Scoala gen. nr. 49 / Vatra Luminoasä / Bucuresti?

Scoala gen. nr. 49 / Vatra Luminoasä / Bucuresti? | Autor: camelia-daniela

Link direct la acest mesaj

De la scoala generalä, chiar cä nu mai stiu nimic....si am avut citeva prietene bune...dar am pierdut total contactul...deh...depärtarea!!!
As fi vrut sä aflu si eu ce s-a mai intimplat cu ele si poate, din intimplare este vreuna pe aici si eu nu stiu!!

Numele meu de fatä este Gridan Camelia-Daniela.

Cami.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raducu spune:

Eu am terminat Sc generala nr.49 dar mai tarzior de cat tine!


Mamica lui Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Ce mä bucur!!!
L-ai mai prins pe Kovaci??? ( prof. de sport - era febletea mea...nu de frumusete, dar imi pläcea ca profesor...si tata a fost profesor de sport ).
Diriginta noasträ era profa de mate, o femeie minunatä, care mi-a deschis ochii spre matematicä ( era materia mea iubitä )...dar am uitat cum o cheamä si era si cam bätrinä.
Inseamnä cä ai invätat si tu italiana...era tot bäbuta aia simpaticä...asta da profesoarä...ne-a predat si cultura italianä si pot sä spun cä si acum imi amintesc ce ne.a invätat ea!! Eu am iubit aceastä limbä...am venit la scoala asta din clasa a 5-a, iar colegii fäceau italianä deja din clasa a 2-a...dar in 6 luni, sä vezi ce-mi turuia gura!!!
Nici acum nu am uitat...cu toate cä sint vreo 25 de ani de atunci!!
Ai mai avut-o pe Aneta Arvinte?? ( muzicä )...eu eram in corul de camerä si in cel mare...am luat premiul 2 pe capitalä si inainte sä ne ducem la concursul pe tarä, am fost la Bäile Herculane ( in "cantonament"!!!), ca sä ne pregätim pt acest concurs. Säptämina asta ne-a fost fäcutä cadou de cätre partid, drept recompensä....dar dupä 2 zile eram toti rägusiti si scirtiiam ca niste balamale ruginite!!!...era disperatä säraca!
Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

Si eu am terminat 49! In 1989!
Am avut-o pe Arvinte la muzica, nu m-am omorat deloc cu muzica, iar ea era destul de mult plecata cu Madrigalul.
Eu cred ca ai facut mate cu Vlasie, o profa de milioane. Si pe mine m-a facut sa iubesc matematica! Diriga mi-a fost Raducanu, de franceza. Cred ca si eu am facut sport cu Kovaci, dar nu mai sunt sigura de nume...era destul de in varsta...cam 55 de ani si era oricum singurul prof de sport.
Am gasit si un link catre sc. 49 !
www.scoala49.rdsnet.ro/" target="_blank">http://www.scoala49.rdsnet.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Dragä Alina,

merci de link...m-am uitat pe el, dar nu am väzut prea mult...imi dä mereu cä nu poate sä arate pagina. O sä mai incerc. oricum, am väzut usa de la intrarea profesorilor!!!
Nici Vläsie si nici Räducanu, nu-mi spun nimic...am cam uitat numele, din päcate!!!
Profa de mate era cam bätrinä, dar era extraordinarä...nu pot sä stiu dacä ai mai prins-o si tu. Eu am terminat cam prin 1978...ar fi posibil...pinä in 1985, sint 7 ani, dar nu stiu de ce am uitat complet numele.
Kovaci era cu burticä si cu cheliutä...cred cä el era, cä pe vremea mea, sä fi avut vreo 45 de ani.
Tu nu ai fäcut italianä??? Cum o chema pe bäbuta aia micä si simpaticä???

Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

Da, din pacate nici mie nu imi arata prea mult siteul de la sc. 49...imi da tot felul de erori. Tot asa, vad numai intrarea profesorilor. Dar ti l-am dat, poate e ceva temporar si se va gasi cineva sa il repare.
Profa de mate era foarte mica de inaltime? Cred ca daca era mica de inaltime, era Vlasie Vera, ce profesoara buna. Facea in clasa a 8-a "meditatii" dupa-amiaza pentru cei ce vroiau sa vina extra pentru treapta 1. Fara nici un ban! Am apucat ambele trepte, ultima generatie! Si cu Bac-ul cu 5 examene, ca cei care n-au dau treapta a doua
Si eu am venit din clasa a 5-a in sc. 49, caci era renumita si cred ca intr-adevar nu mi-a stricat :) Pe cine ai avut la romana, engleza, chimie? De cine iti mai amintesti? Eu n-am prins nici o italiana, nici macar n-am auzit prin clasele paralele ca se facea italiana, sau poate au desfiintat catedra pana am venit eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Eu am fäcut 4 ani italianä acolo.
Profa de mate avea cam 1.60 m si avea pärul ondulat permanent ), dar de celelalte nu-mi mai aduc aminte...stiu numai cä aia de istorie era o scorpie!!! Imi aduc mai bine aminte de cei de la liceu!!
Profa de lucru manual era tare bunä!!..de la ea am invätat sä cos la masinä si sä fac rochite pt fetite de ca. 2 ani, cu broderii cusute de minä.
La sfirsitul anului, le vindeam, si fäceam bani pt. scoalä!!
Tin minte, cä s-a certat profa de istorie cu directoarea, care sä cumpere rochita fäcutä de mine ( cä eram tare talentatä ) si i-am dat-o directoarei, cä aia de istorie m-a tras odatä de pär in fata clasei!!! Ce penibil pt mine!!! Nici acum nu am uitat faza!!! Nu cä invätam prost, dar nu aveam timp!! Eu fäceam naveta in sectorul agricol si nu aveam timp sä invät chiar la toate materiile!!!...dar totusi am luat premiul 3, pinä in clasa a 8-a!!!...dupä care, mi s-a täiat macaroana, la liceu...
Am participat si la olimpiade de mate si limba rominä...dar in timpul liceului nu am mai fost asa de "angajatä", cä am vrut sä mä si distrez un pic!!!

Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

Heee, profa de istorie, care de fapt era spaima scolii, se numea Crainiceanu. Intr-a 8-a s-a imbolnavit rau, a lipsit tot trimestrul de la scoala...am auzit ca ar fi murit dupa cativa ani buni. Era profa buna, dar intr-adevar severa si de neinteles. Directoare, am prins-o si eu pana printr-a 7 sau a 8-a, era Colt Georgeta, de romana.
La lucru manual, de obicei cresteam viermi de matase...apoi am mai impletit ceva cu andrelele :))
Ii invidiam pe baieti, cu traforajele lor!!
Eu am fost mai lenesica, n-am gustat din olimpiade, nu stateam cu burta pe carte deloc :)
Mi-a venit mintea mai tarziu, prin liceu :)
Pup si mai astept povestiri din 49 ! :)

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anchi spune:

In 1979 erau doua profesoare de matematica mai batraioare, Vlasie si Radu. La italiana era o profesoara tanara, Simionescu Rodica, iar la lucru manual Cruceanu Lucia.Si eu am brodat pt. scoala si, tin minte,imi propuneau sa-mi cumpar mileurile care imi placeau inainte de a le duce la diverse expozitii.
Imi aduc aminte si de Arvinte, Crainiceanu, Colt,Ionescu (botanica), Miron (atelier baieti).

quote:
Originally posted by camelia-daniela

Ce mä bucur!!!
L-ai mai prins pe Kovaci??? ( prof. de sport - era febletea mea...nu de frumusete, dar imi pläcea ca profesor...si tata a fost profesor de sport ).
Diriginta noasträ era profa de mate, o femeie minunatä, care mi-a deschis ochii spre matematicä ( era materia mea iubitä )...dar am uitat cum o cheamä si era si cam bätrinä.
Inseamnä cä ai invätat si tu italiana...era tot bäbuta aia simpaticä...asta da profesoarä...ne-a predat si cultura italianä si pot sä spun cä si acum imi amintesc ce ne.a invätat ea!! Eu am iubit aceastä limbä...am venit la scoala asta din clasa a 5-a, iar colegii fäceau italianä deja din clasa a 2-a...dar in 6 luni, sä vezi ce-mi turuia gura!!!
Nici acum nu am uitat...cu toate cä sint vreo 25 de ani de atunci!!
Ai mai avut-o pe Aneta Arvinte?? ( muzicä )...eu eram in corul de camerä si in cel mare...am luat premiul 2 pe capitalä si inainte sä ne ducem la concursul pe tarä, am fost la Bäile Herculane ( in "cantonament"!!!), ca sä ne pregätim pt acest concurs. Säptämina asta ne-a fost fäcutä cadou de cätre partid, drept recompensä....dar dupä 2 zile eram toti rägusiti si scirtiiam ca niste balamale ruginite!!!...era disperatä säraca!
Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Bravo Anchi!!!!

Radu a fost profesoara mea de mate!!!

Alina....asa o chema pe scorpia!!!...fie-i tärina usoarä!!!
Mai aveam putin si mä zgiriam pe ochi de ciudä, cä nu-mi mai aduceam aminte numele lor!!!

Vä pup cu drag, Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio27 spune:

Salutari,

Am zis sa va raspund si eu, cu toate ca am terminat sc gen mult mai tarziu decat voi, adica in 1991. Nu cred sa avem prof comuni prea multi. Eu imi aduc aminte cu placere de profa de franceza Raducanu, de preofa de mate Mergeani. Invatatori am avut o gramada, nici nu mai stiu cum ii cheama. Am mai facut muzica tot cu Arvinte (si eu eram in cor - vocea a 3-a :) ), istorie intr-un an sau doi cu Antigona Ghe. Si-o mai aduce cineva aminte. Datea foarte greu 10, fapt pt care nu mi-a venit sa cred cand am luat prima data unul la ea. Directoare pe vremea mea era o profa de istorie Vasiliu. Am inteles ca si acum tot ea este. Cica se fac niste manevre la inscriere in clasa I de nu-ti vine sa crezi. Cu toate ca se spune ca este una din cele mai bune scoli, eu mi-am cam schimbat parerea dupa ce-am auzit.

Violeta si Vladut

Mergi la inceput