cum il adormiti la 1, 8 ani?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

parerile sunt impartite, ca de obicei.
eu sustin ideea ca un copil reactioneaza foarte bine la un program organizat. fetita mea are acum 1 an si 2 luni doarme singura in patut, la ea in camera de la 1 an . pana atunci a dormit cu noi in camera dar la ea in patut.
nu accepta sa doarma cu noi in pat decat daca nu era ok adica febra sau voma. dar, intotdeauna, dupa ce se linistea cerea la ea in patut. pur si simplu am avut de la inceput senzatia ca isi cere un spatiu al ei. daca vroiai sa o tii in brate sau sa o legeni plangea, devenea agitata. se linistea in leagan sau in patut, ori pur si simplu in carut, tot timpul studia obiectele din jur. asa a fost ea. ce sa zic, acum sunt si eu fericita ca mai vine cand si cand si se cuibareste la mine sau la sotu in brate.
revenind la somn. la noi programul este urmatorul: dupa cum ovad ca e de obosita pe la 20,00-20,30 ii spun: gata, mergem la nani. mami merge la bucatarie si pregateste laptele, teodora si tati strang jucariile. dupa ce s-au strans jucariile primeste canuta cu lapte. apoi, toti trei citim povestea. urmeaza spalatul pe dinti, baia, joaca cu ratuste, imbracat, pup de nani tati, pup de nani mami, pus copilul in patut si adoarme. atat. ritualul acesta insa il avem cam de 1 an de zile.
acum am realizat insa ca lipseste ceva, citindu-va pe voi si anume rugaciunea. o inchin fireste si ii spun tatal nostru in fiecare seara dar cum stie atatea poezii si cantecele ma mir de mine ca nu am invatat-o si o rugaciune pentru somn. din seara asta cred ca vom schimba usor programul.
ganduri bune tuturor, si muuult#259; rabdare. fiecare copil e unic.


michella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Citat:
citat din mesajul lui CrisAndy

Buna.
Baietelul meu adoarme in fiecare seara singur. Asta se intampla de vreo 2 saptamani. Eu l-am leganat pe picioare pana atunci, inebunisem, erau nopti cand leganam cate 2 ore si el tot nu adormea, daca ma opream din leganat, plangea. Adormea pe la 12 noaptea. Asa ca m-am gandit: sa nu-l mai culc ziua, sa nu-i mai dau nimic dulce. La ora 10 seara l-am lasat singur in patutul lui, i-am lasat televizorul deschis pe muzica (U tv), i-am dat biberonul cu lapte si am inchis usa. Nu stiu cum dar s-a intamplat minunea, la o jum. de ora, cand nu-l mai auzeam, am deschis usa incet si m-am uitat la el: dormea. De atunci am facut la fel in fiecare seara si de fiecare data adoarme singur fara probleme. In sfarsit am scapat de leganatul pe picioare.
Va pupic.

Cristina si Andy (11.02.2007)


Te rog sa nu te superi pe mine, dar ceea ce faci tu este absolut nesanatos pt copil. In primul rand adoarme cu telelvizorul, ceea ce e ucigator si pt un creier de adult, apoi adoarme cu biberonul de lapte, ceea ce inseamna ca nu se spala pe dinti inainte de culcare -> carii mai incolo. Inteleg ca esti fericita ca doarmen singur, dar tot nu e bine.

Copiii mei dorm fiecare singur in camera sa, seara avem un ritual de culcare (pipi, dus, spalat pe dinti, rugaciunile de seara), fiecare merge apoi la ea in pat, se stinge lumina si somn usor. Cred ca cel mai important e ritualul de culcare si liniste/intuneric, ceea ce da semnalul de somn creierului.

Caro

Buna.
Desigur, nu ma supar, dar trebuie sa mai completez ceva: este diferenta mare intre 10 min. pe seara si ore intregi pe zi de privit la televizor, noi nu ne uitam la televizor decat pana adormim pentru ca ziua ne ocupam timpul cu plimbari in aer liber, cu vizite la bunici, cu invatatul animalelor, cu jucatul "dea" garajul, podul si masinutele si multe alte preocupari.
La spalatul pe dinti nu ma bag pana nu il "scap" de biberon pentru ca inca este sugar.
Baietelul meu nu stie de pipi, dus si rugaciune, eu il spal in cadita lui, ii pun pampersul si il inchin dupa se am spus eu rugaciunea.
Eu tin televizorul pana adoarme apoi il inchid deci si andy are parte de liniste toata noaptea. NICIODATA nu m-am gandit sa-mi fie mie bine si lui nu.
Va pupic.

"Cand esti mama, in gandurile tale nu poate fi niciodata vorba numai despre tine...
O mama trebuie sa se gandeasca intodeauna de doua ori: o data la binele copilului si o data la binele ei"

Cristina si Andy (11.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Are o jucarie preferata cu care doarme???? Noi asa adormim...facem baie, ne face toaletele "stam putin de vorba" si brusc "ne striga (adica eu strig) pe nume din patut dudu-magarul si bebe urs" Ne ducem fuga ca altfel plang fara noi si le este somn si nu pot adomi decat daca suntem noi acolo.....si adormim singuri, fara prea mult circ (maxim 2 minute de maraiala si astea rar de tot!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Andrei adormea la san, sau in bratele mele (eu stand pe canapea, fotoliu - comod). Acuma adoarme langa mine in pat, seara stie ca "acuma facem nani", asa ca se aseaza comod langa mine si in cateva minute doarme dus. Il mut apoi in patut. Ziua il adorm tot in brate, apoi il pun in patutul lui. Nu consider adormitul lui o greutate.
Desigur, cateodata pic eu de oboseala seara, asa ca-l las sa-si faca de cap, si vine el singur si se gheia o pauzaste langa mine.

Cand era mai mititel (si disparuse sanul), la somnul de pranz ma mai asezam in pat, si-l lasam in pace, ma faceam ca dorm (chiar adormeam cateodata), fara sa-l bag in seama - ii spuneam inainte: mama doarme, trebuie sa faca si Andrei nani! Pana la urma se baga in pat langa mine...



Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Pe Luiza mea eu pana la 2 ani am culcat-o pe picioare iar apoi o puneam in pat intr-o dunga si o leganam pana adormea. De pe la 4 ani am invatat-o sa se culce singurica si daca stai in pat langa ea doarme si 3-4 ore , dar sa vada pe cineva in camera .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_mada spune:

Baietelul nostru de 1 an si 10 luni are alt tabiet:nu adoarme pana nu i se pune apa in biberon;inainte bea lapte,pana in jur de 11 luni cred, cand ne-am gandit sa-l inlocuim cu ceai din cauza cariutelor de biberon care aparusera pe dintisorii de sus(dar asta cred ca depinde si de mostenire genetica pentru ca stiu bebelusi care au mancat lapte din biberon noaptea si nu au nici o carie);ulterior am pus in biberon apa plata.De aici,toate problemele:cand se termina apa din biberon(si nu i-l punem plin ci doar vreo 15 ml ca sa nu-si umple stomacelul cu apa), cere apa;uneori doar ma prefac ca desurubez capacul e la sticla si de la biberon si imi merge,il pacalesc,alteori nu si daca nu-i dau se maraie;normal ca toata apa asta tb sa iasa pe undeva,deci schimbam cam 2 scutece pe noapteConcluzia:cel mic tb sa doarma cu cineva care sa-i puna apa in biberon iar acel cineva nu are un somn normal, ci fragmentat.In rest,adoarme frumos,numai sa aiba biberonul cu apa;ne harjonim un pic,ne facem reciproc masaj si apoi luam somn(am avut si o perioada cand il adormeam pe picioare sau plimbat prin camera cu capul pe umar;ce sa-i faci, bunicile astea au fost "de vina",dar vorba aia, rau cu rau dar mai rau fara rau).Sper sa scapam si de biberonul cu apa cat de curand(la suzeta a renuntat singur pe la 5 luni).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelacam spune:

cand am citi aceste mesaje parca il vad pe fiul meu. Acum are 1 an si 11 luni,iar cand vine ora de culcare este o nebunie.Suntem obligati sa ii citim cate o poveste fiecare, sa ii dam pupici fratelui lui fiecare , sub stricta lui observare,dupa ce am terminat fiecare cate o poveste, vrea lapte, apoi vrea un CD cu cantece de leagan,intr-un final isi ia catelul de plus si adoarme, dar sunt nopti cand este posibil ca am tipat la el sa se culce.

Mergi la inceput