Imunizare copil alergic la praf si acarieni

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Buna

Am si eu un pui de 3 ani si 4 luni cu alergie la acarieni - i s-a facut testul cutanat.
Ma sperie ideea de a incepe flixotide - ati folosit?

Deocamdata ia doar singulair si zyrtec - are si o dermatita atopica, cu o eruptie pe manutza, uneori ameliorata, alteori urata de tot. In general el are episoade de rinita, se freaca cu disperare la ochi si ii curge nasucul, apoi i se infunda. Uneori tuseste noapte. Ma gandesc ca e asa devreme cortizon la 3 ani
As vrea sa gasesc un homeopat care sa ne ajute - am multa incredere in homeopatie, ne-a ajutat deja de multe ori - dar nu stiu pe nimeni care sa se ocupe de alergii.

Si, in plus, nu stiu pe nimeni cu copil asa mic care sa aiba alergie la acarieni... toata lumea imi spune "waw... ce nasol.." ori mie tare mi-ar folosi sa stiu ce fac alte mamici care au probleme de-astea...
Cum ii ajutati pe copii sa traiasca cu asta?

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

Buna

Am si eu un pui de 3 ani si 4 luni cu alergie la acarieni - i s-a facut testul cutanat.
Ma sperie ideea de a incepe flixotide - ati folosit?

Deocamdata ia doar singulair si zyrtec - are si o dermatita atopica, cu o eruptie pe manutza, uneori ameliorata, alteori urata de tot. In general el are episoade de rinita, se freaca cu disperare la ochi si ii curge nasucul, apoi i se infunda. Uneori tuseste noapte. Ma gandesc ca e asa devreme cortizon la 3 ani
As vrea sa gasesc un homeopat care sa ne ajute - am multa incredere in homeopatie, ne-a ajutat deja de multe ori - dar nu stiu pe nimeni care sa se ocupe de alergii.

Si, in plus, nu stiu pe nimeni cu copil asa mic care sa aiba alergie la acarieni... toata lumea imi spune "waw... ce nasol.." ori mie tare mi-ar folosi sa stiu ce fac alte mamici care au probleme de-astea...
Cum ii ajutati pe copii sa traiasca cu asta?

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor


Pe mine ma sperie mai mult singulair-ul decat flixotide-ul. Nu stiu de ce, probabil urmarind manifestarile sau citind prospectul. Oricum nu avem incotro, asa ca incerc sa nu ma mai gandesc la asta.
Mai bine ii dau 2 luni, doze mici si ii reduc inflamatia bronsica decat sa se complice mai urat si sa fie nevoie de doze mari si administrate pe termen lung.

Homeopat ma intereseaza si pe mine, dar nu am auzit de rezultate spectaculoase. Daca auzi ceva, te rog, tine-ma la curent.

Sanatate la puiut si vin-o pe topicul "Manifestari astmatice" suntem mai multe mamici acolo.

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

Buna

Am si eu un pui de 3 ani si 4 luni cu alergie la acarieni - i s-a facut testul cutanat.
Ma sperie ideea de a incepe flixotide - ati folosit?

Deocamdata ia doar singulair si zyrtec - are si o dermatita atopica, cu o eruptie pe manutza, uneori ameliorata, alteori urata de tot. In general el are episoade de rinita, se freaca cu disperare la ochi si ii curge nasucul, apoi i se infunda. Uneori tuseste noapte. Ma gandesc ca e asa devreme cortizon la 3 ani
As vrea sa gasesc un homeopat care sa ne ajute - am multa incredere in homeopatie, ne-a ajutat deja de multe ori - dar nu stiu pe nimeni care sa se ocupe de alergii.

Si, in plus, nu stiu pe nimeni cu copil asa mic care sa aiba alergie la acarieni... toata lumea imi spune "waw... ce nasol.." ori mie tare mi-ar folosi sa stiu ce fac alte mamici care au probleme de-astea...
Cum ii ajutati pe copii sa traiasca cu asta?

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor


A si voi va apropiati de varsta la care ati putea incepe vaccinul de desensibilizare. Asta e un lucru foarte bun.


Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Am eu (personal) rezultate foarte bune la tratament homeopat pentru alergie respiratorie la mucegaiuri. Aveam deja cativa ani de nas infundat permanent si peste 1 an de cand nu mai stiam ce e acela "miros".
Am facut in prima faza un test pentru a stabili exact la ce sunt alergica, apoi inca un test de sange pentru a stabili medicul homeopat ce remedii mi se potrivesc cel mai bine. Mi-a dat 3 sticlute cu picaturi si indicatiile de tratament, o sticluta m-a tinut cam o luna... dupa cele 3 luni mi se mai infunda nasul doar peste noapte si doar daca asternuturile nu sunt aerisite, iar in timpul zilei e ok si simt foarte bine mirosurile
Medicul: Rares SIMU, poate fi gasit la CMU Charles de Gaulle sau la www.apiestetic.ro/servicii.php" target="_blank">Apiestetic

Bafta!

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Multumesc softurela sidiana_jors
Am incredere in homeopatie pt ca mie mi-a tratat o bronsita cronica, veche din copilarie - probabil de la mine a mostenit puiul meu sensibilitatea.
Am sa intru la "manifestari astmatice"

Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput