Imunizare copil alergic la praf si acarieni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sensie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicoleta

Sau poate imi recomandati ceva saltele/perne/firme/magazine din marea tema a produselor antiacarieni...

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)




Nicoleta referitor la saltele/perne/firme eu iti pot recomanda cu toata increderea med care, au niste saltelulte super smart realizate pentru bebei. eu una am fost impresionata de tehnologia lor si i-am luat si nepotelei mele una. btw chiar intrasem pe pagina lor si am vazut ca au oferta.
Daca vrei parerea mea e ca sunt niste saltele bune, care isi merita investitia, pe langa faptul ca sunt saltele antialergice, sunt concepute genial, nici nu se compara cu iarba aia de mare sau alte paie.

ce ti-as mai putea recomanda ar fi site-ul saltele bune, nush dk am voie sa pun link, prefer sa nu ma risc :) si acolo poti gasi produse interesante, insa ti-am zis la capitolul acesta laxol 3d baby mi se pare cel mai tare produs!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui evora

Nicoleta, din pacate, fara vaccin nu trece...chiar si dupa cei 3 ani de imunizare tot poate avea o sensibilitate la alergenul respectiv, dar e neglijabila fata de starea initiala. Sotul meu a facut tratamentul, care consta in administrarea de alergen, in concentratii ce cresc in mod progresiv. Tratamentul este injectabil, cel putin asa a facut sotul meu, mai des in prima faza(in functie de toleranta) si apoi o data pe luna.
Denumirea generica este de alergie la acarieni, dar de fapt alergenul il reprezinta excrementele acarienilor, "animalutele" care se gasesc in praful de casa.
Acum eu nu stiu cat de grava este alergia copilasului tau, dar, pe langa tratamentul de imunizare, e bine sa se elimine din mediul lui de viata(mai ales din camera in care doarme), toate elementele ce intretin aceasta alergie: covoare, draperii groase, rafturi cu carti, jucarii din plus etc.In orice caz,dupa ce situatia se mai amelioreaza, textilele din casa(mai ales cele din fibre naturale retin praf din greu) se pot spala(inclusiv jucariile de plus si hainutele) cu detergenti si aditivi speciali. Exista o gama de acest gen numita "Con-ex" fabricata de Innov-all Pharma(Duseldorf). Efect garantat-verificat
Oricum nu e de stat asa, intrucat afecteaza calitatea vietii copilului. Ce chef de joaca sa ai daca iti curge nasul tot timpul? Sau cand o sa mearga la scoala, daca are norocul, sa aiba o sala de clasa mai veche, o sa trebuiasca sa se opreasca mereu din scris ca sa-si stearga nasul?!
In legatura cu antihistaminicele sub forma de spray, cred ca ar fi bine sa verifici toate informatiile legate de aceste, inainte de administrare(chiar daca sunt recomandate de dr) intrucat sunt anumite tipuri care afecteaza procesul de crestere. Daca ai ceva dubii e bine sa-l intrebi pe dr si daca e profesionist o sa-ti arate si studii care sa te lamureasca (sunt cu probleme mai ales cele ce contin si cortizon)
Sanatate va doresc!
Acum exista vaccin si sub forma de picaturi. Tot 3 ani dureaza vaccinarea, dar cred ca, mai ales pentru un copil, e mai convenabila varianta asta.Poze:
http://good-times.webshots.com/album/563179628WAusaK
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicoleta

Sau poate imi recomandati ceva saltele/perne/firme/magazine din marea tema a produselor antiacarieni...

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)




Nicoleta referitor la saltele/perne/firme eu iti pot recomanda cu toata increderea med care, au niste saltelulte super smart realizate pentru bebei. eu una am fost impresionata de tehnologia lor si i-am luat si nepotelei mele una. btw chiar intrasem pe pagina lor si am vazut ca au oferta.
Daca vrei parerea mea e ca sunt niste saltele bune, care isi merita investitia, pe langa faptul ca sunt saltele antialergice, sunt concepute genial, nici nu se compara cu iarba aia de mare sau alte paie.

ce ti-as mai putea recomanda ar fi site-ul saltele bune, nush dk am voie sa pun link, prefer sa nu ma risc :) si acolo poti gasi produse interesante, insa ti-am zis la capitolul acesta laxol 3d baby mi se pare cel mai tare produs!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Multumesc mult. Exista 2 variante de vaccin, spray si injectabil. Si Stefan are 6 ani aproape.

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Diuna, eu merg la un medic tanar, o cheama Olivia Baldea, mi-a recomandat-o medicul pneumolog la care mergem. O voi intreba de vaccinul de care mi-ai zis. Ai putea sa imi dai detalii pe PM despre alergiile voastre si cum a evoluat starea de sanatate dupa vaccin? Multumesc.

Evora, de unde ai cumparat detergentul cu pricina?

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Ma bucur ca s-a deschis acest subiect. Chiar ma intereseaza si pe mine. Am tot cautat dar nu am gasit nimic despre aceste vaccinuri. Stie cineva de la ce varsta se poate incepe imunizarea prin vaccin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Nicoleta,
Imi pare rau ca treceti prin asa ceva, pt ca stiu ce inseamna...
Baietelul meu a avut cateva manifestari f urate datorate alergiei la praf si acarieni intre 1 si 2 ani. Dupa ce l-am chinuit cu o serie de antihistaminice si cortizon, la 2 ani am inceput un tratament fitoterapic si homeopat (inclusiv vaccinare homeopata). Rezultatele s-au vazut imediat, practic de cand am inceput tratamentul n-a mai avut nici un episod urat. Din pacate schema de tratament este destul de complexa si, de aceea, greu de administrat, mai ales in conditiile in care copilul este in colectivitate. Am reusit sa urmam tratamentul cam 3 ani. De aproape 2 ani, pt imunizare nu-i mai dau decat Bee Propolis/Fields of Greens/ Absorbent C (vitamina C) si-i merge f. bine. (Iti pot da detalii pe PM ca sa nu se considere reclama.)

Recomandarea mea ar fi sa gasesti un dr homeopat bun, unicist, pt vaccin si sa-i cresti imunitatea folosind produse cat mai naturale. In plus, elimina pe cat posibil sursele de praf si mucegai din locuinta si ai grija sa-l hranesti cat mai sanatos!

Sanatate multa!

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodica2009 spune:

Pt.Nicoleta,cam tarziu raspund,dar am si eu un baietel diagnosticat cu asa ceva,de la 2 ani,(acum are 4 ani si9 luni)si vaccinul nu este indicat sub 7 ani,de la 5 ani sunt picaturi sublinguale,eu i-am dat pina acum aerius(in prima faza),spray nazal cromohexal(nu are contraindicatii,dar nu stiu daca se mai face ,ca eu il gaseam greu in ultima vreme),dar cel mai important este curatenia,adica mi-am luat aspirator cu apa,perdele care nu retin praful(si le spal des),perna antialergica,etc.,dar acum e mult mai bine,cu tratament homeopat,nu prea merge,ca am intilnit pe cineva la clinica la care merg(cluj),facuse 1 an trat. homeop.si nu daduse roade.Dar primul factor este de eliminat alergenul.(Curatenie la singe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Rodica stii de ce nu e indicat vaccinul sub 7 ani?
Baietelul meu are 4ani jumate si medicul mi-a recomandat sa ii dau vaccinul sub forma de picaturi, nu mi-a spus nimic de f ca nu ar fi indicat sub o anumita varsta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

As dori sa aduc "pe prima pagina" din nou subiectul, am refacut analizele, Stefan este alergic la "cele doua" tipuri de acarieni si la mucegai, un al doilea alergolog ne recomanda vaccinarea...

Si-a vaccinat cineva copilul (ma refer mai ales la vaccinul sub forma de picaturi)? Si daca da, cand? Se vad rezultatele?

Multumesc.

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput