Somnul de zi. Ce parere aveti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Buna!...n-am inteles, ce anume duce la cosmarurile de mai tarziu: lipsa somnului din timpul zilei sau al noptii? Si eu am aceeasi problema ca si zizee... Tudor are sase luni si nu vrea sa doarma in timpul zilei. Deloc. Imi mai adoarme in brate dupa supt, cateodata, dar daca incerc sa-l pun jos, se trezeste instantaneu...In timpul noptii doarme de la 22 la 8, cu pauzele de rigoare pt supt..vreo 3-4 Dar nu e treaz-treaz...e un somn activ...in care papa si adoarme imediat. Insa ziua...de maine ma voi lupta cu el sa doarma... Somn usor tuturor.:)
Florina & bb Tudor (6 luni si-un dintzishor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo spune:

Conteaza somnul per total. Este important sa doarma per total atat cat trebuie pentru varsta lui. Si hai sa zicem ca daca un bebe la 6 luni ar trebui sa doarma 14.30, sunt multumita daca doarme macar 13 hai sa zic chiar 12 dar cand doarm 9, 10 ore eu zic ca e cazul sa fac ceva!
Plus ca in orele alea multe cat e treaz copilul e si mai usor iritabil si marait ca e obosit..

O idee pentru cei care se trezesc dimineata devreme, cam cand se lumineaza, ar fi sa va asigurati ca nu lumina il trezeste. Bebe al meu se culca pe la 10 si se trezea pe la 7 dupa ce se lumina afara. Asta pana cand m-am prins ca face foarte bine diferenta intre zi si noapte (ziua dormea doar in reprizele alea de jumate de ora). Astfel ca dupa ce se trezea sa suga, pe la vreo 6, lasam jos jaluzele si asa mai dormea pana pe la 9 sau chiar 10!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Mercic Zizee, cred ca eu nu o sa reusesc sa fac asa ceva pentru ca sotul meu scumput nu suporta s-o auda plangand, asa ca ma indoiesc ca o sa fie de acord cu ceva...totusi, o sa incerc sa-l conving...
as vrea sa te rog, daca nu te superi as dorii sa te mai intreb cate ceva pe mail, daca-mi poti scrie la roxana.lilea@polyinvest.ro sa-mi dai adresa.
te-am pupicit
somn usor si bun la bebei


Roxana L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

Roxana, vezi ca te-am emailat pe priveu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Eu am lipsit 2 saptamini caci Mariuta a fost bolnva, dar iti raspund acum. Si Maria cind era mai mititica nu dormea peste zi decit 1/2 de ora, dar dormea tun.
Incetul cu incetul, cam de pe la 2 ani a inceput sa doarma mai mult 1 sau 2 ore, dar trebuie sa stau linga ea. O sa vezi ca incetul cu incetul se obisnuieste cu somnul de peste zi.
Noi am reusit sa o facem sa doarma mai mult pentru ca o scoteam afara cam de pe 10 a.m. si pina la 13 sau 14.
Acum e la cresa si s-a obisnuit sa doarma peste zi cam 2 ore dar se trezeste si dimineata, acum ca masina e defecta o trezesc la 6 si 1/2, iar aseara a dormit de la 18:30 si pina dimineta, cind nu vroia sa scoale.
Rabdare, rabdare si mult aer.

Sa fim fericite

Mergi la inceput