Imunizare copil alergic la praf si acarieni

Imunizare copil alergic la praf si acarieni | Autor: Nicoleta

Link direct la acest mesaj

Salut.

Am aflat azi ca Stefan (5 ani si 9 luni) este alergic la praf/acarieni. Ni s-a propus imunizarea lui prin vaccin.

A mai facut cineva asta copilului? Aveti rezultate bune?

Multumesc.

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Multa sanatate va dorim si simptome cat mai putine si usoare
Eu am facut acu` cativa ani buni imunizarea prin vaccin, a fost mult mai bine, se face 3 ani la rand, nu mai retin exact cate sedinte.




Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Da, dureaza 3 ani. Multumim.

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

ati facut testele alergolocice sau cum ti-ai dat seama?pt ca eu am aceast probleme din copilarie inca ,pe atunci mi-au facut testele dar nu a fost nici o reactie la nici una din substante,mi-au prescris medicatie si regim alimentar , a fost ok o perioada de cativa ani dar de ceva timp imi ies dimineata pe corp bubite si daca indraznesc sa ma scarpin se maresc f tare ,voi merge pt testare dar de cand tot aman din cauza bebelushelor mele ........si vroiam sa stiu care este simptomatologia la praf si acarieni .

http://www.dropshots.com/florance82#date/2008-07-01/11:57:12
Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum de Madalina (04.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Povestea e lunga... Dar pe scurt, nasul ii este infundat de ceva vreme, am fost la ORL, tratamentul nu a dat rezultate, medicul pneumolog ne recomandase de acum un an teste... dar am tot amanat... acum ne-am hotarat si a facut teste cutanate.

Si nu, nu-i apar niciodata pe piele bubite, nu-l mananca pielea. Poate alergia ta este alimentara, nu prea ma pricep...

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Asta cu nasul infundat e rinita alergica, e foarte deranjanta Sa folositi sprayurile nazale sau antihistaminicele prescrise, usureaza mult simptomele si nu fac niciun rau iremediabil
Va spun din experienta, atat a mea, cat si a fie`mi.




Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Noi speram ca va trece. Dar nu stie nimeni ce e cu vaccinul??

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sau poate imi recomandati ceva saltele/perne/firme/magazine din marea tema a produselor antiacarieni...

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evora spune:

Nicoleta, din pacate, fara vaccin nu trece...chiar si dupa cei 3 ani de imunizare tot poate avea o sensibilitate la alergenul respectiv, dar e neglijabila fata de starea initiala. Sotul meu a facut tratamentul, care consta in administrarea de alergen, in concentratii ce cresc in mod progresiv. Tratamentul este injectabil, cel putin asa a facut sotul meu, mai des in prima faza(in functie de toleranta) si apoi o data pe luna.
Denumirea generica este de alergie la acarieni, dar de fapt alergenul il reprezinta excrementele acarienilor, "animalutele" care se gasesc in praful de casa.
Acum eu nu stiu cat de grava este alergia copilasului tau, dar, pe langa tratamentul de imunizare, e bine sa se elimine din mediul lui de viata(mai ales din camera in care doarme), toate elementele ce intretin aceasta alergie: covoare, draperii groase, rafturi cu carti, jucarii din plus etc.In orice caz,dupa ce situatia se mai amelioreaza, textilele din casa(mai ales cele din fibre naturale retin praf din greu) se pot spala(inclusiv jucariile de plus si hainutele) cu detergenti si aditivi speciali. Exista o gama de acest gen numita "Con-ex" fabricata de Innov-all Pharma(Duseldorf). Efect garantat-verificat
Oricum nu e de stat asa, intrucat afecteaza calitatea vietii copilului. Ce chef de joaca sa ai daca iti curge nasul tot timpul? Sau cand o sa mearga la scoala, daca are norocul, sa aiba o sala de clasa mai veche, o sa trebuiasca sa se opreasca mereu din scris ca sa-si stearga nasul?!
In legatura cu antihistaminicele sub forma de spray, cred ca ar fi bine sa verifici toate informatiile legate de aceste, inainte de administrare(chiar daca sunt recomandate de dr) intrucat sunt anumite tipuri care afecteaza procesul de crestere. Daca ai ceva dubii e bine sa-l intrebi pe dr si daca e profesionist o sa-ti arate si studii care sa te lamureasca (sunt cu probleme mai ales cele ce contin si cortizon)
Sanatate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

evora, pai cat de grava... mai trebuie sa facem ceva teste, a facut numai un test cutanat deocamdata. Eu abia azi am aflat, e clar ca voi incerca sa il ajut cat pot de mult!

Homeopatic s-a tratat cineva?

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

@Nicoleta, vaccinul se dovedeste a fi cea mai eficienta si mai moderna forma de tratament. Am inteles ca depinde si de vaccin, nu stiu la ce medic ai fost, dar dr.Agache in Bv recomanda cu succes Purethal si, in mare majoritate, rezultatele se vad.

Daca ai recomandare pentru vaccin, eu zic sa nu eziti. La un moment dat am avut si eu o intrebare pe forum legata de eficienta lui, si raspunsurile au fost pro, asa ca ne-am apucat de treaba. Si nu regretam niciunul. Si e bine sa-l incepi cat mai devreme. Va fi bine, sa vezi!

Mergi la inceput