Sa-mpodobim bradul..

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Citat:
citat din mesajul lui 26octombrie

..si pentru ca acest forum "contine de toate", dau si io cu undita sa vad, o mai fi cineva asa deranjat?...

n-am avut niciodata nerabdari iesite din comun legate de brad si sarbatorile de iarna (exceptand exuberanta data de multele zile libere de la munca!). ei bine, anul asta tropai! o avea ceva importanta si prezenta mandrei mele (doi ani juma) si teancurile de frumuseti de craciun ce vibreaza prin dulapuri?! cine stie.. oricum, ideea-intrebare era: cat de aiurea vi se pare sa facem brad de la inceputul lunii decembrie (sf.nicolae sa zicem)?!
in ultimii ani am tot auzit de oameni smuciti, colege care-si faceau bradul la 1 decembrie si altii, si altii. da io ma dadeam normala.

acum sa nu creada nimeni ca io nu-mi fac bradu', daca mi-o tuna si mi-o tuna. da mi-ar placea sa stiu ca mai sunt ca mine...
ce parere aveti? bunica zice ca ii stric kupilului spiritul sarbatorilor. asa o fi?


Luana si Hora

Daca ti se da o coala liniata, scrie pe cealalta parte”
(Juan Ramon Jimenez)




Aici se face bradul de pe 8 decembrie.






ALESSIO comoara mea, 07.06.2008

S-a mai nascut o stea: ALESSIO!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

In acesta seara vrem sa facem bradul, de obicei il facem inainte de Thanksgiving. Sper sa reusim pt ca baietii mei fac lego acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danamiha

In acesta seara vrem sa facem bradul, de obicei il facem inainte de Thanksgiving. Sper sa reusim pt ca baietii mei fac lego acum

Noi il facem dupa ce vine Mos Nicolae.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancuta-Maria spune:

De cand ma stiu am facut bradul in Ajunul Craciunului... casa sa miroase a mancare buna, colindele sa rasune, curatenia sa fie proaspat facuta...
Altfel , pentru mine, nu ar avea nici o semnificatie bradul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Noi in facem de obicei in seara de Ajun. Anul asta parca l-as face mai devreme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Noi l-am facut mereu in seara de ajun, imi placea sa il impodobim cu totii ascultand colinde. Anul asta insa eram tentata sa il facem mai devreme. Atata se roaga pitica noastra de noi incat ma gandeam sa il fac macar de pe 19-20.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Dupa cum a precizat si Danangie, dupa Imaculata 8 dec...anul asta cred ca il voi face afara ,iar in casa unul mic simbolic...cu pitica nui de glumit

Ali , Sonia 1 an si Enrico 8 ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

noi impodobim bradul pe 24 dec seara. asa am facut in fiecare an (inca din copilarie) si asa facea si sotul, deci pastram obiceiul si pt cel mic.

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

si noi an la randul am impodobit bradul pe 24 dupa-amiaza (asta pe acnd eram in ro), acum de cand in state si de cand cu philip o facem mult mai devreme. multi din vecinii mei si-au impodobit deja bradul, noi am pus luminite pe casa iar bradul il vom face cat de curand (pe 8 plecam in vacanta pt o saptamana si nu-mi vine sa-l impodobesc inainte de-a pleca, plus ca vom avea musafiri cu copii we asta). fara discutie va fi inainte de Craciun.
luana, pup.

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaloy spune:

Cand eram in Ro- obisnuiam sa-l facem in saptamana cu 20-22 Dec..cred ca avea legatura cu inceputul vacantei scolare sau cand se intorceau ai mei cu porcul taiat de la tzara...

Aici in USA, dupa Thanksgiving (ultima joi din Nov)toata lumea incepe pregatirea de Craciun; luminite in curte, pe casa, ornamente, impodobit brad, etc.

Noi am hotarat asa-ca regula casei- sa facem bradul dupa 1 Dec! Ieri insa am calcat stramb si am cumparat un aranjament superb de Craciun pe care l-am instalat pe masa mare din familyroom. Azi punem decoratiunile exterioare ca am ramas ultimii de pe strada...
Probabil pana la sfarsitul saptamanii facem si pomul!

Mergi la inceput