Cel mai usor regim de slabire

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kay spune:

GATA !!! Ma bag si eu. dar va rog din suflet sa va tineti de mine, ca sunt tare slaba in fata . eu am de dat jos vreo 15-20 kg.. multe. stiu. poate d-aia nici nu ma incumetam sa renunt la mancare...

deci, ca sa reiau ideea regimului,

1. pana la 1 orice
2. de la 1 la 6 fructe, legume
3.; dupa 6 apa chioara

intrebare, la 2. pot sa bag si suc de fructe NATURAL, adica portocala stoarsa de mine?

hai ca de azi incep eu la inceputul lunii ianuarie plec in SUA pt cateva luni, 2-3, nu stiu. iar acolo ma ingrozesc, nu am ce manca. NIMIC ! eu 1 sapt am facut foamea, m-am hranit cu Boston Kreme de la Dunkin Donuts si Ice Lemon si Rainbow cookie de la Starbucks... deci va inchipuiti in ce hal de terminata eram... si as vrea pana atunci, adica in 2 luni, sa se duca macar 1/4 din nenorocirea asta de grasime...


ah, si cardio eu nu pot sa fac, pt ca sunt taHicardica si hipertensiva si inca nu am un tratament care sa functioneze, asa ca nu risc sa fac ceva la inima. dar, pot face stretching sau alte miscari mai putin solicitante pt muschiul cardiac, ca doar n-am facut gimnastica 12 ani degeaba... am niste muschi la picioare de zici ca-s fotbalist

ma duc sa bag niste cereale


p.s. putem sa dam si retete ? dar doar dimineata, ca sa nu riscam sa le facem pofta celorlalte

SUCCES !

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Kay, se pare ca ne tot intalnim . Acum suntem si colege de suferinta aici cu kilogramele in plus. Am inteles ca depinde de ora la care te culci, sa fie cam 3 ore intre ultima masa si somn. Ca asta ziceam si eu cu mancatul dupa ora 6... daca ma culc la 10, merge. Daca ma bag in pat la 12, imi cam patineaza ochii de foame pana atunci .
Apropo, din experienta mea, cand ai mai multe kilograme in plus fata de cat ar trebui sa ai, dai destul de usor jos la inceput. Deci cred ca daca te tii un pic de regim ai reusi sa dai cam 8-10 kilograme doar abtinandu-te de la junk si alte prostioare . Pe urma vine lupta mai grea cu alea putine in plus... cum am eu si de care vreau sa scap.
Despre sucul natural: chiar zilele trecute vorbeam cu o prietena care a citit mult mai mine despre regimuri, alimentatie etc. si mi-a zis ca sucul de fructe natural (ala stors cu propriile manute, nu cel "natural" din comert) contine f. mult zahar (bine, cam toate alimentele contin zahar, inclusiv painea). Era un caz cu un nene care a baut mult suc natural timp de o luna - ca deh, e natural, cum sa strice? Si s-a ingrasat cateva kg numai din cauza asta! Dar... in ritmul in care avem voie sa mancam orice pana la pranz, poti sa-l bei dimineata sau la pranz. Apoi, trage tare pe apa. .
Iar in privinta miscarii: cred ca daca o ai pe Sonia dupa care stai in picioare toata ziua, se pune drept miscare . Poti sa incerci plimbari daca ai timp si cu cine, ca poate ti-e urat singura.

Hai, succes, ca suntem amandoua la inceput. Ieri a fost prima mea zi de no food after 6 si sunt curioasa cum rezist si azi . Ne tinem una de capul celeilalte si reusim noi cumva sa revenim la forma dorita!!
Ah... si cred ca retetele n-au ce sa strice.

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

MadameB, merci de info. stiam ca sucul are zahar (fructoza) si d-aia unele alimente sunt interzise in unele regimuri (rosia, morcovul, banana, etc.

La miscare oricum ne plimbam cam 1-2 ore in parc cu tati, dar la viteza cu care merge Sonia... as putea sa adorm linistita...


Eu la pranz am mancat legume fierte cu migdale, unt si parmezan si pui fiert cu smantana slaba. a fost alegerea mea sa mananc fiert, puteam sa-mi fac gratar sau altceva, da de lene...

si am dormit vreo 1 jumate si acum o sa mananc niste pepene galben... ca mai am 3 h pana la 6. A, noi ne culcam la 10, 11 max, ca ne trezim devreme cu totii


Si din experienta mea de regimuri, odata vroiam sa imi iau niste pantaloni de la hippie shake si nu aveau marimea mea si o sapt am tinut un regim fff dur (stiu, nu e bine, dar erau superbi, am dat vreo 4-5 kg) si mergeam cu prietenii in Everest si ei mancau pizza si paste si clatitele alea imense si eu nici macar nu pofteam... puterea pantalonilor... iar pantalonii i-am avut si i-am purtat pana in luna a 3-a de sarcina, au fost printre fav mei !

Fi-mea e ca mine, pofteste chiar daca abia a mancat. acum s-a dus la picioarele lui taica-su si saliveaza la ce mananca el ma duc s-o recuperez.

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Citat:
citat din mesajul lui kay
Eu la pranz am mancat legume fierte cu migdale, unt si parmezan si pui fiert cu smantana slaba. a fost alegerea mea sa mananc fiert, puteam sa-mi fac gratar sau altceva, da de lene...

si am dormit vreo 1 jumate si acum o sa mananc niste pepene galben... ca mai am 3 h pana la 6. A, noi ne culcam la 10, 11 max, ca ne trezim devreme cu totii

Mmmm, ce bine suna pranzul tau!! Daca as fi in stare sa imi fac si eu ceva de mancare, ce bine ar fi, n-as mai sta la mila altora .
Ma gandesc ca e bine ca faci miscare, chiar daca e putina. Plus cat mai robotesti prin casa, macar nu stai infipta pe un scaun la calculator sau la televizor. Deci tot obosesti, macar un pic . Eu am mancat jumatate de pomelo mai devreme si niste floricele din alea la microunde ca zicea pe punga ca au cam 100 de calorii - si din ce zicea Addicted, putem sa mai calcam "stramb" daca nu depasim 100 de calorii dupa ora 6. Deci nu e chiar asa de mare chinul . Ma duc sa imi fac miscarea de seara si apoi cred ca mai rad un mar, niste apa plata si deja ma culc, ca am stat prea mult treaza!!

Inainte, cand am slabit vreo 8-9 kg in decurs de cateva luni, stiam ca atunci cand ma apuca foamea noaptea trebuie sa ma culc . Era semnul meu ca mi-am depasit ora de culcare . Asa o sa fac si acum. Inca ma lupt cu o durere de cap de dimineata... ma intreb daca o fi si de la lipsa de mancare, ca foame nu pot sa zic ca imi e.
Gata, am fugit la plimbare, ca vaca asta a mea de catea e mai rau ca un copil... scartaie langa mine si pune laba pe mine sa o scot mai repede la pishu!!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

Kay, welcome si tie! Si eu am tot vreo 15 kg de dat jos, cred ca 20 ar fi prea mult, sau prea "ideal" ca sa zic asa.. nu stiu, pt ca eu am sanii mari si nu stiu daca o sa dau jos prea mult din ei. Pai cu Boston Kreme ai facut tu foamea? hehe.. stii ce imi place mie foarte mult? fulgii de ovaz, oatmeal de la Quaker. Aia naturali, fara zahar. Pun un pliculet de indulcitor, un pic de lapte de soia si stafide uscate si.. poti sa imi plimbi pe la nas orice tort de ciocolata ca nu imi fug ochii de la castronul meu cu ovaz. Salivez de fiecare data cand ma gandesc, insa nu vreau sa mananc in fiecare zi ca imi e teama ca ma voi satura de deliciul meu.
Sucul natural e ok, dupa parerea mea, dar nu in exces. Adica un pahar pe zi nu strica. Dar incearca sa alternezi sucuri de fructe cu continut mare de fructoza cu cele cu continut scazut sau legume. gasesti pe internet tot felul d e retete de shake-uri sanatoase.
Eu sunt mandra de mine ca am renuntat complet la carbogazoase! Cat despre sport, ai spus ca nu poti face cardio. Pilates cred ca ar fi cea mai buna solutie, pentru ca nu iti solicita ritmul cardiac foarte mult, ci muschii.
Sunt de acord cu postarea de retete, insa va spun de pe acum ca daca sunt pe forum seara, eu nu o sa le citesc decat a doua zi, pentru ca mi-e ca imi faceti pofta Haideti sa postam mai ales retete pentru faza a 2-a: salate, shake-uri etc si metode de a ne stapani foamea seara.
MadameBovary, cum iti mai merge? Nu-i asa ca te simti mai bine a doua zi daca nu mananci seara? Eu ma trezesc mai odihnita, mai cu pofta de viata.
Ieri mi-am luat inima in dinti si.. am fost la sala! Prima data dupa o jumatate de an, cred. Stateam in casa si imi plangeam de mila pe canapea..pana la urma mi-am zis: chiar n-am de gand sa fac nimic astazi decat sa vegetez? M-am imbracat repede si tuleo! cand am ajuns acolo mi-am dat seama ca trebuie neaparat sa ma duc la toaleta .. bausem prea multa apa. Asa ca m-am intors acasa.. prietenul meu a facut niste ochi cat cepele la mine si mi-a zis: atat ti-a fost? Am detectat sarcasmul din intrebarea lui si asa de tare m-am ambitionat incat, cand am ajuns, am alergat pe banda 12 minute in continuu la viteza de 10 km pe ora. Poate o sa radeti de mine, dar asta e record propriu pt mine, pentru ca in mod normal nu rezistam mai mult de 3 minute la viteza asta. Diseara ma duc din nou, abia astept!
Revin cu informatii dupa.. maraton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Addicted (apropos de nickul tau, pe mine ar trebui sa ma cheme addicted - la mancare:).
Multzam de pontul cu trambulina, m-ai convins.
Ce alergat!? canci! numa' gura e de mine... seara nu mai am timp de nimic sau nu mai imi pot misca ciolanele. Si se intuneca asa de repede, nimeni nu e pe strada la ora 8, e bezna. Eventual sa ies cu caruciorul dimineata.
Am executat niste abdomene si exercitii la sol, aseara. Sper sa imi fac o rutina.
Cu foamea tot nasol stau.
O sa fac ca si tine, cu 'asta nu e permis'.
Si refuz sa mai fiu 'cosul de gunoi' al fiicei mele, adica sa halesc tot ce ea nu mai mananca :).

Jos colaceii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

asta ar trebui sa fie sloganul nostru : JOS COLACEII !!!


Eu n-am mai mancat de la 12 juma, din motive bine intemeiate... n-am mai avut timp am dormit 2 ore, a tb sa merg cu Sonia sa ii schimb geaca pe care i-o luasem si am facut 1 ora jumate pe drum... plus 30 min acolo... se facura 2 ore... macar am condus si pe urma a mancat cupilu, acum ne-am jucat si se uita la BB Einstein.

bine, nu mai dau retete, ca ne apuca foamea.

eu sunt pofticioasa pofticioaselor, n-ati mai vazut asa ceva... dar acum stau si ma uit in oglinda, sau il vad pe Al ca imi fierbe legume si se chinuie sa nu manance prostii in fata mea, asa ca daca se chinuie el nu vreau sa-l dezamagesc. plus ca n-am avut niciodata atatea kg... e ingrozitor de la gimnastica sa ajungi la sumo...

si ma tot gandesc la dr ala dragut de la Munchen...

INTREBARE : la tigara de seara, pot sa beau ceva? adica suc, ca sa nu fie seaca treaba. nu are peste 100 cal, jur !

daca vreti va dau lista cu caloriile alimentelor, le am pe toate.

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Cred ca ne-ar prinde bine o lista cu alimente si calorii, macar sa stim cum ne invartim si ce sa mai mancam atunci cand nu se poate fara .

Mindy, eu nu am reusit NICIODATA sa ma tin de alergat! Oricata silinta imi dadeam, niciodata nu imi reusea mai mult de cateva zile . Cred ca nu-i de mine. In schimb ardeam calorii cu dans... puneam niste muzica, faceam un playlist si cel putin jumatate de ora ma zbantuiam pana cadeam lata. Si ma mai si infofoleam bine ca sa transpirt mai mult .

Addicted, sa ne spui cum a fost la sala. Felicitari ca ai avut "tupeu" de sala, sper sa nu te paraseasca pana maine!

Kay, dar boyfriendul/sotul (ca nu stiu exact ce e ) ce zice de kilogramale in plus? Ca spre exemplu al meu (prieten) nu are niciun fel de problema cu ce vreau eu sa pierd . El imi zice ca ii place sa fiu feminina si sa nu aiba langa el un schelet ambulant... in gandul meu "da, sigur, asta pana mai pun 3 kg pe mine si dupa aia mai stam de vorba de cat de mult iti place si de cat de feminina sunt" Dar oricum nu o fac pentru el, o fac pentru mine si pentru ca imi placea mai mult cum aratam pana acum 3 luni!
Lol, Kay, un barbat dragut e intotdeauna un motiv destul de bun pentru mine sa ma mobilizez in chestii de genul asta ... insa nu stiu cat ii va placea consortului tau

Aaaaah, si daca aveti retete pentru partea a doua a regimului de dupa 2.. va astept sa sariti cu idei . Eu ma simt chiar satula acum, cred ca floricelele alea cu apa s-au umflat pana la saturare. Insa cam poftesc dupa ceva dulce ... dar nu mai bine ma duc eu la culcare si ma linistesc de tot?? Si mananc maine dimineata ce voiam sa mananc acum!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

MadameB, ce sa mai zica saracul? avem probleme mult mai importante decat nimicurile astea...

o sa va pozez listele, dar nu sapt asta ca am niste treburi importante de rezolvat + ca nu am driverele instalate...

eu am facut multi ani miscare dupa ce m-am lasat de gimnastica. acum vreo 3 veri alergam cate 3-6 km in fiecare dimineata de la 7, depinde cat de repede veneau muncitorii la santier si pe urma 30 min de exercitii, stiu exact ce tb pt fiecare grupa musculara si lucram ce mi se parea ca nu e ok. si asa de bine era... acum nici pana la posta nu m-as duce pe jos... m-am ramolit rau de tot...


MadameB, nu-l stii pe Stephan, pana si Al a fost de acord cu intentiile mele... cand imi explica el ceva acolo eu nu vedeam decat ochii lui albastri.

Addicted, felicitri pt sala. sa te gandesti si la mine cand alergi !

Mindy, foarte bine. eu la mancarea Soniei (daca mai ramane ceva) zic bleah, e mancare de bblusi, e naspa. si nu mananc,

eu zic ca e totul psihic, ca depinde de hotararea si vointa ta. daca vrei bine, daca nu nu. asa si eu, nu m-am agitat pana nu am vazut ca incep sa am vointa pe bune.

gata, mi-a venit iubitu` acasa !




oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

Gagici, ce bine imi pare sa va vad mobilizate!Kay, n-ai o poza cu doctorul? Ca si eu dau in boala cand vad ochi albastri (este vreun emoticon pe aici care saliveaza?) La tigara, seara si eu am aceeasi problema, ca nu mai pot bea cafea. Dar stii ce fac? Bag repede o cana de apa la microunde si apoi pun un pliculet de ceai de fructe, adaug indulcitor si gata sucul de tigara!
Nu pot sa stau mult ca mi-s orele numarate.. acum ma duc repede la sala (Kay o sa ma gandesc la tine, promit) si apoi ies cu fetele in oras. Acolo chiar nu stiu ce se va intampla, ca de obicei o facem lata cu deserturi si martini-uri. Promit ca incerc sa fiu cuminte!
Pupilici

Mergi la inceput