Somnul de zi. Ce parere aveti?

Somnul de zi. Ce parere aveti? | Autor: zizee

Link direct la acest mesaj

Buna, tot eu sint!(ca-n reclama ai tembela) Si tot despre somn vorbesc...
Ma lamentam pe forum acum citeva saptamini ca fetita mea, care va avea 1 an pe 6 noiembrie, nu mai doarme bine in timpul noptii de pe la virsta de 9 luni. Urmind sfaturile pediatrului de a o reinvata sa adoarma singura marind zilnic cu un minut perioada de timp dupa care sa reactionam la plinsetele ei, am ajuns la rezultate multumitoare, as spune. E drept, nu mai doarme de la ora 21 pina a doua zi la 9 ca atunci cind o luam in timpul noptii la noi in pat unde si raminea pina cind se trezea. Acum adoarme in jur de ora 22.00 si se trezeste in jur de ora 7.00 dimineata, dar doarme singura in patutul ei fara se mai scoale peste noapte (de cele mai multe ori).
Insa problema pentru care va solicit ajutorul este somnul de peste zi. Asadar, sculata de la ora 7 dimineata, fetita mea nu vrea sub nici o forma sa doarma in timpul zilei, oricit ar fi de obosita. Si este! De adormit adoarme, in brate la mine ori kiar in patut, insa nu doarme decit 10 minute!!! (Pina acum citva timp dormea in reprize de 30 de minute - stiam deja ca este foarte putin dar daca medicul pediatru caruia i-am vorbit de asta nu s-a ingrijorat, am acceptat situatia caci nu am avut incotro.) Nu pot sa identific nici o cauza pentru care se scoala dupa 10 minute: foame sau sete nu ii e, dureri nu are fiindca daca o iau din patut are chef de joaca... Ce pot face?
Cum pot afla cauza sau ce semnificatie are acest comportament? De asemenea, ce consecinte pentru dezvoltarea ei ar putea avea? Risca sa devina un copil nevrotic? Cum s-ar putea remedia? Daca cineva a trecut prin asa ceva cu bebe si a avut sfaturi competente si ajutor, il rog sa-mi scrie.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala spune:

buna zizee, nu cred ca fetita ta risca sa devina un copil nevrotic; poate trebuie sa tii cont de faptul ca in cele 10 minute copilul se odihneste foarte bine. Mi s-a intamplat si mie de cateva ori ca pustiul sa atipeasca 10-15 min si sa nu mai doarma dupa aceea de loc. Ai rabdare cu ea, incearca sa o scoti la plimbare cat mai mult si vei avea rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Nu te ingrijora!Copiii au si toane de genul asta!Si veve cind avea vreun an incepuse sa nu mai doarma la prinz;adica adormea frinta si-n 10 minute o vedeam ca se ridica brusc si gata somnul!Uneori o mai luam in brate imediat si-o adormeam la loc,dar trebuia s-o tin asa si sa nu misc un pai;altfel se trezea si la joaca..Am lasat-o asa o perioada pina a ajuns-o oboseala un pic dupa care si-a revenit de la sine.Acum (1 an si 8 luni)are zile in care doarme si cite 4 ore la prinz.
Asta e!unii pitici sunt mai activi decit altii si cind mai descopera si mersul in picioare sau in 4 labute si alte chestii nu prea le mai vine sa renunte la ele pt.nani.....

Smile! It's free therapy...www.wtv-zone.com/PageBreak/MSNTV/flashbf.gif" border="0">
Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

in primul rind daca bebica are asa o fata de copilas sanatos,activ, mincacios si, scuzati, cacacios, nici un pediatru nu se va ingrijora; noi ne punem tot felul de probleme si pt ca ii comparam cu alti copii, ufff; ale mele sint/erau prea grase, a ta e prea vioaie, de ce ale mele nu-s asa?!etc...si el mele au avut faze cu zile in care dormeau bustean, apoi o luau razna, si eu dupa ele....dar daca zici ca are abia un an sa stii ca si dintii si mersul o pot agita, si poate ca se va mai linisti dupa ce se vor termina "aventurile", evenimentele astea si programul va avea o rutina pe placul ei si o va obosi corespunzator; apoi vor incepe sa viseze in somn si alte daravele; nu vreau sa te sperii ci doar sa te incurajez sa iei lucrurile asa cum sint si sa nu iti faci griji degeaba cit timp copilul e ok in felul lui! si sa speri ca atunci cind va stii sa meaaga si va face mai multa miscare, de ex, va dormi mai bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Zizee, eu am fost un copil ca al tau! Si apropos, la multi ani!, sa fie sanatoasa si voioasa.
Mie nu mi-a trebuit inca din frageda pruncie somnul de dupa masa. Din pacate, nu m-a inteles nimeni si ca urmare m-au fortat sa dorm cu tot felul de tertipuri, dintre care cel mai valabil dar si cel mai daunator s-a dovedit a fi leganatul pe picioare.
Nu stiu ce sfat sa-ti dau, decat sa te asigur ca prin prisma propriei mele experiente, nu am avut nevoie de somnul de zi si ca pentru cei care n-au inteles asta (mama, tanti) am fost o corvoada din punctul asta de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

Si Daria a avut mai multe perioade cand nu dormea ziua. Incepand de la 3 luni le-a tot alternat. Dupa lupte disperate de-o parte si de alta am cedat eu. In sensul ca am lasat cum a vrut SEFA. Cand a fost sa doarma apai dormea si gata fara prea multe leganari si alea alea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

Multu frumos pentru sfaturi si incurajari!
Si eu ma gindesc sa o las sa faca asa cum simte ea (de fapt parca am de ales? ) dar la naiba, cind citesc prin cele carti ca la 1 an bebe doarme in jur de 15 ore din 24 si cind compar cu cele 9 ore ale ei din timpul noptii + 1 ora maxim din timpul zilei... imi vine sa-i dau cu eter pe sub nasuc. Plus ca si mie personal taaare mi-ar prinde bine cite o pauza de-un pic mai mult de 10 minute
Eu de sperat, sper sa fie o kestie trecatoare. Dar nici din cautat idei noi nu ma opresc. Multumesc, lala, pentru sugestia cu statul pe-afara cit mai mult - din pacate cred ca asta cu adevarat ii lipseste si-o sa incercam sa amelioram situatia. In cazul in care mai sint alte idei, va astept numerosi(oase).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Draga zizee, spune-mi si mie cum de-ai invatat-o sa doarma noaptea???/
Maria mea(1,10) nu mai doarme o noapte fara sa se scoale in cel mai bun caz de 2-3 ori si in cel mai rau de 10-15 ori(parol, nu exagerez), deci nu a mai dormit normal de aproape 1 an si 2 luni, eu sunt exasperata si foarte obosita, ea este fresh...daca a ta nu doarme ziua, in schimb a mea doarme o ora, 2 si chiar 3 accidental...dar asta numai de cateva luni ca a trecut si ea prin faza cu nedormitul ziua..dar este si foarte rasfatata...ea adoarme cu degetul in gura(acum cu chiu cu vai, cu suzeta) si cu mana cealalta in parul cuiva(al meu, in speta) ma trage de inebunesc si dac-o cert imi face mai-mai, si pe urma iar trage(nu vrea dar asa face) si nu stiu cum s-o dezvat de acest obicei(am incercat sa-i dau o papusa dar nu a mers si nu stiu daca este cazul s-o iau mai dur)..asa ca help-me...please
pupici

Roxana L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

Draga Roxana, fac copy-paste cu ce povesteam pe un alt site, in legatura cu acelasi subiect.

19/10/2002
Noua pediatrul pe care tocmai l-am consultat ne-a spus ca toata problema e legata de faptul ac ea nu (mai) stie sa adoarma singura. Ciclurile de somn la bebei fiind mai mici decit la adulti, se trezeste de citeva ori in timpul noptti si nestiind sa adoarma singura are nevoie de noi. Remediul sugerat de pediatru: dupa ultima masa si baie, trebuie inceput ritualul de culcare: doudou (jucaria preferata cu care bebe face nani - daca are una, Snoopi nu s-a legat inca de nimic, cred ca noi sintem doudou-ii ei), o povestioara, un cintecel, o veiozica, naiba mai stie ce (ca la noi tot nu da nimic rezultat) si dupa aia pus bebe in patut SINGUR. Plecat din camera lui. O sa urle. (Snopi URLA.) Tare. Din ce in ce mai tare. Cu okii pe ceas, in prima seara numeri 5 minute. Te duci la el, il linistesti (eu n-am reusit), iar pleci, iar urla... In prima seara, zice doctorul, poate sa dureze si 3 ore (n-o stie pe Snoopi, sint convinsa ca poate sa dureze si o noapte...). Pina la urma cica bebe o sa adoarma singur. (Sigur???) In a doua noapte, acelasi circ: de data asta cu okii pe ceas numeri 6 minute, bebe o sa simta ca vii la el tot mai tirziu... In a treia noapte, 7... In fine, cica totul se regleaza dupa 7-10 zile, mai repede decit ai sperat (???).
Cum merge la noi planul asta de lupta: NU MERGE. In plus, Wim si cu mine ne-am certat tare urit, fiindca el NU SUPORTA sa o lase sa plinga nici citeva clipe Apoi cred ca n-am inteles la fel ceea ce ne-a povestit pediatrul desi am fost amindoi acolo. In varianta lui, dupa 5 minute, daca nu a adormit (?!) te duci si-l iei pe bebe-n brate, si-l linistesti, ca doar n-o sa-l lagi sa plinga la nesfirsit!

29/10/2002
Asta cica-i un mesaj optimist, pentru incurajare.
Anne (si celelalte fete tentate de 'metoda') am inceput sa aplicam 'planul de lupta' de lunea trecuta... In prima seara n-a fost tocmai vesel, cred ca i-au luat cam trei ore pina sa adoarma si s-a mai sculat apoi pe la 3 noaptea si pina la 4 jumate a stat in picioare sprijinta de bara patutului si a urlat. Asadar am aplicat metoda sugerata de pediatrul din Be si la fiecare 5 minute mergeam la ea s-o linistesc (era imposibil), s-o intind in patut si ... plecam. A adormit pina la urma.
In a doua seara, adica marti, s-a sculat tot pe la 3 noaptea si de data asta in 30 de minute era adormita bustean din nou... pina pe la 7 dimineata. In a treia seara, si aici sa te tii minune, a adormit in 5 minute (am ramas linga ea, dar n-a mai urlat ca de moarte cind am pus-o in patutul ei) si NU S-A SCULAT TOATA NOAPTEA! Adica a dormit frumos pina la 7.30 dimineata... God! Mai repede decit speram! Tot joia trecuta pe la 9 fara un sfert dimineata am pus-o in patut, a adormit aproape instantaneu si nu s-a sculat decit peste 1 ora si jumatate...asa ceva de cind avea 4 luni nu s-a mai intimplat...
In fine, acum devine sumbru din nou, fiindca de joi Snoopi a racit, s-a sculat peste noapte de nenumarate ori: de durere, fiindca tusea, nu putea respira... Am luat-o la noi in pat, ca alta solutie nu aveam... Si de a doua zi a reinceput 'distractia' ... Asadar vineri, simbata, duminica, s-a sculat de mai multe sau mai putine ori in timpul noptii, ma duceam la ea, ramineam linga ea, ii cintam si insistam sa stea culcata in patut. Intr-una din opti, parca vineri, ba nu, si simbata la fel, a stat treaza timp de 3 ore si ceva, in picioare in patut... N-am lasat-o sa mai plinga din cauza ca e bolnava si deja o doare gitul... Culmea e ca adormea asa, sprijinita pe bara patutului, dar daca o luam si intindeam in patut se scula...Partea buna e ca s-a obisnuit daca nu sa adoarma singura, macar cu ideea ca TREBUIE sa doarma IN PATUTUL EI.
Si, din nou surpriza, noaptea trecuta, a dormit fara sa se mai scoale, de la 22 la 7... Ba surpirza a fost atit de mare incit eu ma sculam din ora-n ora sa ma uit la ceas si ma intrebam de ce nu se scoala Snoopi sa urle... Bun, de acord, s-a terminat cam devreme reveria, daca dormea cu noi in pat se scula pe la 9...dar prefer asa.
Sper sa iti ajute, la noi (inca) merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

Roxana, si in cazul in care nu ajuta, uite cam ce-am auzit de la un doctor pedo-psiholog intr-o emisiune de pe France 5 (Les maternelles).
'Ce ca in jur de 80% dintre copiii cu virsta cuprinsa intre 1 si 3 ani au probleme cu sculatul pe timp de noapte. Cauzele pot fi diverse: dentitie, debutul mersului, cosmar sau teroare nocturna, teama de intuneric etc. Intotdeauna, zicea ea, e bine sa raspunzi la apelul copilului, altfel, ce-si va imagina copilasul acela care urla singur in noapte despre lumea in care a ajuns? Varianta propusa de ea pentru solutionarea 'en douce' a acestor probleme e cea care era aplicata si la noi inainte de a o reinvata pe Snoopi sa adoarma in patutul ei. Adica: sa-l adormi pe bebe in patul vostru, sa il lasi sa doarma acolo linistit pina cind voi va culcati, apoi sa il muti la el in patut si daca se va scula noaptea sa il iei din nou in pat cu voi. Daca un copilas de virsta mica se scoala noaptea e fiindca parintii ii lipsesc, mirosul lor si viata din casa pe care o creeaza parintii. Cica nu-i nici o tragedie daca bebe/copilul doarme cu parintii pina pe la 3 ani. Dadea exemplu stilul de viata din Asia si Africa, unde toate lumea doarme in aceeasi camera iar copiii, la virtsa mare, nu sint nici mai putin independenti si nici altfel decit cei europeni. In prima parte a noptii parintii au timp si loc pentru 'intimitaturi' deci si cu partea asta e ok. Si bebe va dormi fericit, simtind viata linga el prin prezenta parintilor sai.
De evitat este, spunea tipa dar fara sa intre in detalii, ca doar unul din parinti sa doarma cu copilul si celalalt in alt pat sau kiar alta camera...Aici cica ar interveni ceva probleme in construirea personalitatii.
Eu una am vazut emisiunea dupa ce ne-am luptat sa o dezvatam pe Snoopi sa doarma cu noi. Cred ca stiind toate astea mai devreme, as fi fost mai putin inversunata. Sau, cine stie...?
Sa ne zici daca incerci ceva si ce rezultate vei avea.
Succese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo spune:

ce te faci insa cu bebe-ul cand chiar daca il tii cu tine in pat se trezeste de 10 ori pe noapte. asa e la vecina de sus care are un baietel de 1 an si 3 luni si tot asa o tine de cand era micut. nu zic ca de multe ori il aud si eu crezand ca e al meu.

Pentru Zizee, legat de somnul de dupa-masa, iti spun din experienta mea cu Rares care dormea si el ziua doar in reprize de 30 minute. Si ziua e aceeasi problema ca si noaptea. Dupa un ciclu de somn are nevoie din nou de tien pentru adormi. Asa ca daca vrei sa o inveti aplica cam aceleasi reguli ca si seara - doar ca rezultatele vor veni mai greu. Incepe cu ritualul dinainte de culcare - poate fi acelasi ca si seara dar mai scurt dupa cre o pui la somn si o vizitezi dupa 5 minute si a asa mai departe. Dar cel mai bine ar fica inainte sa o pregatesti de somn in felul tau - leganata in brate sau altfel- dar nu o lasi sa adoarma de tot in brate ci o pui in patut si apoi sa iesi
o alta varianta ar fi ca dupa ce o pui un patut sa stai langa ea pana adoarme - incerci cu masaj, magaieri, etc vreo jumate de ora. Altceva armai fi sa o pui zilnic la aceleasi ore la somn ca sa-si faca o obisnuinta in a adormi la aceleasi ore.
Din cate am citit eu, lipsa de somn la aceasta varsta duce la cosmarurile de la varstele ceva mai mari!Poate Vilma ne poate spune ceva in privinta asta.

Mergi la inceput