime.

Sunt de acord cu tine ca scutecele cu buzunar (pocket diapers) sunt foarte bune, si eu folosesc din acestea (Bumgenius)

Cred ca risipa de energie si poluarea la producerea scutecelor de unica folosinta este mult mai mare decat poluarea cauzata de confectionarea scutecelor refolosibile si spalatul lor, in special, daca folosim detergenti ecologici si spalam in mod ecologic, adica cu masina de spalat plina. Trebuie sa ne gandim si la proportii: in loc sa folosim mii de scutece de unica folosinta, folosim numai 15-30 de scutece refolosibile, care se descompun repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Fetelor, va admir hotararea de a pastra mediul mai curat.

Eu n-as fi fost in stare. Am scapat de pampersi (x2 copii). Uneori "productia" lor mirosea atat de urat incat cu 2 degete duceam pampersul de unica folosinta direct la ghena. N-as fi fost in stare sa spal asa ceva. Iar ca sa fie mai ecologic, sa depozitez pana strang de-o masina plina? brrrr Pana si copilul il bagam sub dus sa se ia grosul...

Asa ca toata admiratia ca puteti sa faceti asta pt. mediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mika12 spune:

Wrapmama, tocmai am descoperit pe blogul tau subiectul consacrat scutecelor lavabile, numai cuvinte de lauda!

Poti sa pui adresa si aici?

Sunt convinsa ca daca subiectul este abordat pe acest forum, mamicile care se vor consacra scutecelor lavabile vor fi din ce in ce mai numeroase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Alte optiuni la scutecele de bumbac ar fi astea:
http://www.seventhgeneration.com/baby-products/special-offer?gclid=CP3jpuqwopgCFQFqxwodPi1HmQ

http://www.treehugger.com/files/2005/12/gdiapers_the_ne.php

Nu sunt neaparat cu mult mai bune pentru mediu decat cele conventionale, dar ajuta un pic si din cate am citit, ar fi cam pe aceiasi linie cu cele de bumbac in ceea ce priveste protectia mediului...

Ca avantaje pt bebe, sunt non-toxice si hypo-alergene...




“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Scutecele Seventh Generation difera de scutecele conventionale su un singur lucru: exteriorul nu contine clor. In rest, toate ingredientele: acel gel abosrbant si plin de chimicale si care nu se descompune in groapa de gunoi.
Singurele scutece de unica folosinta care sint cu adevarat absorbite de pamint sint Tushies. Noi le-am incercat, dar sint foarte scumpe si foarte proaste.



Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Eu admir pe oricine vrea sa foloseasca scutece refolosibile! Eu iubesc planeta asta si fac totul sa nu o murdaresc dar pana la spalat scutece, nici macar nu vreau sa ma gandesc cum ar fi si nu sunt genul care sa ma ingretosez la vederea a niste poop , dar totul are o limita.
Cand tragea Aidan niste poopsi de cantarea pampersul 10 kile nici prin gand nu imi trecea ca da, ar fi bine sa spal tot caca ala .
Deci jos palaria pt cine se incumeta!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wrapmama spune:

Mika, ma bucur ca ti-a placut blogul meu. Adresa este trecuta la profilul meu, oricine o poate vedea.

Blackpanterro, cu cativa luni in urma si eu am spus exact acelasi lucru ca si tine, ca eu nici nu ma gandesc sa spal scutece. Si iata ma facand acest lucru cu mare bucurie de cateva luni. Spalatul scutecelor refolosibile nu este un mare lucru de loc. Folosesc hartie de protectie, care este biodegradabila si se arunca in toaleta cu continutul cu tot. Deci pe scutec nu prea ramane mult de spalat, iar spalatul nu fac eu, ci masina de spalat. Eu numai le clatesc putin ca sa le pot depozita 1-2 zile pana la spalare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

va multumesc tuturor pt informatile pe care le-ati scris, m-am mai luminat in ceea ce priveste utilizarea lor, nu imi pare f greu din ce imi ziceti voi

eu nu fac aceasta alegere pt mediu ( sunt atatia poluanti mult mai mari si mai importanti decat noi), dar daca pot sa dau si eu o mana de ajutor pt un aer mai bun si un mediu mai sanatos pt copiii mei, o fac cu placere

o intrebare: de ce nu trebuie spalate cu detergent?

wrapmama, am citit blogul tau, iti multumesc pt informatii, f utile
vreau sa stiu tu de unde ai cumparat chiloteii?
si soda de unde o iei? o folosesti in aceeasi cantitate ca si detergentul?
din pacate eu nu stiu maghiara , stiul respectiv livreaza in ro?
in alta ordine de idei, daca ai putin timp sa vb pe mes, ti-as fi recunoscatoare, id-ul meu de mess este irinabratu

am vazut multe fete din sua, care au raspuns, stiti vreun site care sa livreze in ro si sa nu ma jupoaie?

Iriss mami de Yvonne-Maria (05.02.2007) si David-Alexandru (08.08.2008)
www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">Poze
Aventurile strengaritei Yvonne

Bazar pt Sonia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wrapmama spune:

Iriss, scuze ca reationez numai acum. N-am mai citit aceasta tema de mult, si nu am observat replica ta. Te-am adaugat pe lista mea de messenger, si-ti raspund cu placere la intrebari.

Scutecele se pot spala si cu detergentii normali, nu numai cu soda de rufe. Ideea este, ca soda de rufe este mai buna din punct de vedere ecologic, pentru ca nu contine aditivi si de toate, ca si detergentii normali.

Eu mi-am cumparat o parte din scutece din Statele Unite, iar cateva am cumparat de la ebay.co.uk. Scutecele pe care le am de pe ebay se pot cumpara si in Ungaria.
Soda de rufe o iau dintr-un magazin casnic. De obicei folosesc 50 ml de soda si 50 de ml detergent normal la fiecare spalare, si in locul balsamului de rufe pun otet, pentru ca otetul dilueaza resturile de detergent din scutece (si din rufe).
La care site te referi cand intrebi daca livreaza si in Romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cezara08 spune:

M-am hotarat sa intru si eu intr-un final in discutie..

Recunosc ca ideea de a renunta la scutece de unica folosinta mi-a venit inca de la primul copil cand ma uitam cu groaza ca arunc sute de plastice in gunoi..dar habar nu aveam ca exista scutece refolosibile moderne sau ca se gasesc in Romania
nici nu stu daca se gaseau in Romania in 2005 ca eu am vazut prima data Kushies la Miniblu in 2006 cand i-am cumparat lui fiu-miu scutece speciale de inot de la ei.

En fin, acum la al doilea copil sunt decisa sa incerc varianta asta. Am citit cate ceva despre ele, mi-am si comandat unele, iar azi a venit acasa primul colet cu sctutece Cotonea - eu am omis faptul ca ele se poarta cu chilot de protectie (nu sunt all in one) iar ei pe site nu zic nimic de chilotel de protectie si cred ca ii sunt si putin cam mari lui bebe care are doar 2 luni (am gasit din acelea ajustabile chipurile care merg pt mai multe marimi dar orisicat nu se pot potivi si la bebe de 2 luni si la bebe de 10-12 luni)

Ideea e ca am schimbat copilul, l-am pus la san si la primul pipi ne-am udat amandoi pana la piele...acuma eu stiu ca fara chilotel de protectie asa se intampla dar e normal sa treaca prin material asa de repede? Sunt acolo cateva straturi groase de bumbac..

Pe scurt, cele care ati folosit vreme indeluingata astfel de scutece, va rog sa imi spuneti daca chiar se uda scutecul din interior de la primul pipi? Sau e vorba de calitate? Si care tip ar fi mai potrivit pt bebei ff mici care fac pipi des? All in one? Pre folds?

Mercic

Cezara



Mergi la inceput